• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

  • 20:30 18.04.2019
  • Bratislava
Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Nedávna štúdia odhalila, že ženy s nízkymi hladinami LDL cholesterolu, niekedy označovaného ako „zlý cholesterol“, môžu mať zvýšené riziko mŕtvice. Lekári odporúčajú, aby hladina LDL cholesterolu nepresiahla 100 mg/dl z dôvodu, že odborníci považujú LDL za "zlý" cholesterol. LDL prenáša cholesterol do buniek, ktoré ho potrebujú využiť, ale ak sú jeho hladiny príliš vysoké, môže sa ukladať v tepnách, čo vedie ku všetkým typom kardiovaskulárnych ochorení.

Avšak, nový výskum Brigham and Women's Hospital a Harvard Medical School v Bostone zistil, že ženy s hladinami LDL pod 100 mg/dl môžu mať v skutočnosti vyššie riziko hemoragickej mŕtvice, pri ktorej dochádza ku krvácaniu do mozgu. Aj keď je tento typ cievnej mozgovej príhody zriedkavejší ako ischemická cievna mozgová príhoda, je ťažšie liečiteľný, a teda nebezpečnejší.

Ako vysvetľuje autorka štúdie Pamela Ristová:

"Stratégie na zníženie hladín cholesterolu a triglyceridov, ako je úprava stravy alebo užívanie statínov, sa široko používajú na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Ale naša veľká štúdia ukazuje, že u žien môžu aj veľmi nízke hladiny prinášať riziká. Ženy už majú vyššie riziko mŕtvice ako muži, čiastočne preto, že žijú dlhšie, takže je dôležité jasne definovať spôsoby znižovania rizika."

Nízke hladiny LDL cholesterolu zvyšujú riziko viac ako dvojnásobne

V štúdii publikovanej v odbornom časopise Neurology vedci skúmali údaje 27 937 žien vo veku 45 rokov a viac. Údaje zahŕňali merania LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a hladín triglyceridov na začiatku štúdie. Výskumníci sledovali aj zdravotné záznamy účastníčok po dobu v priemere 19 rokov.

Zistili, že v tomto období 137 žien zažilo krvácanie do mozgu. Vedci poznamenali, že tento typ kardiovaskulárnej príhody sa vyskytol u 0,8% žien s hladinou LDL 70 mg/dl alebo nižšou, v porovnaní s 0,4% žien s hladinou LDL cholesterolu 100 - 130 mg/dl.

Po tom, čo výskumní pracovníci vzali do úvahy ostatné faktory, dospeli k záveru, že ženy s najnižšou hladinou LDL cholesterolu mali viac ako dvojnásobné (2,2-násobné) riziko hemoragickej mŕtvice ako pacientky s vysokou hladinou LDL cholesterolu.

Podobnú asociáciu identifikovali vo vzťahu k hladinám triglyceridov: hemoragickú mŕtvicu utrpelo 0,6% žien s najnižšou hladinou triglyceridov v porovnaní s 0,4% žien s najvyššou hladinou. Ristová v závere dodáva:

"Ženy s veľmi nízkym LDL cholesterolom alebo nízkymi triglyceridmi by mali byť monitorované ich lekármi pre iné rizikové faktory mŕtvice, ktoré môžu byť modifikované, ako je vysoký krvný tlak a fajčenie, aby sa znížilo riziko hemoragickej mŕtvice. Tiež je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako znížiť riziko hemoragickej mŕtvice u žien s veľmi nízkym LDL cholesterolom a nízkymi triglyceridmi.“

Výskumníci tiež pripúšťajú, že ich štúdia čelila určitým obmedzeniam, vrátane skutočnosti, že mali prístup k meraniu hladiny cholesterolu a triglyceridov na základnej úrovni a že nemali šancu preskúmať, či zohrávali úlohu aj faktory súvisiace s menopauzou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, neurology.org, ahajournals.org, Foto: health.mil
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

VČERA - 20:13Zdravie

Štúdia, ktorá analyzovala údaje tisícov účastníkov, naznačuje, že môže existovať prepojenie medzi syndrómom spánkového apnoe a pravdepodobnosťou vzniku rakoviny. Zdá sa však, že tento vzťah je silnejší u žien.

Toto s vami spraví jedenie ultra-spracovaných jedál po dobu 2 týždňov

Toto s vami spraví jedenie ultra-spracovaných jedál po dobu 2 týždňov

VČERA - 19:40Zdravie

Ultra-spracované jedlá obsahujú obrovské dávky cukru a tuku, preto sa neoplatí jesť ich často. Je toto jediný dôvod, prečo by sme sa ich mali báť?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

20:43 20.05.2019Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

18:31 20.05.2019Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.