• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
25°Bratislava

Ceny nehnuteľností vlani zdraželi o 5,2 %

  • 11:09 14.04.2019
  • Bratislava
Ceny nehnuteľností vlani zdraželi o 5,2 %

Ceny nehnuteľností vlani zdraželi v porovnaní s rokom 2017 v priemere o 5,2 % a štvorcový meter nehnuteľnosti sa predával za priemernú cenu 1431 eur. Napriek tomu však bolo tempo rastu cien na realitnom trhu vlani pomalšie ako v roku 2017 (6,3 %).

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) k najvýraznejšiemu cenovému rastu došlo v poslednom kvartáli vlaňajška, keď nehnuteľnosti medziročne zdraželi o 7,6 % a dosiahli až 1 463 eur za štvorcový meter. Pod to sa do istej miery podpísal aj bázický efekt, keďže v závere roka 2017 rast cien nehnuteľností výraznejšie spomalil.

Podľa analytického tímu Poštovej banky, ktorý vychádzal z údajov NBS, ceny bytov dosiahli v priemere za rok 2018 úroveň 1729 eur, čo je rast oproti priemeru roka 2017 o 7,9 %. V poslednom kvartáli vlaňajška boli ceny bytov najvyššie, a to až na úrovni 1787 eur za štvorcový meter.

Najviac za štvorcový meter sme vlani zaplatili práve pri bytoch s menšou rozlohou, a to jednoizbových (1956 eur) a dvojizbových (1828 eur). Najlacnejšie spomedzi bytov vychádzali trojizbové, kde štvorcový meter v priemere za uplynulý rok stál 1625 eur. V porovnaní s rokom 2017 vlani najvýraznejšie zdraželi štvorizbové byty, a to až o viac než desatinu. Za nimi nasledovali 'jednoizbáky' s rastom ceny približne o 9 %. Naopak, veľkometrážne 5- a viacizbové byty si pripísali najmiernejší rast, 'len' o necelých 5 %. Zvýšili sa aj ceny domov, ale tie išli vlani nahor iba polovičným tempom v porovnaní s bytmi. Medziročne sme totiž za štvorcový meter domu zaplatili o 3,8 %, respektíve o 42 eur viac ako v roku 2017,“ uvádza Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Podľa nej rast cien na realitnom trhu je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami na kúpu nehnuteľnosti. Vplyv má klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov postupne pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach, ten však bude zrejme aj v nasledujúcich štvrťrokoch pomerne silný.

Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým, čo sa bytov týka. Predpokladáme však, že aj počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koalícia bude podľa Fica pokračovať aj po vypršaní koaličnej dohody

Koalícia bude podľa Fica pokračovať aj po vypršaní koaličnej dohody

DNES - 12:25Ekonomické

Vládna koalícia bude pokračovať ďalej aj v prípade vypršania koaličnej dohody. Zdôraznil to predseda Smeru-SD Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii.

RegioJet plánuje zavedenie priameho vlakového spojenia z ČR na Ukrajinu

RegioJet plánuje zavedenie priameho vlakového spojenia z ČR na Ukrajinu

DNES - 12:16Ekonomické

Súkromný dopravca RegioJet plánuje od júna 2020 zaviesť priame vlakové spojenie z Českej republiky na Ukrajinu.

Smer-SD chce upraviť vymáhanie a podmienky náhradného výživného

Smer-SD chce upraviť vymáhanie a podmienky náhradného výživného

DNES - 12:11Ekonomické

Koaličná strana Smer-SD chce upraviť vymáhanie a výšku náhradného výživného na Slovensku.

Finančná správa preveruje internetového predajcu zájazdov

Finančná správa preveruje internetového predajcu zájazdov

DNES - 11:56Ekonomické

Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy preverujú podvody pri internetovom predaji zahraničných zájazdov.

Pellegrini: Kontroly kvality potravín budú pokračovať v celom reťazci

Pellegrini: Kontroly kvality potravín budú pokračovať v celom reťazci

DNES - 11:38Ekonomické

Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa vo štvrtok začala na nitrianskom národnom výstavisku.