• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.5.2020Meniny má Vilma
12°Bratislava

Remišová: Matečnej rezort namiesto obnovy lesov podporuje ich pílenie

  • 10:59 16.05.2019
  • Bratislava
Remišová: Matečnej rezort namiesto obnovy lesov podporuje ich pílenie

Podľa hnutia OĽaNO zlyhania v správe lesov potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad SR.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) namiesto obnovy lesov na Slovensku podporuje ich pílenie. Eurofondová výzva, ktorú ministerstvo vyhlásilo, totiž podporuje najmä veľké firmy a nákup techniky na zvážanie dreva, namiesto toho, aby podporovala obnovu a ochranu lesov na Slovensku. Tvrdí to opozičné hnutie OĽaNO s tým, že zlyhania v správe lesov potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad SR.

Eurofondová výzva na obnovu lesov v objeme 22 miliónov eur má byť zameraná na zlepšenie životaschopnosti lesov a podporu investícií. V praxi však podporuje ministerstvo hlavne techniku určenú na zváženie dreva, pílenie dreva. Nemyslím si, že štát by mal dotovať z verejných peňazí súkromným firmám nákup takejto techniky,“ skonštatovala vo štvrtok poslankyňa Veronika Remišová.

Medzi žiadateľov o dotáciu sa podľa OĽaNO zapojilo množstvo subjektov, ktoré tržby nemali alebo ich majú na minimálnej úrovni, vznikli krátko pred vyhlásením výzvy alebo krátko podaním žiadosti o grant. „Takmer tretine zo všetkých firiem ministerstvo poskytlo vyššiu dotáciu, ako sú ročné tržby týchto firiem,“ upozornila Remišová.

Za chybné považuje hnutie aj nastavenie bodovacích kritérií. Remišová tiež upozornila na to, že najvyššie dotácie dostanú práve firmy, zatiaľ čo živnostníkom, lesným pozemkovým spoločenstvám a urbárom sa ušli len štyri milióny eur. „Veľkú časť sumy dostali práve veľké firmy. Ak niekto potrebuje dotácie, tak práve drobní živnostníci,“ myslí si Remišová. OĽaNO preto vyzýva vládu, najmä ministerstvo pôdohospodárstva, aby boli eurofondy vynakladané efektívne. „Namiesto dotovania výrubu lesov by sme špeciálne z eurofondov mali radšej podporiť projekty zamerané na starostlivosť o lesy, pestovateľskú činnosť, podporu, obnovu a ochranu lesov, prípadne šetrnejšie hospodárenie v lesoch. Mali by sme podporovať len takých podnikateľov, ktorí sa zaviažu k šetrnejšiemu hospodáreniu v lese,“ uviedla Remišová.

Okrem toho OĽaNO upozornilo aj na zistenia NKÚ pri hospodárení v lesoch. Napríklad na neefektívny nákup kamier, náklady na mediálne kampane či neopodstatnený odvod zo zisku štátneho podniku Lesy SR do štátneho rozpočtu. „Musíme si povedať, že všetky peniaze, ktoré les vyprodukuje za drevo, musíme do lesa vrátiť. Zrušiť by sa mal nepochopiteľný odvod do štátneho rozpočtu, musíme zabrániť predaju dreva pod trhové ceny. Musíme nájsť peniaze v tejto krajine do fondu, ktorý bude reálne hradiť najkvalitnejšie výberkové hospodárenie v lesoch,“ dodal exposlanec OĽaNO v parlamente a aktivista Ján Mičovský.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sulík: Buď chceme byť za každú cenu za pekných, alebo pomôcť ekonomike

Sulík: Buď chceme byť za každú cenu za pekných, alebo pomôcť ekonomike

VČERA - 20:24Ekonomické

Richard Sulík v diskusii hodnotil aj spoluprácu s premiérom Igorom Matovičom.

Prezidentka: Problém sucha je vážny, treba investovať do vodozádržných opatrení

Prezidentka: Problém sucha je vážny, treba investovať do vodozádržných opatrení

VČERA - 18:02Ekonomické

Prezidentka konštatovala, že ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva majú v rámci eurofondov vyčlenené desiatky miliónov eur na takéto opatrenia, či už priamo v mestách a obciach, alebo v krajine.

SPPK: Hanbíme sa za poľnohospodárov, ktorí bijú svojich kolegov na poli

SPPK: Hanbíme sa za poľnohospodárov, ktorí bijú svojich kolegov na poli

VČERA - 17:43Ekonomické

SPPK je pripravená na diskusiu s ministerstvom pôdohospodárstva a PPA o tom, ako predísť sporom farmárov pri obhospodarovaní pôdy.

Letné detské tábory by sa tento rok mohli konať, ÚVZ pripravuje podmienky

Letné detské tábory by sa tento rok mohli konať, ÚVZ pripravuje podmienky

VČERA - 16:50Ekonomické

Letné detské tábory by sa mohli tento rok konať, avšak v obmedzenom režime. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktuálne pripravuje materiál, kde by mali byť definované podmienky aj pre organizovanie letných táborov.

Záujem o 365-dňovú diaľničnú známku je značný, naďalej však vedie ročná

Záujem o 365-dňovú diaľničnú známku je značný, naďalej však vedie ročná

VČERA - 15:25Ekonomické

Pri zahraničných vodičoch si očakávané prvenstvo drží 10-dňová známka.