• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.8.2019Meniny má Filip
24°Bratislava

Volvo obmedzí rýchlosť áut na 180 km/h: Ako sa novinka dotkne Slovenska?

  • 8:38 04.04.2019
  • Bratislava
Volvo obmedzí rýchlosť áut na 180 km/h: Ako sa novinka dotkne Slovenska?

Kedy bude nové obmedzenie platné na Slovensku a bude sa dať bezpečnostná funkcia deaktivovať?

Automobilová bezpečnosť je už dlhé desaťročia rovnako významnou témou ako dosahovanie čo najvyšších výkonov, rýchlostí a účinností spaľovacích motorov. Vďaka apelu verejnosti, automobilových spoločností, medzinárodných autorít a konkurenčnému tlaku dnes máme v štandardnej výbave áut bezpečnostné pásy, airbagy, stabilizačné systémy, brzdové systémy ABS, senzory tlaku v pneumatikách a mnoho ďalšieho.

Aj tie cenovo dostupnejšie automobily prichádzajú s funkciami automatického núdzového brzdenia, sledovania mŕtveho uhla či s asistentom jazdy v pruhu. Prítomnosť týchto technológií v aute prakticky bez výnimky oceňujeme, dokonca aj niekdajší zarytí odporcovia bezpečnostných pásov si ich dnes ochotne zapínajú.

Lenže nie každá nová technológia sa musí hneď stretnúť s pozitívnym prijatím verejnosti. Napríklad najnovší krok automobilky Volvo môže v niektorých ľuďoch vzbudzovať kritické poznámky či dokonca nepochopenie. Obmedziť rýchlosť osobných automobilov na maximálne 180 km/h je kontroverzné rozhodnutie, ako to ale býva vždy, namiesto sťažovania by sme sa mali nad touto novinkou zamyslieť a vypočuť si argumenty, prečo k jej zavedeniu dochádza.

Pýtali sme sa priamo vo Volve, prečo automobilka prijala takéto opatrenie, kedy vstúpi do platnosti, či bude možné elektronický obmedzovač rýchlosti vypínať a či sa dotkne aj športovo vyladených verzií modelov. Na naše otázky odpovedal PR špecialista značky Volvo, Peter Šatka zo spoločnosti T.O.P. AUTO Slovakia, a.s.

Aké boli najvýznamnejšie argumenty k rozhodnutiu o obmedzení max. rýchlosti vozidiel Volvo na 180 km/h?

Volvo Cars sa zaviazalo vo svojom programe Vision 2020, že od roku 2020 v nových vozidlách Volvo nikto neumrie a ani sa vážne nezraní. Dôležitou súčasťou tohto programu však nie sú len bezpečnostné a asistenčné technológie, ale aj správanie sa vodičov pri šoférovaní. Žiaľ, jednou z hlavných príčin dopravných nehôd v súčasnosti je aj prekračovanie maximálnej rýchlosti. Preto sa značka Volvo rozhodla obmedziť maximálnu rýchlosť na 180 km/h.

Kedy je naplánované uvedenie nového rýchlostného obmedzenia do praxe v zahraničí a kedy na Slovensku?

Rýchlostné obmedzenie v nových autách sa uvedie rovnako vo svete, ako aj na Slovensku a počíta sa s ním od roku 2020.

Neobáva sa Volvo „straty“ skupiny zákazníkov, ktorí by mohli mať pocit, že budú po novom obmedzovaní vlastným autom?

Volvo vždy zákazníci vnímali v automobilovom svete ako synonymum pre bezpečnosť a tento krok má za cieľ bezpečnosť ešte o niečo viac zvýšiť, preto si nemyslím, že príde k ich enormnej strate.

Bude sa obmedzenie max. rýchlosti týkať všetkých modelov? Napríklad aj takého S90 T6 R design s doterajšou max. rýchlosťou 250 km/h?

V súčasnej dobe nie sú známe žiadne výnimky z tohto pripravovaného plánu.

Bude sa novinka týkať aj už predaných modelov? Respektíve bude mať majiteľ vozidla Volvo možnosť prísť do servisu a aktualizovať jeho softvér v zmysle uvedeného?

Dané obmedzenie by sa malo týkať len nových vozidiel vyrobených od roku 2020. Bližšie informácie čo sa týka aktualizácií starších modelov zatiaľ k dispozícii nie sú.

Bude možné elektronické obmedzenie rýchlosti deaktivovať, resp. úplne vypnúť?

Nie, takéto deaktivovanie pravdepodobne nebude možné.

Môžeme v blízkej budúcnosti od Volva očakávať ďalšie podobné kroky, ktoré budú postupne napĺňať stratégiu s cieľom nulovej úmrtnosti? Ak áno, viete prosím prezradiť, o aké kroky sa bude jednať?

Volvo pripravuje ďalšie bezpečnostné opatrenia ohľadne šoférovania pod vplyvom omamných látok alebo rozptyľovania pozornosti vodiča počas jazdy. Bližšie informácie zatiaľ k tomu nemáme.

Za odpovede ďakujeme, rozhovor bol autorizovaný.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk, Foto: Volvo
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

DNES - 7:35Auto

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva, že na nemeckých cestách bude najneskôr do roka 2022 milión elektrických vozidiel.

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

9:10 20.08.2019Auto

Najčastejším problémom, ktorý stojí za nefunkčnosťou klimatizácie, je únik chladiacej kvapaliny.

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.