• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
22°Bratislava

Rodina zosnulého nebude môcť nahliadať do protokolu o pitve

  • 12:25 16.05.2019
  • Bratislava
Rodina zosnulého nebude môcť nahliadať do protokolu o pitve

Poslanci Sme rodina Petra Krištúfková a Boris Kollár neuspeli ani s návrhom zákona o náhradnom výživnom, ktorým chceli docieliť jeho lepšie vymáhanie.

Oprávnená osoba nebude môcť nahliadať do protokolu o pitve zosnulého a robiť si z neho fotokópie. Zároveň tejto osobe nebude musieť dať zdravotná poisťovňa po smrti poistenca úplný výpis z jeho účtu. Plénum vo štvrtok neschválilo novelu zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorú navrhovali poslanci za Sme rodina.

Poslanci poukazovali na to, že súčasný zákon upravuje vykonávanie pitvy, ale neumožňuje pozostalým – oprávneným osobám získať podrobnú správu z pitvy, pretože nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Táto dokumentácia je však podstatná k ustáleniu skutočnej príčiny smrti pre účely znaleckého dokazovania a sprístupňuje sa až na dožiadanie súdu alebo orgánov činných v trestnom konaní,“ vysvetľovala poslankyňa hnutia Zuzana Šebová. Týmto sú podľa jej slov pozostalí priamo nútení podať trestné oznámenie alebo civilnú žalobu, aby sa ,dostali' k pitevnému protokolu.

Poslanci odmietli aj novely Civilného sporového poriadku a zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, ktorými chcelo hnutie Sme rodina umožniť pacientom, prípadne pozostalým pacientov, súdiť sa bez poplatkov. Hnutie chcelo, aby boli pacienti či ich pozostalí oslobodení od platenia poplatkov v súdnych konaniach o náhrade škody a nemajetkovej ujmy pri výkone verejnej moci a v konaní o náhrade škody alebo nemajetkovej ujmy, ktoré im boli spôsobené nesprávnym poskytnutím zdravotnej starostlivosti alebo vznikli v súvislosti s nesprávnym poskytnutím zdravotnej starostlivosti.

Novely mali podľa nich odstrániť existujúcu nerovnováhu medzi stupňom ochrany spotrebiteľa a stupňom ochrany osoby poškodenej v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti ako špecifickej služby, respektíve pozostalých po týchto osobách. „Na rozdiel od spotrebiteľa, zamestnanca, ktorým Civilný sporový poriadok priznáva postavenie slabšej strany sporu, spotrebitelia zdravotnej starostlivosti nemajú postavenie slabšej strany sporu, teda nepožívajú zvýšený stupeň ochrany, ak vo veci poškodenia zdravia, respektíve úmrtia, nekonali orgány činné v trestnom konaní,“ vysvetľuje Sme rodina.

Poslanci chceli tiež zaviesť príslušnosť súdov v sporoch o náhradu škody a nemajetkovej ujmy v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a tiež v sporoch o náhradu škody a nemajetkovej ujmy pri výkone verejnej moci. „Zmena miestnej príslušnosti v zmysle jej prenesenia na tri okresné súdy v sídle krajských súdov okrem potrebnej objektívnosti a zvýšenia jej záruk aj z hľadiska ,seen to be done' tiež sústredí rozhodovanie o vysoko špecifickej problematike tzv. ,medicínskych sporov' na malý počet okresných súdov, čím sa stane ich špecifickou agendou,“ objasnili poslanci. Zmena miestnej príslušnosti súdov by mala podľa Sme rodina prispieť k skvalitneniu rozhodovania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Linhart: Národný potravinový katalóg je podvod, rieši to už minister

Linhart: Národný potravinový katalóg je podvod, rieši to už minister

DNES - 11:48Ekonomické

Na základe trestného oznámenia Patricka Linharta, ktoré podal ešte vo februári, už začal vykonávať hĺbkový audit minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO).

Mičovský: O zásahu NAKA v štátnych lesoch nemám zatiaľ bližšie informácie

Mičovský: O zásahu NAKA v štátnych lesoch nemám zatiaľ bližšie informácie

DNES - 11:41Ekonomické

Mičovského zásah podľa jeho slov neprekvapil. „Myslím, že mňa už nemôže prekvapiť nič po skúsenostiach, čo sa v našom rezorte dialo v minulosti,“ doplnil.

Chirana dodá všetky pľúcne ventilácie, aj keď sa najhorší scenár nenaplnil

Chirana dodá všetky pľúcne ventilácie, aj keď sa najhorší scenár nenaplnil

DNES - 9:08Ekonomické

Spoločnosť zo Starej Turej bude v druhej polovici roka vyrábať pľúcne ventilácie pre iné krajiny.

Vzniknúť by mala pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria

Vzniknúť by mala pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria

VČERA - 12:42Ekonomické

HnutieSme rodina predkladá návrhy na verejnú diskusiu a po prerokovaní v pôdohospodárskom výbore NR SR ich chce predložiť Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Doležal: Časť R7 v rámci obchvatu by mohli motoristi využívať koncom júna

Doležal: Časť R7 v rámci obchvatu by mohli motoristi využívať koncom júna

VČERA - 12:21Ekonomické

Časť rýchlostnej cesty R7 v rámci budovaného nultého bratislavského obchvatu by mohli motoristi využívať na konci júna. Uviedol to v stredu na brífingu minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).