• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
16°Bratislava

Pozlátená soška filmového Oscara sa odovzáva už 90 rokov

  • 5:14 16.05.2019
  • Los Angeles
Pozlátená soška filmového Oscara sa odovzáva už 90 rokov

Od prvého ročníka odovzdávania najprestížnejšieho ocenenia vo svete kinematografie uplynie vo štvrtok 16. mája 90 rokov.

Prvýkrát udelila Akadémia filmových umení a vied v Los Angeles 16. mája 1929 ceny a ich nositeľov odmenila pozlátenou soškou známou pod menom Oscar. Najlepším filmom sa stal film Wings od režiséra Williama Wellmana. Najlepším hercom sa stal Emil Jannigs a najlepšou herečkou Janet Gaynorová. Od prvého ročníka odovzdávania najprestížnejšieho ocenenia vo svete kinematografie uplynie vo štvrtok 16. mája 90 rokov.

Odovzdávanie Oscarov sa každoročne deje na slávnostnom vyhlásení ich laureátov v Dolby Theatre v Los Angeles v Spojených štátoch amerických. Priamy prenos z prestížneho podujatia sa vysiela do 225 krajín a teritórií po celom svete.

História ceny siaha do roku 1927, keď Louis Mayer, šéf spoločnosti Metro-Goldwin-Mayer, založil v Los Angeles Akadémiu filmových umení a vied. Akadémia po prvý raz udelila ceny 16. mája 1929 v 11 kategóriách a ich nositeľov odmenila pozlátenou soškou.

Podľa jednej z legiend dostala soška meno Oscar v roku 1931 pre údajnú podobnosť so strýkom Margaret Herrickovej, knihovníčky a neskoršej riaditeľky Akadémie. Oficiálnou prezývkou trofeje sa Oscar stal až v roku 1939.

Soška Oscar z bronzu je vysoká 34 centimetrov, váži bezmála 3,9 kilogramu a je pozlátená 24-karátovým zlatom. Návrh scénografa Cedrica Gibbonsa previedol do skutočnej podoby sochár George Stanley. Oscar má podobu rytiera s mečom, ktorý stojí na cievke filmového pásu s piatimi kruhmi. Tie predstavujú päť pôvodných profesijných sekcií Akadémie filmových umení a vied - hercov, režisérov, producentov, technikov a scenáristov.

Náhradou sošky zo zafarbenej umelej hmoty poctili držiteľov Academy Award iba počas druhej svetovej vojny, v čase nedostatku kovov. Po vojne však Akadémia tieto náhrady vymenila za originálnych Oscarov.

Dizajn samotného Oscara sa od jeho vzniku v roku 1929 podstatne nezmenil, upravoval sa iba podstavec, na ktorom je zospodu vyryté sériové číslo a na štítku upozornenie: „Soška sa nesmie predávať, prenechávať ani prevádzať do iného vlastníctva, ak predtým nebola ponúknutá filmovej akadémii“. Laureáti, ktorí získali Oscara po roku 1950, podpísali totiž súhlas, že svoju zlatú sošku nikdy nepredajú.

Od roku 1982 sa sošky vyrábajú výhradne v dielňach chicagskej spoločnosti R. S. Owens & Company. Výroba nových sošiek sa začína vždy v januári, na objednávku Akadémia filmových umení a vied. Výrobná cena jednej sošky sa pohybuje rádovo v stovkách dolárov. Jej trhová hodnota je však mnohonásobne vyššia.

Do roku 2000 sošky do Los Angeles dovážala donášková služba. Keďže Oscarov v roku 2000 ukradli a našli ich až po týždni, výrobca sa rozhodol pre ich bezpečnejšiu cestu - Akadémii ich posiela súkromným lietadlom jednej z leteckých spoločností.

Do dražieb sa dostávajú len sošky z obdobia pred rokom 1950. Americký režisér Steven Spielberg kúpil v roku 1996 za 607.500 dolárov pozlátenú sošku, ktorú dostal Clark Gable v kategórii najlepší herec za film Stalo sa jednej noci. Kráľ popu Michael Jackson si v roku 1999 zaobstaral drahý spomienkový predmet na Hollywood, keď za 1,5 milióna dolárov kúpil v aukcii sošku Oscara, ktorú kedysi dostal David O. Selznick za filmovú klasiku Odviate vetrom. Na dražbe v Los Angeles predali vo februári 2012 za viac ako tri milióny dolárov 15 starých sošiek filmových Oscarov. „Najmladší“ z týchto Oscarov bol z roku 1949.

Tohoročné udeľovanie Oscarov sa konalo 24. februára.

Akadémia filmových umení a vied určila termín nadchádzajúceho slávnostného ceremoniálu na 9. februára 2020.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Nemecký ovčiak dojal majiteľov. Toto robí, keď nie sú doma

Video: Nemecký ovčiak dojal majiteľov. Toto robí, keď nie sú doma

VČERA - 21:56Zaujímavosti

Majiteľov prekvapilo, čo robí ich pes, keď nie sú doma.

Video: Úkaz na oblohe pripomínal UFO. O čo v skutočnosti ide?

Video: Úkaz na oblohe pripomínal UFO. O čo v skutočnosti ide?

VČERA - 21:39Zaujímavosti

Po filipínskej oblohe sa prehnal obrovský farebný úkaz, ktorý sa mnohým podobal na mimozemskú vesmírnu loď. V skutočnosti ide o jedinečný prírodný fenomén.

Video: Takto sa zbavíte mravcov v dome, stačia dve zložky

Video: Takto sa zbavíte mravcov v dome, stačia dve zložky

VČERA - 20:20Zaujímavosti

Žena našla spôsob, ako sa jednoducho a pritom účinne zbaviť mravcov.

Video: Pri španielskom pobreží spozorovali živočíchy, ktoré tam doteraz neboli

Video: Pri španielskom pobreží spozorovali živočíchy, ktoré tam doteraz neboli

VČERA - 18:58Zaujímavosti

Do Benátok sa z mora presťahovali medúzy aj chobotnice. Čo netradičné môžu v mori vidieť v týchto dňoch obyvatelia Španielska?

Video: Slováci usporiadali divokú párty, takto si poradili so sociálnym odstupom

Video: Slováci usporiadali divokú párty, takto si poradili so sociálnym odstupom

21:44 03.06.2020Zaujímavosti

Je toto budúcnosť diskoték na Slovensku? Kríza mladých donútila pristúpiť k bizarným opatreniam.