• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2019Meniny má Bernard
13°Bratislava

Aj mužom tikajú biologické hodiny. Čo hrozí, ak na ne pozabudnú?

  • 11:46 16.05.2019
  • Bratislava
Aj mužom tikajú biologické hodiny. Čo hrozí, ak na ne pozabudnú?

Muži, ktorí sa pri plánovaní otcovstva nespoľahnú na svoje biologické hodiny, vystavujú dieťa aj ženu početným zdravotným komplikáciám. Ako znie rada odborníkov?

O biologických hodinách sa väčšinou hovorí v súvislosti so ženami a ich inštinktom založiť rodinu. Štúdia publikovaná v žurnále Maturitas ale prišla s tvrdením, že aj muži pociťujú nutkanie mať deti, a to špecificky pred dosiahnutím konkrétneho veku.

Vedci mužom najnovšie odporúčajú zvážiť zamrazenie spermií pred dovŕšením „pokročilého rodičovského veku“, čím sa v tomto prípade rozumie 35. až 45. rok života.

U mužov, ktorí prekročili tento vek, môže dôjsť k oslabeniu plodnosti a ich spermie môžu vystaviť ženy komplikáciám pri tehotenstve a pôrode, ako je tehotenská cukrovka, preeklampsia a predčasný pôrod.

Niekoľkým hrozbám sú vystavené aj deti, ktoré sa narodia starším otcom. Ide najmä o vrodené poruchy srdca, novorodenecké záchvaty a nízku hmotnosť po narodení. U niektorých z týchto detí je vyššia pravdepodobnosť vzniku určitých druhov rakoviny a kognitívnych porúch, ku ktorým zaraďujeme aj autizmus.

Vedúca autorka štúdie a vedúca Inštitútu ženského zdravia Gloria Bachmannová si myslí, že väčšina mužov si neuvedomuje, že aj ich život ovplyvňuje tikanie biologických hodín.

„Všetci vedia, že fyziologické zmeny u žien po 35-ke môžu ovplyvniť úspešnosť počatia, tehotenstvo a zdravie dieťaťa, no len máloktorí muži si uvedomujú, že ich pokročilý vek môže vyvolať rovnaké následky.“

Okrem vyššej pravdepodobnosti neplodnosti sa pokročilý vek u mužov podpisuje aj na kvalite spermií.

„Tak, ako ľudia postupom veku strácajú silu svalov, pružnosť a výdrž, rovnako sa u mužov oslabuje kvalita spermií.“

Bachmannová sa domnieva, že za tieto zmeny je zodpovedný pokles hladiny testosterónu o vyššom veku. Zároveň treba podotknúť, že starší muži zvyknú mať slabšie spermie, čo pri počatí môže viesť k prenosu dedičných mutácií DNA do plodu.

Okrem vyššie spomenutých ochorení bolo tiež dokázané, že deťom starších otcov častejšie diagnostikujú schizofréniu. Bolo preukázané, že každé 47. dieťa otca, ktorý dovŕšil 50 rokov, sa narodí s týmto ochorením, pričom u otcov vo veku do 25 rokov to hrozí len každému 141. dieťaťu.

„Niektoré štúdie tiež dokazujú, že riziko autizmu sa u otcov vo veku 30 rokov zvyšuje, po 40-ke sa znižuje a po 50-ke opäť narastá.“

Muži, ktorí plánujú počkať s rodičovstvom do 35-ky a neskôr, by podľa pôrodníkov a gynekológov mali zvážiť zmrazenie spermií, čím môžu predísť nechceným zdravotným komplikáciám matky dieťaťa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, maturitas.org, sciencedaily.com, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

20:50 17.05.2019Zdravie

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.