• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.5.2020Meniny má Viliam
13°Bratislava

Zamestnancom vo viacerých odvetviach vzrastú mzdy

  • 17:10 16.05.2019
  • Bratislava
Zamestnancom vo viacerých odvetviach vzrastú mzdy

Ako informovalo OZ KOVO, odborári vyrokovali rast mzdových taríf v niekoľkých odvetviach.

Odborový zväz (OZ) KOVO ku koncu apríla tohto roka zavŕšil proces kolektívneho vyjednávania odvetvových kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na tento a nasledujúci rok.

V tomto roku vyjednávalo OZ KOVO tri nové kolektívne zmluvy vyššieho stupňa a štyri dodatky k platným kolektívnym zmluvám o mzdových podmienkach. Pre odvetvie strojárskeho priemyslu odborári a Zväz strojárskeho priemyslu SR dohodli priemerný rast mzdových taríf na rok 2019 upravených v tejto kolektívnej zmluve vyššieho stupňa (KZVS) o 5,9 % s účinnosťou od marca 2019.

Pre odvetvie hutníckeho priemyslu sa po štyroch kolách kolektívnych vyjednávaní podarilo sociálnym partnerom OZ KOVO a Zväzu hutníctva, geológie a ťažobného priemyslu SR dohodnúť na rok 2019 priemerný rast mzdových taríf o 4,92 % s účinnosťou od februára 2019.

Ďalším odvetvím, v ktorom bol uzatvorený dodatok KZVS, bolo odvetvie bytového hospodárstva, v ktorom tarifné mzdy v roku 2019 vzrastú o 8,3 % vďaka dodatku ku kolektívnej zmluve, ktorú uzatvorili OZ KOVO a Združenie bytového hospodárstva na Slovensku.

V elektrotechnickom priemysle sa od mája 2019 zvýšia tarifné mzdy v priemere o 6,13 %. V sklárskom odvetví platí taktiež od mája 2019 nová kolektívna zmluva vyššieho stupňa, na ktorej obsahu sa dohodli odborári OZ KOVO a Zväz sklárskeho priemyslu SR. Sklárom mzdy vzrastú v priemere o 8,13 % v roku 2019.

Po roku neexistencie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v autobusovej doprave sa OZ KOVO so Zväzom autobusovej dopravy dohodli na novej kolektívnej zmluve, platnej od 1. mája 2019, ktorá okrem iného garantuje zvýšenie priemerných miezd o 6 % oproti roku 2018 a tarifnú mzdu pre vodičov vo výške 3,60 eura za hodinu s garantovaním minimálnej hodinovej mzdy 4,47 eura.

Zamestnancom Hasičského a záchranného zboru sa zvýšili platy už od začiatku roka 2019 o 10 % na základe novej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Merkelová: Čakajú nás ťažké rokovania o pláne obnovy po koronakríze

Merkelová: Čakajú nás ťažké rokovania o pláne obnovy po koronakríze

VČERA - 18:55Ekonomické

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva namáhavú bitku pri schvaľovaní plánu na obnovu po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur, ktorý predložila Európska komisia (EK).

Remišová: Zjednodušujeme riadenie eurofondov

Remišová: Zjednodušujeme riadenie eurofondov

VČERA - 15:02Ekonomické

Podľa Remišovej treba problémy s čerpaním eurofondov odstrániť aj vzhľadom na avizovanú pomoc od Európskej komisie, Slovensko musí byť na čerpanie týchto peňazí pripravené.

Krajniak: Vyplácanie pomoci podnikom a SZČO sa za apríl zrýchlilo

Krajniak: Vyplácanie pomoci podnikom a SZČO sa za apríl zrýchlilo

VČERA - 14:53Ekonomické

Vyplácanie štátnej pomoci podnikom, samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) a zamestnancom na udržanie ich pracovných miest sa počas koronakrízy na Slovensku zrýchlilo.

Korčok: Nový dlhodobý rozpočet EÚ je dobrou správou pre Slovensko

Korčok: Nový dlhodobý rozpočet EÚ je dobrou správou pre Slovensko

VČERA - 13:33Ekonomické

Nový dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) bude dobrou správou pre Slovensko.

Vláda schválila predĺženie obdobia podpory v nezamestnanosti o ďalší mesiac

Vláda schválila predĺženie obdobia podpory v nezamestnanosti o ďalší mesiac

VČERA - 12:36Ekonomické

Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť opäť dlhšie poberať podporu v nezamestnanosti.