• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.5.2020Meniny má Viliam
12°Bratislava

Aj mužom tikajú biologické hodiny. Čo hrozí, ak na ne pozabudnú?

  • 11:46 16.05.2019
  • Bratislava
Aj mužom tikajú biologické hodiny. Čo hrozí, ak na ne pozabudnú?

Muži, ktorí sa pri plánovaní otcovstva nespoľahnú na svoje biologické hodiny, vystavujú dieťa aj ženu početným zdravotným komplikáciám. Ako znie rada odborníkov?

O biologických hodinách sa väčšinou hovorí v súvislosti so ženami a ich inštinktom založiť rodinu. Štúdia publikovaná v žurnále Maturitas ale prišla s tvrdením, že aj muži pociťujú nutkanie mať deti, a to špecificky pred dosiahnutím konkrétneho veku.

Vedci mužom najnovšie odporúčajú zvážiť zamrazenie spermií pred dovŕšením „pokročilého rodičovského veku“, čím sa v tomto prípade rozumie 35. až 45. rok života.

U mužov, ktorí prekročili tento vek, môže dôjsť k oslabeniu plodnosti a ich spermie môžu vystaviť ženy komplikáciám pri tehotenstve a pôrode, ako je tehotenská cukrovka, preeklampsia a predčasný pôrod.

Niekoľkým hrozbám sú vystavené aj deti, ktoré sa narodia starším otcom. Ide najmä o vrodené poruchy srdca, novorodenecké záchvaty a nízku hmotnosť po narodení. U niektorých z týchto detí je vyššia pravdepodobnosť vzniku určitých druhov rakoviny a kognitívnych porúch, ku ktorým zaraďujeme aj autizmus.

Vedúca autorka štúdie a vedúca Inštitútu ženského zdravia Gloria Bachmannová si myslí, že väčšina mužov si neuvedomuje, že aj ich život ovplyvňuje tikanie biologických hodín.

„Všetci vedia, že fyziologické zmeny u žien po 35-ke môžu ovplyvniť úspešnosť počatia, tehotenstvo a zdravie dieťaťa, no len máloktorí muži si uvedomujú, že ich pokročilý vek môže vyvolať rovnaké následky.“

Okrem vyššej pravdepodobnosti neplodnosti sa pokročilý vek u mužov podpisuje aj na kvalite spermií.

„Tak, ako ľudia postupom veku strácajú silu svalov, pružnosť a výdrž, rovnako sa u mužov oslabuje kvalita spermií.“

Bachmannová sa domnieva, že za tieto zmeny je zodpovedný pokles hladiny testosterónu o vyššom veku. Zároveň treba podotknúť, že starší muži zvyknú mať slabšie spermie, čo pri počatí môže viesť k prenosu dedičných mutácií DNA do plodu.

Okrem vyššie spomenutých ochorení bolo tiež dokázané, že deťom starších otcov častejšie diagnostikujú schizofréniu. Bolo preukázané, že každé 47. dieťa otca, ktorý dovŕšil 50 rokov, sa narodí s týmto ochorením, pričom u otcov vo veku do 25 rokov to hrozí len každému 141. dieťaťu.

„Niektoré štúdie tiež dokazujú, že riziko autizmu sa u otcov vo veku 30 rokov zvyšuje, po 40-ke sa znižuje a po 50-ke opäť narastá.“

Muži, ktorí plánujú počkať s rodičovstvom do 35-ky a neskôr, by podľa pôrodníkov a gynekológov mali zvážiť zmrazenie spermií, čím môžu predísť nechceným zdravotným komplikáciám matky dieťaťa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, maturitas.org, sciencedaily.com, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

VČERA - 10:17Zdravie

Desiatky miliónov ľudí na svete majú osteopéniu, teda zníženú hustotu kostí. Ak nie je správne liečená, môže viesť k osteoporóze.

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

VČERA - 7:41Zdravie

Roztrúsená skleróza sa v začiatkoch prejavuje ako únava či prepracovanie. Je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky sa vyskytujú už u mladých ľudí a vývoj je často nepredvídateľný.

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

21:06 25.05.2020Zdravie

Na to, aby sme sa vyhli celosvetovým pandémiám aj v budúcnosti, by sme mali zmeniť svoje stravovanie.

Ľudia s týmto pridruženým ochorením by sa mali pred koronavírusom chrániť dlhšie

Ľudia s týmto pridruženým ochorením by sa mali pred koronavírusom chrániť dlhšie

20:17 25.05.2020Zdravie

Aj napriek uvoľňovaniu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, by niektorí ľudia mali ostať obozretní.

Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

20:29 24.05.2020Zdravie

Ženy sa často stretávajú s podráždením v oblasti genitálií, ktoré môže sprevádzať aj svrbenie, opuch či bolesť. Toto sú tie najčastejšie dôvody, prečo dochádza k vzniku genitálnej vyrážky.