• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.12.2019Meniny má Albína
Bratislava

Moskovský súd predĺžil väzbu štyrom z 24 ukrajinských námorníkov

  • 15:39 17.04.2019
  • Kyjev
Moskovský súd predĺžil väzbu štyrom z 24 ukrajinských námorníkov

Lefortovský okresný súd v Moskve predĺžil v stredu o tri mesiace väzbu štyrom z 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zadržali vlani v Kerčskom prielive za protizákonné prekročenie ruskej štátnej hranice. Informovala o tom agentúra TASS.

Štvorica zostane vo väzbe do 24. júla, oznámil súd, ktorý vyhovel návrhu prokurátora a pojednávanie viedol za zatvorenými dverami.

V budove súdu bola aj ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová. „Mojim hlavným cieľom je podpora,“ konštatovala.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) podala na súd návrh na predĺženie väzby o tri mesiace pre všetkých 24 ukrajinských námorníkov. Termín vyšetrovania bol stanovený do 25. augusta.

TASS informoval, že Lefortovský okresný súd ešte v stredu preskúma návrh vyšetrovateľov na predĺženie väzby pre zvyšných 20 obvinených.

Agentúra pripomenula, že 25. novembra 2018 tri plavidlá ukrajinského námorníctva narušili ruskú štátnu hranicu v Kerčskom prielive. Ukrajinské lode nereagovali na požiadavky plavidiel pohraničnej služby FSB a Čiernomorskej flotily, ktoré ich preto začali prenasledovať, aby zmarili ich nebezpečné manévre. Keďže sa Ukrajinci odmietli podriadiť pokynom ruskej strany, tá pristúpila k streľbe, pričom troch zranila. Rusi lode obsadili a previezli do mesta Kerč. Členov posádky - 24 ukrajinských občanov - zatkli a previezli zo Simferopolu do Moskvy.

Rusko označilo incident za snahu Ukrajiny stupňovať protiruské nálady, dosiahnuť sprísnenie sankcií voči Rusku a tiež za súčasť predvolebnej kampane ukrajinského prezidenta.

Ukrajina sa obrátila v utorok na Medzinárodný súd pre námorné právo (ITLOS) so žiadosťou, aby donútil Rusko prepustiť jej námorníkov zadržaných v Kerčskom prielive. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podľa neho sa ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí na jeho pokyn obrátilo na ITLOS so žiadosťou o prijatie povinných opatrení, aby ruská strana prepustila námorníkov.

Porošenko dúfa, že ITLOS v priebehu niekoľkých týždňov zaviaže Rusko, aby prepustilo námorníkov a ukrajinské plavidlá, a konanie Moskvy uzná ako nezákonné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v sezóne:

Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v sezóne: "Konečne"

VČERA - 14:24Zahraničné

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v nedeľnom paralelnom slalome Svetového pohára.

Svetová klimatická konferencia pokračuje aj v nedeľu

Svetová klimatická konferencia pokračuje aj v nedeľu

VČERA - 5:45Zahraničné

Klimatická konferencia OSN (COP25) v Madride pokračuje aj v nedeľu, keďže sa jej účastníkom stále nepodarilo prelomiť patovú situáciu a doriešiť hlavné body rokovaní.

Verejnú dopravu vo Francúzsku naďalej paralyzuje štrajk proti penzijnej reforme

Verejnú dopravu vo Francúzsku naďalej paralyzuje štrajk proti penzijnej reforme

VČERA - 5:39Zahraničné

Štrajk v doprave vo Francúzsku pokračoval aj v sobotu, pričom opäť najviac zasiahol hlavné mesto Paríž, kde bolo odstavených deväť liniek metra.

Nový Zéland: Polícia zatiaľ nenašla telá zvyšných dvoch obetí erupcie sopky

Nový Zéland: Polícia zatiaľ nenašla telá zvyšných dvoch obetí erupcie sopky

VČERA - 5:38Zahraničné

Novozélandskí policajti sa v nedeľu vrátili na ostrov White Island, ale nepodarilo sa im nájsť telá zvyšných dvoch obetí pondelkovej sopečnej erupcie.

Johnson uistil exvoličov opozície, že ich dôvera v konzervatívcov sa oplatí

Johnson uistil exvoličov opozície, že ich dôvera v konzervatívcov sa oplatí

19:47 14.12.2019Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson zavítal v sobotu do volebného obvodu Sedgefield na severovýchode Anglicka - tradičnej bašty Labouristickej strany.