• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2019Meniny má Magdaléna
19°Bratislava

Toto s vami spraví len jedna hodinová prechádzka za týždeň

  • 16:45 12.04.2019
  • Bratislava
Toto s vami spraví len jedna hodinová prechádzka za týždeň

Z účinkov hodinovej prechádzky sa môžu tešiť najmä tí z nás, ktorí majú problémy s kĺbmi.

Prinášame dobré správy pre všetkých, ktorí trpia bolesťami kĺbov a s tým spojenými mierne závažnými ochoreniami! Ako sa ukázalo na základe lekárskej štúdie uverejnenej v American Journal of Preventive Medicine, pre zdravý a šťastný život vám stačí jediná hodinová prechádzka za týždeň.

Štúdia sa zamerala na 4-ročné skúmanie 1.500 dospelých vo veku 49 rokov a viac, ktorí niekoľko rokov pociťovali následky miernych kĺbových ochorení, ako je napríklad osteoartróza. Ani jeden z nich na začiatku štúdie nebol imobilný.

Štúdia prišla na to, že účastníci, ktorí v priebehu 4 rokov venovali pomalej alebo mierne rýchlej prechádzke aspoň hodinu za týždeň, si znížili riziko imobility o 85 percent, a riziko neschopnosti vykonávania bežných činností o takmer 45 percent. Medzi bežné činnosti patrí napríklad sprchovanie, obliekanie alebo kráčanie po domácnosti.

„Ide o menej ako 10 minút za deň, aby si človek zachoval nezávislosť. Je to veľmi praktický spôsob,“ hovorí vedúca autorka štúdie Dorothy Dunlopová, profesorka preventívnej medicíny na Severozápadnej univerzite. „Táto minimálna hranica vie motivovať neaktívnych starších k fyzicky aktívnejšiemu životnému štýlu poskytujúcemu široké spektrum zdravotných výhod.“

Čo sa myslí pod pojmom hodinová prechádzka za týždeň? Rozhodne nejde o prechádzanie z miestnosti do miestnosti v snahe nájsť ovládač. Skôr by to mala byť stredne rýchla chôdza v prírode, ktorá by sa rýchlosťou mala približovať na krok, ktorý držíte, keď sa ponáhľate na autobus alebo meškáte na dohodnutý termín.

24 percent z tých, ktorí za 4 roky nevenovali prechádzke v exteriéri ani hodinu týždenne, neskôr vykazovalo problémy s pohyblivosťou, a až 23 percent z týchto ľudí malo problémy pri vykonávaní rannej hygieny.

Medzi najčastejšie príčiny nehybnosti patria problémy s bedrovým a kolenným kĺbom. Na pozore by sa mali mať predovšetkým starší ľudia, pretože neschopnosť vykonávať každodenné úlohy im komplikuje aj život v spoločnosti.

Trápi vás bolesť kĺbov? Tieto potraviny sú spúšťačmi bolesti

Vedci dúfajú, že poukázaním na výhody 10-minútovej každodennej prechádzky sa im podarí motivovať ľudí s problémovými kĺbmi k striedmemu cvičeniu. „Hodina denne je obrovský krok pre tých, ktorí sú momentálne neaktívni. Ľudia môžu začať napríklad odtiaľto.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, howstuffworks.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

VČERA - 20:00Zdravie

Nepokazte si dovolenku ochorením, ktorému sa dá jednoducho vyhnúť. Prečítajte si základné informácie o najčastejších zdravotných rizikách, ktoré v týchto krajinách striehnu na turistov.

V ktorej časti dňa je najlepšie sa vážiť?

V ktorej časti dňa je najlepšie sa vážiť?

20:19 20.07.2019Zdravie

Naučte sa váhu používať efektívne a odvážte sa v správny čas. Tieto rady odborníkov o vážení sa vám zídu, aj keď nechcete schudnúť.

Nafúknuté brucho: Jednoduchý trik, ako tomu zabrániť

Nafúknuté brucho: Jednoduchý trik, ako tomu zabrániť

21:11 18.07.2019Zdravie

Ak máte poobede väčší obvod pásu ako ráno, na vine môže byť nafukovanie.

Tieto listy pomáhajú znižovať krvný tlak

Tieto listy pomáhajú znižovať krvný tlak

20:45 18.07.2019Zdravie

Z listov si môžete pripraviť čaj, ktorý znižuje krvný tlak.

Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

19:43 17.07.2019Zdravie

Nové zistenia ukazujú, že syr má prekvapivý vplyv na krvný cukor.