• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2019Meniny má Bohuslav
13°Bratislava

Pravda o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia: Naozaj je taká zdravá?

  • 19:35 10.05.2019
  • Londýn
Pravda o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia: Naozaj je taká zdravá?

Zubná pasta s obsahom aktívneho uhlia sa rýchlo stala hitom dnešných dní. Len málo ľudí však pozná jej skryté nástrahy pre zdravie.

Určite ste už zaregistrovali reklamy o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia, a možno máte jednu takú dokonca aj doma. Táto forma zubnej pasty o sebe deklaruje, že je zdravšia pre zuby a že ich dokáže vybieliť rýchlejšie a kvalitnejšie ako obyčajná zubná pasta.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští – k takému záveru dospela recenzia publikovaná v British Dental Journal. Tá sa pozrela na 50 rôznych zubných pást s uhlím, a zistila, že len 8 percent z nich obsahovalo fluorid. Čo je horšie, ešte aj tie, ktoré túto látku obsahujú, nie sú celkom bez chyby, pretože jednou zo schopností aktívneho uhlia je jej inaktivácia.

Narobia viac škody ako úžitku

Viac ako polovica testovaných pást o sebe tvrdila, že užívateľovi poskytnú liečivé účinky, a 30 percent z nich dokonca presviedčalo o tom, že posilnia zuby. 46 percent pást malo ponúkať detoxifikačné účinky a 44 percent z nich malo priniesť antibakteriálne a antiseptické účinky. 12 percent pást hlásalo, že bojujú proti plesniam. Ani jedno z týchto tvrdení sa klinicky nepotvrdilo.

Takmer každá „špeciálna“ zubná pasta (96 percent) užívateľovi sľubuje belší chrup, proti čomu vedci namietajú, že takéto pasty neobsahujú dostatočné množstvo bieliacich činiteľov, aby dokázali zuby vybieliť, alebo len odstrániť škvrny.

Domáca zubná pasta - zdravší chrup za menej peňazí

V súvislosti s používaním zubnej pasty s aktívnym uhlím dokonca narastajú obavy z početných zdravotných rizík. Zložkou uhlia je totiž karcinogénny polyaromatický uhľovodík, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v surovej rope a benzíne.

Vedúca autorka štúdie, doktorka Linda Greenwallová, ktorá je tiež členkou Britskej spoločnosti bielenia zubov, vyzýva spotrebiteľov, aby pri nákupe zubnej pasty vždy kupovali pasty s obsahom fluoridu. Zubná pasta by tiež mala obsahovať vápnik a fosforečnan na posilnenie skloviny.

„Najviac nás znepokojuje marketing pást s obsahom uhlia, ktorý kladie silný dôraz na výhody, ktoré sa dosiaľ nepodarilo vyvrátiť. Výrobcom vyhovuje označenie „vedecky potvrdené, kým sa nedokáže opak“ namiesto propagácie vedecky overených faktov.“

Hovorkyňa Britskej spoločnosti bielenia zubov ďalej zdôrazňuje, že pokiaľ zvažujete bielenie zubov, mali by ste sa v prvom rade poradiť so zubárom. „Zubné pasty s obsahom aktívneho uhlia nebielia zuby. Vedia pomôcť odbúrať žltý plak z povrchu zubu, ale v konečnom dôsledku zub nebielia.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

VČERA - 20:20Zdravie

Dokonca aj štíhlym ľuďom môže prospieť, ak obmedzia príjem kalórií.

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

VČERA - 19:46Zdravie

Niektoré miesta dokážu tlmiť chuť na nezdravé jedlo.

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

20:49 15.07.2019Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnutie lieku, ktorý sa používa v život ohrozujúcich prípadoch.

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

19:57 14.07.2019Zdravie

Tri nezávislé štúdie potvrdili účinky vitamínu v boji s rakovinou.

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

18:16 14.07.2019Zdravie

Bielkoviny nám pomáhajú udržiavať zdravie v norme, budovať pevnosť svalstva a posilňovať činnosť mozgu. Ak ich máme v tele prebytok, ukáže sa to aj na zdraví.