• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 1.6.2020Meniny má Žaneta
23°Bratislava

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

 • 19:55 16.05.2019
 • Bratislava
Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.

Medzi skryté ochorenia, ktoré ohrozujú pacientov a často sú diagnostikované až príliš neskoro, patrí aj arteriovenózna malformácia (AMV). Ide o spleť abnormálne prepojených tepien a žíl. Môže sa vyvinúť kdekoľvek v tele, ale najčastejšie sa objavuje v mozgu alebo v oblasti chrbtice.

Za normálnych okolností tepny prenášajú okysličenú krv zo srdca do mozgu a žily prenášajú odkysličenú krv z mozgu späť do srdca. Pri arteriovenóznej malformácii spleť krvných ciev v mozgu obchádza normálne mozgové tkanivo a odvádza krv priamo z tepien do žíl.

Príčina AVM nie je jasná. U väčšiny diagnostikovaných pacientov ide o vrodený defekt, ale môžu sa tvoriť aj neskôr v živote. Iba zriedkavo sa AVM odovzdáva geneticky. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že túto malformáciu zdedíte vy alebo vaše deti.

Niektorí ľudia s AVM v mozgu pociťujú príznaky a symptómy, ako sú bolesti hlavy alebo záchvaty. Bežne sa tento problém diagnostikuje po skenovaní mozgu pre iný zdravotný problém alebo po mŕtvici s krvácaním do mozgu. Akonáhle sa mozgová arteriovenózna malformácia diagnostikuje, je možné ju úspešne liečiť, aby sa zabránilo komplikáciám, ako je poškodenie mozgu alebo mŕtvica. Napriek tomu sú AVM mozgu zriedkavé a postihujú menej ako 1 percento populácie.

Príznaky

Arteriovenózna malformácia v mozgu nespôsobuje žiadne príznaky, kým nedôjde k roztrhnutiu cievy, čo má za následok krvácanie do mozgu. U približne polovice všetkých prípadov je práve krvácanie do mozgu prvým príznakom. Niektorí ľudia však môžu pociťovať aj iné príznaky, medzi ktoré patria:

 • záchvaty (20 - 25% prípadov)
 • Bolesť v jednej časti hlavy kvôli zvýšenému prietoku krvi v oblasti AVM
 • Svalová slabosť alebo necitlivosť v jednej časti tela (15% prípadov)

U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť závažnejšie neurologické príznaky a symptómy v závislosti od umiestnenia AVM, ako je:

 • Silná bolesť hlavy
 • Slabosť, necitlivosť alebo ochrnutie
 • Strata zraku
 • Ťažkosti s rozprávaním
 • Zmätenosť alebo neschopnosť porozumieť ostatným
 • Neschopnosť udržať rovnováhu

Na snímke arteriovenózna malformácia na bielej gáze, kde vidieť cievy a mozgové tkanivo. Foto: Hugely/Shutterstock.com

Príznaky môžu začať v akomkoľvek veku, ale zvyčajne sa objavujú vo veku 10 až 40 rokov. AVM mozgu môžu časom poškodiť mozgové tkanivo a príznaky sa objavia v období ranej dospelosti. V období stredného veku majú AVM v mozgu tendenciu zostať stabilné a je menej pravdepodobné, že spôsobia symptómy. Niektoré tehotné ženy môžu mať zhoršené príznaky v dôsledku zmien objemu krvi a krvného tlaku.

Jeden závažný typ AVM mozgu, nazývaný Galenova porucha, spôsobuje príznaky, ktoré sa objavia skoro alebo hneď po narodení. Veľké krvné cievy môžu spôsobiť, že sa v mozgu vytvorí tekutina a hlava sa začne zväčšovať. Príznaky zahŕňajú opuchnuté žily, ktoré sú viditeľné na pokožke hlavy, záchvaty a kongestívne zlyhanie srdca.

Kedy navštíviť lekára

Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak spozorujete akékoľvek príznaky ako sú záchvaty, bolesti hlavy alebo iné z vyššie spomenutých symptómov. Ak dôsledkom AVM dôjde ku krvácaniu do mozgu, ide o život ohrozujúci stav.

Liečba

Pri liečbe záleží na tom, o aký typ AVM ide, aké sú príznaky, umiestnenie a veľkosť. K dispozícii sú:

Lekárska terapia. Ak nie sú žiadne príznaky alebo sa malformácia nachádza v oblasti mozgu, ktorá je ťažko dostupná, pacienti sú poučení, aby sa vyhli nadmernému cvičeniu a vyhýbali sa liekom na riedenie krvi, ako je warfarín.

Operácia. Ak AVM krvácala a / alebo sa nachádza v oblasti, ktorá je ľahko dostupná, môže sa odporučiť chirurgický zákrok.

Stereotaktická rádiochirurgia. AVM, ktorá nie je príliš veľká, ale je v oblasti, ktorá je ťažko dostupná pre bežný chirurgický zákrok, môže byť liečená stereotaktickou rádiochirurgiou. V tomto postupe sa vykonáva lokálny angiogram na lokalizáciu AVM. Vysokoenergetické zdroje so zaostreným lúčom sa zamerajú na na AVM, aby tkanivo zjazvili a umožnili mu „zraziť sa“.

Intervenčná neurorádiológia / endovaskulárna neurochirurgia. Je možné liečiť časť alebo celú AVM umiestnením katétra (malej trubice) do krvných ciev a blokovaním abnormálnych ciev rôznymi materiálmi, ako sú špeciálne lepidlá a cievky.Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mayoclinic.org, strokeassociation.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

DNES - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

VČERA - 20:08Zdravie

Demencia je široký pojem, ktorý zastrešuje niekoľko porúch kognitívnych schopností. Prvotným príznakom demencie sú často problémy pri rozprávaní. Na týchto 9 znakov treba dať pozor.

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

VČERA - 19:36Zdravie

Výsledky novej štúdie naznačujú, že niektoré operácie by u mladistvých mali počkať, kým nedovŕšia dospelosť.

Tento druh syra zvyšuje krvný tlak

Tento druh syra zvyšuje krvný tlak

20:14 30.05.2020Zdravie

Ľudia, ktorí sú náchylní na ochorenia vyvolané vplyvom vysokého tlaku, by si mali dať pozor na potraviny, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie. Medzi ne patrí aj tento druh syra.

5 znakov na znamienku, ktoré prezrádzajú, že ide o rakovinu kože

5 znakov na znamienku, ktoré prezrádzajú, že ide o rakovinu kože

19:33 30.05.2020Zdravie

Znamienka sú jedným z najvýraznejších prejavov rakoviny pokožky. Na ktoré zmeny si treba dať pozor?