• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.8.2019Meniny má Lýdia
19°Bratislava

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

  • 20:30 18.04.2019
  • Bratislava
Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Nedávna štúdia odhalila, že ženy s nízkymi hladinami LDL cholesterolu, niekedy označovaného ako „zlý cholesterol“, môžu mať zvýšené riziko mŕtvice. Lekári odporúčajú, aby hladina LDL cholesterolu nepresiahla 100 mg/dl z dôvodu, že odborníci považujú LDL za "zlý" cholesterol. LDL prenáša cholesterol do buniek, ktoré ho potrebujú využiť, ale ak sú jeho hladiny príliš vysoké, môže sa ukladať v tepnách, čo vedie ku všetkým typom kardiovaskulárnych ochorení.

Avšak, nový výskum Brigham and Women's Hospital a Harvard Medical School v Bostone zistil, že ženy s hladinami LDL pod 100 mg/dl môžu mať v skutočnosti vyššie riziko hemoragickej mŕtvice, pri ktorej dochádza ku krvácaniu do mozgu. Aj keď je tento typ cievnej mozgovej príhody zriedkavejší ako ischemická cievna mozgová príhoda, je ťažšie liečiteľný, a teda nebezpečnejší.

Ako vysvetľuje autorka štúdie Pamela Ristová:

"Stratégie na zníženie hladín cholesterolu a triglyceridov, ako je úprava stravy alebo užívanie statínov, sa široko používajú na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Ale naša veľká štúdia ukazuje, že u žien môžu aj veľmi nízke hladiny prinášať riziká. Ženy už majú vyššie riziko mŕtvice ako muži, čiastočne preto, že žijú dlhšie, takže je dôležité jasne definovať spôsoby znižovania rizika."

Nízke hladiny LDL cholesterolu zvyšujú riziko viac ako dvojnásobne

V štúdii publikovanej v odbornom časopise Neurology vedci skúmali údaje 27 937 žien vo veku 45 rokov a viac. Údaje zahŕňali merania LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a hladín triglyceridov na začiatku štúdie. Výskumníci sledovali aj zdravotné záznamy účastníčok po dobu v priemere 19 rokov.

Zistili, že v tomto období 137 žien zažilo krvácanie do mozgu. Vedci poznamenali, že tento typ kardiovaskulárnej príhody sa vyskytol u 0,8% žien s hladinou LDL 70 mg/dl alebo nižšou, v porovnaní s 0,4% žien s hladinou LDL cholesterolu 100 - 130 mg/dl.

Po tom, čo výskumní pracovníci vzali do úvahy ostatné faktory, dospeli k záveru, že ženy s najnižšou hladinou LDL cholesterolu mali viac ako dvojnásobné (2,2-násobné) riziko hemoragickej mŕtvice ako pacientky s vysokou hladinou LDL cholesterolu.

Podobnú asociáciu identifikovali vo vzťahu k hladinám triglyceridov: hemoragickú mŕtvicu utrpelo 0,6% žien s najnižšou hladinou triglyceridov v porovnaní s 0,4% žien s najvyššou hladinou. Ristová v závere dodáva:

"Ženy s veľmi nízkym LDL cholesterolom alebo nízkymi triglyceridmi by mali byť monitorované ich lekármi pre iné rizikové faktory mŕtvice, ktoré môžu byť modifikované, ako je vysoký krvný tlak a fajčenie, aby sa znížilo riziko hemoragickej mŕtvice. Tiež je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako znížiť riziko hemoragickej mŕtvice u žien s veľmi nízkym LDL cholesterolom a nízkymi triglyceridmi.“

Výskumníci tiež pripúšťajú, že ich štúdia čelila určitým obmedzeniam, vrátane skutočnosti, že mali prístup k meraniu hladiny cholesterolu a triglyceridov na základnej úrovni a že nemali šancu preskúmať, či zohrávali úlohu aj faktory súvisiace s menopauzou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, neurology.org, ahajournals.org, Foto: health.mil
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

VČERA - 8:42Zdravie

Na Slovensku postihne podľa odhadov za jeden rok raritné ochorenie idiopatická multicentrická Castlemanova choroba asi 25 ľudí.

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

21:01 16.08.2019Zdravie

Ako sa ponocovanie podpíše na zdraví tela a mozgu?

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

19:48 16.08.2019Zdravie

Ak vaše zuby nemajú správny zhryz, môže to mať vplyv nielen na váš vzhľad, ale aj na vaše zdravie.

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

19:37 15.08.2019Zdravie

Malý minerál dokáže v mozgu tínedžerov narobiť veľké škody.

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

10:57 15.08.2019Zdravie

Uvedomenie si tejto bariéry môže pomôcť zlepšiť stratégie chudnutia.