• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2019Meniny má Vojtech
11°Bratislava

Hrozienková voda: Toto sa stane, keď namočíte hrozienka a vodu vypijete

  • 21:15 15.04.2019
  • Bratislava
Hrozienková voda: Toto sa stane, keď namočíte hrozienka a vodu vypijete

Pravidelné pitie hrozienkovej vody ráno po prebudení, má viaceré účinky na vaše zdravie.

Sušené hrozienka sú skvelým zdrojom vitamínov, vlákniny a minerálov a preto ich konzumáciu často odporúčajú výživoví poradcovia aj lekári. Ukázalo sa však, že ešte viac živín dokážete dostať z hrozienok, keď ich namočíte do vody, pretože ich telo dokáže ľahšie absorbovať. Vo vode sa rozpustia všetky minerály a živiny z kože aj vnútra hrozienok a môžete si tak dopriať zdravotné výhody dokonca aj bez cukru navyše.

Toto sušené ovocie môže obsahovať veľa cukru, čím môže predstavovať problém najmä pre diabetikov. Cukrovkári preto môžu hrozienkovú vodu vypiť bez samotných hrozienok. Poďme sa pozrieť, aké zdravotné benefity vám môže poskytnúť hrozienková voda a aký má vplyv na vaše orgány a celkový zdravotný stav, keď ju budete piť každé ráno po prebudení.

Detoxikácia pečene a čriev

Ľudia, ktorí praktizujú Ayurvedu, používajú vodu z hrozienok na čistenie pečene a čriev už po dlhé roky. Hrozienka majú detoxikačné účinky vďaka množstvu vlákniny a antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v tomto sušenom ovocí.

Antioxidanty pomáhajú našej pečeni pracovať správne a plne vykonávať svoju detoxikačnú funkciu, zatiaľ čo vláknina dodáva objem stolici a stimuluje pohyby čriev, čím pomáha čistiť tráviaci trakt. Ak sa užíva na prázdny žalúdok, voda z hrozienok bude pracovať ešte rýchlejšie. Ak si však chcete doplniť okrem antioxdiantov aj vlákninu, musíte spolu s vodou vypiť aj samotné hrozienka.

Rýchla energia na dlhšiu dobu

Vedci a športovci sa domnievajú, že hrozienka môžu slúžiť ako dobrá náhrada energetických tyčiniek. Obsahujú veľké množstvo vlákniny a mikroživín a nemajú žiadny pridaný cukor ani umelé príchute, na rozdiel od mnohých energetických tyčiniek. Vďaka tomu sú hrozienka skvelou zdravou desiatou. Ak si ráno po prebudení doprajete pohár vody s hrozienkami, naplní vás energiou na zvyšok dňa. Môžete ju tiež skúsiť užiť pred cvičením.

Zníženie cholesterolu a krvného tlaku

Štúdie ukázali, že hrozienka sú bohaté na vlákninu, draslík, fytonutrienty a antioxidanty v porovnaní s inými bežnými občerstveniami. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú hrozienka, majú nižší systolický a diastolický krvný tlak v porovnaní s tými, ktorí konzumujú minimálne množstvo tohto sušeného ovocia. Okrem toho, konzumácia hrozienok znižuje hladinu LDL cholesterolu, čo významne znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Ako si ju pripraviť

Existuje mnoho receptov na prípravu vody z hrozienok. V tomto videu môžete vidieť návod na prípravu, v ktorom privediete približne pol litra vody k varu a následne pridáte 75 gramov hrozienok, ktoré necháte variť po dobu 20 minút. Následne necháte vodu odstáť cez noc a ráno vypijete. Ak nechcete jesť samotné hrozienka, môžete použiť bio hrozienka aj s kôstkou a pred vypitím ich scediť.

Hrozienka sú superpotravinou s množstvom zdravotných výhod. Pamätajte však, že aj keď voda z hrozienok môže skvele obohatiť vašu stravu, nie je náhradou liekov.

Ak máte akékoľvek problémy s pečeňou, srdcom, krvným tlakom alebo inými orgánmi, nepodceňujte pravidelné návštevy u lekára, ktorý vás vyšetrí a predpíše potrebné lekárske terapie a diétu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, food.ndtv.com, wholesomeayurveda.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

10:43 20.04.2019Zdravie

Epidémia obezity vyvoláva tlak na zdravotný systém aj na vznik politických riešení. Jedným z nich je aj takzvaná „daň z cukru“, ktorú v uplynulých rokoch zaviedli vo viacerých štátoch sveta.

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

20:03 19.04.2019Zdravie

Prečo si okolo úst niekedy nájdeme červené fľaky? Čo ich spôsobuje, a ako sa ich môžeme zbaviť pomocou rýchlych a jednoduchých rád?

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

20:30 18.04.2019Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

19:38 18.04.2019Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

20:35 17.04.2019Zdravie

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.