• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2019Meniny má Bohuslav
13°Bratislava

Richter: Naším cieľom je, aby sa NIP nemusel zaoberať smrteľnými úrazmi

  • 16:24 24.04.2019
  • Bratislava
Richter: Naším cieľom je, aby sa NIP nemusel zaoberať smrteľnými úrazmi

Hoci štatistiky smrteľných pracovných úrazov už dve desaťročia postupne klesajú a vlani zaznamenali historické minimum, je 38 mŕtvych pracovníkov príliš veľký počet.

Dlhodobým cieľom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR je, aby sa Národný inšpektorát práce (NIP) vôbec nemusel smrteľnými pracovnými úrazmi zaoberať. Povedal to v stredu po skončení spomienkového zhromaždenia pri príležitosti Svetového dňa prevencie chorôb z povolania a pracovných úrazov minister Ján Richter (Smer-SD).

Je to stále veľmi veľa,“ konštatoval. "Musí byť našou výzvou dosiahnuť taký cieľ, aby moji kolegovia na Národnom inšpektoráte práce nemali čo šetriť a riešiť z hľadiska pracovných úrazov. Nech sa viacej venujú nelegálnej práci a dodržiavaniu Zákonníka práce. To je moja výzva a bol by som rád, keby sme sa k nej niekedy v budúcnosti dopracovali," dodal Richter.

Slovensko vlani zaevidovalo popri rekordne nízkom počte smrteľných pracovných úrazov aj podobný vývoj v počte závažných pracovných úrazov. V minulom roku sa vážne pri výkone svojho zamestnania zranilo 69 ľudí, pričom v posledných rokoch tento počet nikdy neklesol pod stovku.

Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Marián Magdoško upozornil na poistenie pracovných úrazov a chorôb z povolania. Toto poistenie je podľa neho značne komplikované a administratívne náročné. „Čo je najzávažnejšie, v tomto poistení úplne absentuje akákoľvek prevencia,“ povedal Magdoško. Vzhľadom na to, že je tento fond Sociálnej poisťovne prebytkový, chceli by odborári vyčleniť časť voľných prostriedkov práve na predchádzanie pracovným úrazom. Richter sa diskusii o takejto možnosti nebráni. „Keď tú otázku nastolia, tak ju otvoríme na tripartite, aby sa k tomu prípadne vyjadrili aj zamestnávatelia a samozrejme aj štát,“ povedal minister.

Podľa riaditeľa NIP Karola Habinu sa prevencia pred pracovnými úrazmi nezačína na pracovisku, ale už v školských laviciach, kde by sa mali deti naučiť zásadám bezpečného správania. „Žiadne školenie, žiadne vzdelávanie, ani inšpekcia práce, ani represia už v tomto čase nepomôže, keď má občan nevhodné návyky,“ povedal Habina. Minister Richter sa v tejto súvislosti pozastavil aj nad štatistikami, podľa ktorých postihne najviac pracovných úrazov pracovníkov medzi 40. a 50. rokom života. „Rutinou, podcenením situácie, alebo precenením vlastných schopností idú do zbytočného rizika,“ myslí si Richter. „Preto je dôležité, aby sa to, čo je presne zadefinované, dodržiavalo,“ dodal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Népszava: Putin opäť navštívi Budapešť, zrejme dá Orbánovi nové inštrukcie

Népszava: Putin opäť navštívi Budapešť, zrejme dá Orbánovi nové inštrukcie

VČERA - 9:44Ekonomické

Ruský prezident Vladimir Putin 30. októbra opäť navštívi Budapešť a bude tam rokovať s premiérom Viktorom Orbánom.

FOTO: Z trhu sťahujú viac ako 24.000 rybacích konzerv

FOTO: Z trhu sťahujú viac ako 24.000 rybacích konzerv

20:03 15.07.2019Ekonomické

Štátna veterinárna správa nariadila stiahnutie výrobkov z trhu.

MPSVR: Pri minimálnej mzde budeme prihliadať na vývoj ekonomiky aj infláciu

MPSVR: Pri minimálnej mzde budeme prihliadať na vývoj ekonomiky aj infláciu

15:46 15.07.2019Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predloží návrh na úpravu minimálnej mzdy do konca júla tohto roka.

Slovensko malo za marec najvyšší rast cien potravín spomedzi krajín V4

Slovensko malo za marec najvyšší rast cien potravín spomedzi krajín V4

12:44 15.07.2019Ekonomické

Za marec bolo možné pozorovať napríklad výraznejší nárast cien bielej kapusty, zemiakov či bravčového mäsa.

Pri drevostavbách sú dôležité kvalita projektu a výber materiálu

Pri drevostavbách sú dôležité kvalita projektu a výber materiálu

11:04 14.07.2019Ekonomické

Pri murovaných domoch aj drevostavbách je dôležitá kvalitná projektová dokumentácia, realizácia a výber vhodných stavebných materiálov.