• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2019Meniny má Gertrúda
21°Bratislava

Pravda o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia: Naozaj je taká zdravá?

  • 19:35 10.05.2019
  • Londýn
Pravda o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia: Naozaj je taká zdravá?

Zubná pasta s obsahom aktívneho uhlia sa rýchlo stala hitom dnešných dní. Len málo ľudí však pozná jej skryté nástrahy pre zdravie.

Určite ste už zaregistrovali reklamy o zubnej paste s obsahom aktívneho uhlia, a možno máte jednu takú dokonca aj doma. Táto forma zubnej pasty o sebe deklaruje, že je zdravšia pre zuby a že ich dokáže vybieliť rýchlejšie a kvalitnejšie ako obyčajná zubná pasta.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští – k takému záveru dospela recenzia publikovaná v British Dental Journal. Tá sa pozrela na 50 rôznych zubných pást s uhlím, a zistila, že len 8 percent z nich obsahovalo fluorid. Čo je horšie, ešte aj tie, ktoré túto látku obsahujú, nie sú celkom bez chyby, pretože jednou zo schopností aktívneho uhlia je jej inaktivácia.

Narobia viac škody ako úžitku

Viac ako polovica testovaných pást o sebe tvrdila, že užívateľovi poskytnú liečivé účinky, a 30 percent z nich dokonca presviedčalo o tom, že posilnia zuby. 46 percent pást malo ponúkať detoxifikačné účinky a 44 percent z nich malo priniesť antibakteriálne a antiseptické účinky. 12 percent pást hlásalo, že bojujú proti plesniam. Ani jedno z týchto tvrdení sa klinicky nepotvrdilo.

Takmer každá „špeciálna“ zubná pasta (96 percent) užívateľovi sľubuje belší chrup, proti čomu vedci namietajú, že takéto pasty neobsahujú dostatočné množstvo bieliacich činiteľov, aby dokázali zuby vybieliť, alebo len odstrániť škvrny.

Domáca zubná pasta - zdravší chrup za menej peňazí

V súvislosti s používaním zubnej pasty s aktívnym uhlím dokonca narastajú obavy z početných zdravotných rizík. Zložkou uhlia je totiž karcinogénny polyaromatický uhľovodík, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v surovej rope a benzíne.

Vedúca autorka štúdie, doktorka Linda Greenwallová, ktorá je tiež členkou Britskej spoločnosti bielenia zubov, vyzýva spotrebiteľov, aby pri nákupe zubnej pasty vždy kupovali pasty s obsahom fluoridu. Zubná pasta by tiež mala obsahovať vápnik a fosforečnan na posilnenie skloviny.

„Najviac nás znepokojuje marketing pást s obsahom uhlia, ktorý kladie silný dôraz na výhody, ktoré sa dosiaľ nepodarilo vyvrátiť. Výrobcom vyhovuje označenie „vedecky potvrdené, kým sa nedokáže opak“ namiesto propagácie vedecky overených faktov.“

Hovorkyňa Britskej spoločnosti bielenia zubov ďalej zdôrazňuje, že pokiaľ zvažujete bielenie zubov, mali by ste sa v prvom rade poradiť so zubárom. „Zubné pasty s obsahom aktívneho uhlia nebielia zuby. Vedia pomôcť odbúrať žltý plak z povrchu zubu, ale v konečnom dôsledku zub nebielia.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

VČERA - 20:12Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

VČERA - 11:12Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

20:50 17.05.2019Zdravie

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.