• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2019Meniny má Bohuslav
15°Bratislava

5 vecí, ktoré nikdy nehovorte človeku s rakovinou

  • 19:18 09.05.2019
  • Bratislava
5 vecí, ktoré nikdy nehovorte človeku s rakovinou

Neexistuje žiadny správny návod na to, ako sa rozprávať s onkologickým pacientom. Ak je ale jedna vec, ktorú si z tohto článku môžete vziať, je to nehovoriť týmto ľuďom, že sú statoční.

Na svete je len málo slov, ktoré by zneli strašnejšie ako rakovina. Prvé zmienky o nej pochádzajú zo 4. storočia pred Kristom, keď grécky otec starovekej medicíny Hippokrates nazval tumor gréckym „karkinos“, teda krab. Rimania, ktorí neskôr študovali hippokratovo učenie, premenovali „kraba“ na „raka“, z čoho vznikol názov rakovina.

V blízkosti ľudí trpiacich rakovinou mnohí z nás zneistejú, a nie celkom správne vyberáme slová, akými sa snažíme viesť rozhovor. Hoci neexistuje žiadny univerzálne platný správny návod na to, čo sa môže a nemôže hovoriť, týchto 5 vecí pravdepodobne nechce počuť žiaden pacient s rakovinou.

„V akom je to štádiu?“

Pri každom onkologickom ochorení existuje stupnica, ktorá označuje jeho postup. Kým nižšie čísla indikujú ľahšie liečiteľné formy rakoviny, vyššie čísla často znamenajú, že sa zhubné bunky dostali do viacerých častí tela, čo značne komplikuje liečbu.

Zdraví aj chorí ľudia by si mali uvedomiť dôležitú vec: rakovina sa nespráva vždy podľa pravidiel. Číslo 1 môže rýchlo preskočiť do štvorky, a štvorka sa zas môže umierniť. Takéto označenie má najväčší význam pre lekárov a pacienta, aby vedeli správne určiť liečebný postup.

Vždy je lepšie nepýtať sa na štádium, ak túto tému neotvorí sám pacient. Uvedomte si, že by ste pravdepodobne sami ťažko zvládli reakciu na horšie správy.

„Aké sú prognózy?“

V niektorých prípadoch sa lekári podelia o možnú prognózu s pacientom, no nikdy neviete, či je to tak aj v prípade osoby, s ktorou konverzujete. Druhá vec je, že štatistiky sú de facto údaje týkajúce sa minulosti. Málokedy vedia predpovedať, ako sa vyvinie ochorenie u konkrétneho človeka.

Lekárska obec prichádza s inováciami v liečbe a diagnostike rakoviny na mesačnej báze. Veda ide vpred, a preto treba veriť, že aj štatistiky sa budú čím ďalej tým viac zlepšovať.

„Si taký/-á statočný/-á“

Bohužiaľ, táto veta len málokedy poteší bojovníka proti rakovine. Dobre mienené frázy, ako nazývanie pacienta „obeťou“ alebo „hrdinom“ môžu viesť k pocitu bezmocnosti a izolácie a ľudia sa môžu cítiť nútene šťastní.

V tomto prípade by mali prvý krok vykonať samotní pacienti, a dať svojmu okoliu najavo, aké povzbudenie považujú za akceptovateľné.

„Je to dedičné?“

Ťažko tomu uveriť, ale medzi nami sú takí, ktorí už onkologickému pacientovi položili aj túto otázku. Dedičnosť predispozície na vznik rakoviny sa dá zistiť pomocou špeciálneho lekárskeho testu, ktorý na Slovensku nie vždy preplatí poisťovňa. Je preto len málo ľudí, ktorí vedia s istotou odpovedať na túto otázku.

„Nechcem ťa zaťažovať, viem, že toho máš dosť.“

Človeka nedefinuje jeho ochorenie. Matka ostáva naďalej matkou, syn synom a tak ďalej. Načo pacientom zbytočne pripomínať ich ochorenie?

Nech bol váš vzťah s dotyčnou osobou akýkoľvek predtým, ako sa dozvedela o svojej diagnóze, rovnako by mal vyzerať aj potom. Rakovina by nemala byť dominujúcou témou rozhovoru, neexistuje predsa dôvod na to, aby ste chorému pripomínali to, čo je zrejmé.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, medium.com, etrend.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

VČERA - 20:20Zdravie

Dokonca aj štíhlym ľuďom môže prospieť, ak obmedzia príjem kalórií.

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

VČERA - 19:46Zdravie

Niektoré miesta dokážu tlmiť chuť na nezdravé jedlo.

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

20:49 15.07.2019Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnutie lieku, ktorý sa používa v život ohrozujúcich prípadoch.

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

19:57 14.07.2019Zdravie

Tri nezávislé štúdie potvrdili účinky vitamínu v boji s rakovinou.

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

18:16 14.07.2019Zdravie

Bielkoviny nám pomáhajú udržiavať zdravie v norme, budovať pevnosť svalstva a posilňovať činnosť mozgu. Ak ich máme v tele prebytok, ukáže sa to aj na zdraví.