• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 23.4.2019Meniny má Vojtech
11°Bratislava

Šťava z červenej repy: 6 spôsobov, ako dokáže ovplyvniť vaše zdravie

 • 17:49 12.04.2019
 • Bratislava
Šťava z červenej repy: 6 spôsobov, ako dokáže ovplyvniť vaše zdravie

Šťava z červenej repy môže ponúknuť celý rad zdravotných výhod vďaka jedinečnej kombinácii vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Červená repa, alebo cvikla sa v ostatnom čase teší veľkej obľube a to najmä preto, že vedci identifikovali súvislosť medzi pitím šťavy z červenej repy a zníženým krvným tlakom, zníženým zápalom a lepším športovým výkonom.

Červená repa má vynikajúci nutričný profil, pretože obsahuje veľa základných vitamínov, minerálov a antioxidantov. Obsahuje tiež unikátne bioaktívne zlúčeniny nazývané betalaíny, ktoré môžu prospievať zdraviu. Ľudia ich môžu získať z konzumácie celej červenej repy alebo jej šťavy.

V tomto článku sa pozrieme na šesť zdravotných výhod šťavy z repy, ktoré sú podložené výskumami.

1. Dobrý nutričný profil

Šťava z červenej repy obsahuje širokú škálu základných vitamínov a minerálov. Pravidelné pitie tejto zeleninovej šťavy môže pomôcť predísť nedostatkom týchto živín. 100 ml šťavy z červenej repy obsahuje 29 kalórií, žiadny tuk a nasledujúce živiny:

 • 0,42 g bielkovín
 • 7,50 g sacharidov
 • 5,42 g cukru
 • 0,40 g vlákniny

Šťava z červenej repy obsahuje aj antioxidanty, vďaka ktorým bojuje s oxidačným stresom, ktorý súvisí s vývojom rakoviny, zápalu a srdcových ochorení. Cvikla je bohatým zdrojom základných vitamínov a minerálov, medzi ktoré patrí aj:

 • folát alebo kyselina listová, ktorá je dôležitá pre zdravie DNA a buniek
 • vitamín C, antioxidant, ktorý hrá úlohu pri hojení rán a funkcii imunitného systému
 • vitamín B6, ktorý podporuje metabolizmus a tvorbu červených krviniek
 • vápnik, esenciálny minerál pre rast a silu kostí
 • železo, ktoré umožňuje červeným krvinkám prenášať kyslík
 • horčík, minerál, ktorý podporuje imunitné, srdcové, nervové a svalové zdravie
 • mangán, ktorý prispieva k regulácii metabolizmu a hladiny cukru v krvi
 • fosfor, esenciálna živina pre zuby, kosti a opravy buniek
 • meď, ktorá hrá úlohu pri výrobe kolagénu, udržiavaní zdravých kostí a krvných ciev a podporuje imunitné funkcie
 • Zinok, ktorý podporuje hojenie rán, imunitný systém a normálny rast

Repa tiež obsahuje ďalšie prospešné zlúčeniny:

 • Fytochemikálie dávajú rastlinám ich farbu a chuť. Stimulujú tiež imunitný systém, minimalizujú zápal a znižujú oxidačný stres.
 • Betalaíny sú zodpovedné za tmavočervenú farbu červenej repy. Tieto pigmenty majú sľubné antioxidačné, protizápalové a detoxikačné vlastnosti.
 • Dusičnany sa týkajú skupiny organických zlúčenín, ktoré zlepšujú prietok krvi a podporujú zdravie srdca.

2. Zlepšenie krvného tlaku

Rastúci počet výskumov naznačuje, že červená repa môže pomôcť znížiť krvný tlak. Výskumníci sa domnievajú, že je to kvôli obsahu dusičnanov. Repa prirodzene obsahuje veľké množstvo dusičnanov, ktoré telo premieňa na oxid dusnatý. Táto zlúčenina rozširuje krvné cievy, čo zlepšuje prietok krvi a znižuje celkový krvný tlak.

V nedávnej štúdii výskumníci poskytli účastníkom 70 ml buď šťavy z červenej repy bohatej na dusičnany, alebo šťavy s placebom bez dusičnanov. Krvný tlak pacientov v testovanej skupine sa po 30 minútach znížil o 5,2 mm Hg viac ako v skupine s placebom. Účinok koncentrovanej šťavy z červenej repy však ustúpil do 24 hodín.

Ďalšia štúdia ukázala, že pitie 250 ml šťavy z červenej repy každý deň počas 4 týždňov znížilo krvný tlak u ľudí s hypertenziou. Avšak ľudia, ktorí už užívajú lieky na zníženie krvného tlaku, nemusia badať rovnaké výhody. Zistenia štúdie z roku 2015, ktorá skúmala pacientov užívajúcich lieky na zmiernenie krvného tlaku, zistila, že šťava z červenej repy bohatá na dusičnany neznižovala krvný tlak po 1 týždni v porovnaní so šťavou bez dusičnanov.

3. Zníženie zápalu

Šťava z červenej repy obsahuje protizápalové zlúčeniny nazývané betalaíny. Podľa výskumu z roku 2015 betalaíny inhibujú špecifické signálne dráhy, ktoré hrajú úlohu pri zápalových ochoreniach.

Štúdia z roku 2014 ukázala, že betalaín nazývaný fenetylamín-betaxantín znížil aktivitu zápalového enzýmu o 32%.

4. Prevencia anémie

Repa je bohatá na železo, čo je základná zložka červených krviniek. Bez železa nemôžu červené krvinky prenášať kyslík v tele. U ľudí, ktorí majú nízke hladiny železa, môže dochádzať k anémii. Pridanie zdrojov železa do stravy môže znížiť riziko tohto stavu.

Symptómy anémie z nedostatku železa sú:

 • únava
 • závraty
 • dýchavičnosť
 • bolesti hlavy
 • rýchly tep

5. Ochrana pečene

Šťava z červenej repy obsahuje antioxidanty, vitamín A, vitamín B6 a železo. Tieto zlúčeniny pomáhajú chrániť pečeň pred zápalom a oxidačným stresom a zároveň zvyšujú jeho schopnosť odstraňovať toxíny z tela.

Nedávna štúdia potkanov s poškodením pečene zistila, že hlodavce, ktoré dostali extrakt z červenej repy, mali minimálne poškodenie pečene v porovnaní s kontrolnými potkanmi.

6. Zvýšenie športového výkonu

Niektoré zlúčeniny v šťave z červenej repy, ako sú nitráty a betalaíny, môžu zlepšiť športový výkon. Podľa výskumu z roku 2017 môžu dusičnany zvyšovať športovú efektivitu človeka tým, že zvyšujú prietok krvi a okysličujú svaly

Štúdia z roku 2018 sa zamerala na účinky betalaínu na 28 mužských cyklistov. Cyklisti dostali každý deň počas týždňa 100 mg koncentrátu z repy alebo placeba. V porovnaní s placebovou skupinou mala skupina s koncentrátom z repy vyšší výkon pri záťaži a zvýšený prietok krvi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, Foto:Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

10:43 20.04.2019Zdravie

Epidémia obezity vyvoláva tlak na zdravotný systém aj na vznik politických riešení. Jedným z nich je aj takzvaná „daň z cukru“, ktorú v uplynulých rokoch zaviedli vo viacerých štátoch sveta.

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

20:03 19.04.2019Zdravie

Prečo si okolo úst niekedy nájdeme červené fľaky? Čo ich spôsobuje, a ako sa ich môžeme zbaviť pomocou rýchlych a jednoduchých rád?

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

20:30 18.04.2019Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

19:38 18.04.2019Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

20:35 17.04.2019Zdravie

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.