• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2019Meniny má Gertrúda
21°Bratislava

6 zvláštnych telesných signálov, ktoré sú predzvesťou menštruácie

  • 18:23 11.05.2019
  • Bratislava
6 zvláštnych telesných signálov, ktoré sú predzvesťou menštruácie

Je mnoho vecí, ktoré ženám naznačujú príchod menštruácie. Okrem tých tradičnejších si ale treba všímať aj menej časté príznaky.

Bolesť brucha je najčastejšie sa vyskytujúcim poslom, ktorý ženám zvestuje skorý príchod menštruácie. Bolesti môžu trvať aj niekoľko dní pred menštruáciou, a väčšinou ich zmierni len tabletka alebo teplý obklad.

Bolesť podbruška nie je jediný znak, ktorý predpovedá skorú menštruáciu. Okrem nej si na sebe môžete všimnúť aj týchto 6 znamení, ktorým ženy často neprikladajú veľký význam.

1. Migrény

Vznik migrény súvisí so zmenou hladiny estrogénu a progesterónu – hormónov, ktoré regulujú menštruačný cyklus. Podľa Americkej spoločnosti na výskum migrén sa migrény môžu dostaviť v rozpätí 2 dní pred začiatkom menštruácie a 3 dní po začiatku.

2. Zmena stolice

Väčšina žien má pred začiatkom menštruácie možnosť pozorovať zmeny v trávení. Počas prvých dní menštruácie telo vylučuje chemické hormóny prostaglandíny, ktoré spôsobujú stiahnutie maternice. Niekedy prostaglandíny preniknú aj do čriev, ktoré sa pod ich vplyvom takisto začnú sťahovať.

U niektorých žien sa tento proces prejaví ako hnačka, iné len chodia častejšie na záchod.

3. Citlivé prsia

Gynekologička Alexa Dwecková pre Cosmopolitan hovorí, že niekedy aj v priebehu celého týždňa pred začiatkom menštruácie môžu prsia opuchnúť natoľko, že si vyžadujú väčšie číslo podprsenky.

Aj v tomto prípade je na vine rastúca hladina progesterónu, no pomôcť si môžete chladivým alebo teplým obkladom, pitím menšieho množstva nápojov s obsahom kofeínu alebo liekmi proti bolesti.

4. Chuť na sladké

Hormonálne zmeny počas menštruácie a pred ňou nám niekedy zvyšujú nielen chúťky na milovanie, ale aj na sladké a mastné jedlá.

Pred začiatkom menštruácie dochádza k poklesu serotonínu a nárastu kortizolu (hormón, ktorý sa uvoľňuje aj pri stresových situáciách). Keďže si hladinu serotonínu vieme zvýšiť konzumáciou sladkých jedál, väčšina žien ich vábeniu neodolá.

To isté platí aj u kortizolu, ktorého nárast nám prináša chúťky na slané jedlá.

5. Priberanie

Prudký nárast progesterónu sa vie pred začiatkom menštruácie postarať o nechcené kolísanie ručičky na váhe. Rozdiel môže niekedy predstavovať až hodnotu 2 kilogramov.

6. Ťažšie cvičenie

Mnohé ženy sa spoliehajú na cvičenie ako na rýchlu metódu úľavy od bolestí pred menštruáciou. Bohužiaľ, veľa z nich sa sťažuje na to, že sa im pred jej začiatkom ťažšie cvičí.

Štúdia publikovaná v Journal of Trauma Rehabilitation tvrdí, že keď hladina progesterónu týždeň pred menštruáciou stúpne, ženy sa dlhšie zotavujú z fyzickej bolesti a vyčerpania. Vo všeobecnosti sa môžete cítiť unavenejšie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, americanheadachesociety.org, cosmopolitan.com, nih.gov,mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

VČERA - 20:12Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

VČERA - 11:12Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

20:50 17.05.2019Zdravie

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.