• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
22°Bratislava

Bolesť krížov: Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť chronickej bolesti bez liekov

  • 19:14 16.05.2019
  • Bratislava
Bolesť krížov: Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť chronickej bolesti bez liekov

Najjednoduchší spôsob liečby chronickej bolesti krížov vás nebude stáť nič.

Bolesti chrbta sú problém, ktorý trápi mnoho ľudí a často si vyžaduje roky rehabilitácie. Ako však ukázal výskum, najlepšou liečbou chronickej bolesti krížov je 20 - 40-minútová prechádzka niekoľkokrát do týždňa. Štúdia ukázala, že prekvapivo je pokojná prechádzka rovnako účinná ako intenzívny program na posilnenie svalov. Jej výsledky boli publikované v odbornom žurnále Clinical Rehabilitation.

Prechádzky ľahko zahrniete do svojho každodenného režimu a nevyžadujú si dohľad trénera, lekára, či špeciálne náčinie. Stačí vám pohodlná obuv a týmto spôsobom môžete zlepšiť svoje zdravie bez toho, aby vás to niečo stálo.

Stačí 20 minút párkrát do týždňa

Závery pochádzajú zo štúdie 52 ľudí s bolesťami v dolnej časti chrbta, ktorí boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina bola zapojená do intenzívneho programu na posilnenie svalov a druhá skupina dostala pokyn, aby začali chodiť na prechádzky. Účastníci v tejto skupine chodili na prechádzky dvakrát až trikrát týždenne po dobu šiestich týždňov. Zo začiatku kráčali len 20 minút a neskôr si prechádzku predĺžili až na 40 minút.

Výsledky ukázali, že obe skupiny zaznamenali rovnaké zlepšenie v boji s bolesťou chrbta. Spoluautorka štúdie Michal Katz-Leurer uviedla, že liečba prechádzkami bola rovnako účinná ako liečba poskytovaná na klinike.

V skutočnosti tí, ktorí boli v skupine s prechádzkami, dokázali chodiť dlhšie, ako skupina, ktorá posilňovala svaly. Podľa tejto štúdie by ľudia trpiaci bolesťami chrbta nemali odpočívať v posteli a byť imobilní. Výskumníci zistili, že pri chôdzi sa aktivujú brušné a chrbtové svaly v podstate rovnakým spôsobom, ako pri cvičeniach zameraných na tieto oblasti.

Na rozdiel od programov na posilnenie svalov, ktoré často vyžadujú špeciálne náčinie a odborný dohľad, chôdza je jednoduchá činnosť, ktorú možno vykonávať samostatne.

Ľudia, ktorí sú aktívni, zvyknú menej často trpieť bolesťami. Chôdza tiež znižuje krvný tlak, posilňuje mozog a dokonca znižuje stres a zápal v tele.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.sagepub.com, med.tau.ac.il, jpost.com, nocamels.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.