• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2019Meniny má Magdaléna
19°Bratislava

Ceny nehnuteľností vlani zdraželi o 5,2 %

  • 11:09 14.04.2019
  • Bratislava
Ceny nehnuteľností vlani zdraželi o 5,2 %

Ceny nehnuteľností vlani zdraželi v porovnaní s rokom 2017 v priemere o 5,2 % a štvorcový meter nehnuteľnosti sa predával za priemernú cenu 1431 eur. Napriek tomu však bolo tempo rastu cien na realitnom trhu vlani pomalšie ako v roku 2017 (6,3 %).

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) k najvýraznejšiemu cenovému rastu došlo v poslednom kvartáli vlaňajška, keď nehnuteľnosti medziročne zdraželi o 7,6 % a dosiahli až 1 463 eur za štvorcový meter. Pod to sa do istej miery podpísal aj bázický efekt, keďže v závere roka 2017 rast cien nehnuteľností výraznejšie spomalil.

Podľa analytického tímu Poštovej banky, ktorý vychádzal z údajov NBS, ceny bytov dosiahli v priemere za rok 2018 úroveň 1729 eur, čo je rast oproti priemeru roka 2017 o 7,9 %. V poslednom kvartáli vlaňajška boli ceny bytov najvyššie, a to až na úrovni 1787 eur za štvorcový meter.

Najviac za štvorcový meter sme vlani zaplatili práve pri bytoch s menšou rozlohou, a to jednoizbových (1956 eur) a dvojizbových (1828 eur). Najlacnejšie spomedzi bytov vychádzali trojizbové, kde štvorcový meter v priemere za uplynulý rok stál 1625 eur. V porovnaní s rokom 2017 vlani najvýraznejšie zdraželi štvorizbové byty, a to až o viac než desatinu. Za nimi nasledovali 'jednoizbáky' s rastom ceny približne o 9 %. Naopak, veľkometrážne 5- a viacizbové byty si pripísali najmiernejší rast, 'len' o necelých 5 %. Zvýšili sa aj ceny domov, ale tie išli vlani nahor iba polovičným tempom v porovnaní s bytmi. Medziročne sme totiž za štvorcový meter domu zaplatili o 3,8 %, respektíve o 42 eur viac ako v roku 2017,“ uvádza Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Podľa nej rast cien na realitnom trhu je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami na kúpu nehnuteľnosti. Vplyv má klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov postupne pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach, ten však bude zrejme aj v nasledujúcich štvrťrokoch pomerne silný.

Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým, čo sa bytov týka. Predpokladáme však, že aj počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mladomanželská pôžička môže pomôcť na dofinancovanie aj opravu bývania

Mladomanželská pôžička môže pomôcť na dofinancovanie aj opravu bývania

VČERA - 13:21Ekonomické

Od začiatku mesiaca sa môžu mladomanželia na Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) obracať so žiadosťami o mladomanželskú pôžičku.

Rezort dopravy očakáva v lete na Slovensku rekordný počet turistov

Rezort dopravy očakáva v lete na Slovensku rekordný počet turistov

VČERA - 13:11Ekonomické

Slovenskému cestovnému ruchu sa darí, návštevnosť nepretržite rastie už štvrtý rok. Aj v tohtoročnom lete by tak na Slovensko mohol prísť rekordný počet turistov, ktorí tu strávia letnú dovolenku.

Švajčiarsko produkuje exkluzívne vína a chce ich dostať do drahých reštaurácií

Švajčiarsko produkuje exkluzívne vína a chce ich dostať do drahých reštaurácií

13:03 20.07.2019Ekonomické

Keď sa cudzincov spýtate na švajčiarske špeciality, ktoré by mohli potešiť ich chuťové poháriky, väčšina si pravdepodobne spomenie na svetoznámu čokoládu a syr.

FOTO: Pozor na nebezpečnú nabíjačku na mobil, môže spôsobiť smrť

FOTO: Pozor na nebezpečnú nabíjačku na mobil, môže spôsobiť smrť

19:59 19.07.2019Ekonomické

Obchodná inšpekcia zakázala predaj nebezpečnej nabíjačky na mobilné telefóny.

Obchodná inšpekcia upozorňuje na praktiky internetového obchodu

Obchodná inšpekcia upozorňuje na praktiky internetového obchodu

19:10 19.07.2019Ekonomické

Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje spotrebiteľov na praktiky spoločnosti prevádzkujúcej internetový obchod.