• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.5.2020Meniny má Vilma
12°Bratislava

Pravda o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia: Naozaj je taká zdravá?

  • 19:35 10.05.2019
  • Londýn
Pravda o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia: Naozaj je taká zdravá?

Zubná pasta s obsahom aktívneho uhlia sa rýchlo stala hitom dnešných dní. Len málo ľudí však pozná jej skryté nástrahy pre zdravie.

Určite ste už zaregistrovali reklamy o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia, a možno máte jednu takú dokonca aj doma. Táto forma zubnej pasty o sebe deklaruje, že je zdravšia pre zuby a že ich dokáže vybieliť rýchlejšie a kvalitnejšie ako obyčajná zubná pasta.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští – k takému záveru dospela recenzia publikovaná v British Dental Journal. Tá sa pozrela na 50 rôznych zubných pást s uhlím, a zistila, že len 8 percent z nich obsahovalo fluorid. Čo je horšie, ešte aj tie, ktoré túto látku obsahujú, nie sú celkom bez chyby, pretože jednou zo schopností aktívneho uhlia je jej inaktivácia.

Narobia viac škody ako úžitku

Viac ako polovica testovaných pást o sebe tvrdila, že užívateľovi poskytnú liečivé účinky, a 30 percent z nich dokonca presviedčalo o tom, že posilnia zuby. 46 percent pást malo ponúkať detoxifikačné účinky a 44 percent z nich malo priniesť antibakteriálne a antiseptické účinky. 12 percent pást hlásalo, že bojujú proti plesniam. Ani jedno z týchto tvrdení sa klinicky nepotvrdilo.

Takmer každá „špeciálna“ zubná pasta (96 percent) užívateľovi sľubuje belší chrup, proti čomu vedci namietajú, že takéto pasty neobsahujú dostatočné množstvo bieliacich činiteľov, aby dokázali zuby vybieliť, alebo len odstrániť škvrny.

Domáca zubná pasta - zdravší chrup za menej peňazí

V súvislosti s používaním zubnej pasty s aktívnym uhlím dokonca narastajú obavy z početných zdravotných rizík. Zložkou uhlia je totiž karcinogénny polyaromatický uhľovodík, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v surovej rope a benzíne.

Vedúca autorka štúdie, doktorka Linda Greenwallová, ktorá je tiež členkou Britskej spoločnosti bielenia zubov, vyzýva spotrebiteľov, aby pri nákupe zubnej pasty vždy kupovali pasty s obsahom fluoridu. Zubná pasta by tiež mala obsahovať vápnik a fosforečnan na posilnenie skloviny.

„Najviac nás znepokojuje marketing pást s obsahom uhlia, ktorý kladie silný dôraz na výhody, ktoré sa dosiaľ nepodarilo vyvrátiť. Výrobcom vyhovuje označenie „vedecky potvrdené, kým sa nedokáže opak“ namiesto propagácie vedecky overených faktov.“

Hovorkyňa Britskej spoločnosti bielenia zubov ďalej zdôrazňuje, že pokiaľ zvažujete bielenie zubov, mali by ste sa v prvom rade poradiť so zubárom. „Zubné pasty s obsahom aktívneho uhlia nebielia zuby. Vedia pomôcť odbúrať žltý plak z povrchu zubu, ale v konečnom dôsledku zub nebielia.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Tento cvik by ste mali vykonať každé ráno. Pomôže s bokmi, chrbtom aj ramenami

Video: Tento cvik by ste mali vykonať každé ráno. Pomôže s bokmi, chrbtom aj ramenami

VČERA - 21:29Zdravie

Ak z postele vstávate so stuhnutými svalmi, tento cvik bude pre vás úľavou.

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

10:17 27.05.2020Zdravie

Desiatky miliónov ľudí na svete majú osteopéniu, teda zníženú hustotu kostí. Ak nie je správne liečená, môže viesť k osteoporóze.

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

7:41 27.05.2020Zdravie

Roztrúsená skleróza sa v začiatkoch prejavuje ako únava či prepracovanie. Je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky sa vyskytujú už u mladých ľudí a vývoj je často nepredvídateľný.

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

21:06 25.05.2020Zdravie

Na to, aby sme sa vyhli celosvetovým pandémiám aj v budúcnosti, by sme mali zmeniť svoje stravovanie.

Ľudia s týmto pridruženým ochorením by sa mali pred koronavírusom chrániť dlhšie

Ľudia s týmto pridruženým ochorením by sa mali pred koronavírusom chrániť dlhšie

20:17 25.05.2020Zdravie

Aj napriek uvoľňovaniu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, by niektorí ľudia mali ostať obozretní.