• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Volvo obmedzí rýchlosť áut na 180 km/h: Ako sa novinka dotkne Slovenska?

  • 8:38 04.04.2019
  • Bratislava
Volvo obmedzí rýchlosť áut na 180 km/h: Ako sa novinka dotkne Slovenska?

Kedy bude nové obmedzenie platné na Slovensku a bude sa dať bezpečnostná funkcia deaktivovať?

Automobilová bezpečnosť je už dlhé desaťročia rovnako významnou témou ako dosahovanie čo najvyšších výkonov, rýchlostí a účinností spaľovacích motorov. Vďaka apelu verejnosti, automobilových spoločností, medzinárodných autorít a konkurenčnému tlaku dnes máme v štandardnej výbave áut bezpečnostné pásy, airbagy, stabilizačné systémy, brzdové systémy ABS, senzory tlaku v pneumatikách a mnoho ďalšieho.

Aj tie cenovo dostupnejšie automobily prichádzajú s funkciami automatického núdzového brzdenia, sledovania mŕtveho uhla či s asistentom jazdy v pruhu. Prítomnosť týchto technológií v aute prakticky bez výnimky oceňujeme, dokonca aj niekdajší zarytí odporcovia bezpečnostných pásov si ich dnes ochotne zapínajú.

Lenže nie každá nová technológia sa musí hneď stretnúť s pozitívnym prijatím verejnosti. Napríklad najnovší krok automobilky Volvo môže v niektorých ľuďoch vzbudzovať kritické poznámky či dokonca nepochopenie. Obmedziť rýchlosť osobných automobilov na maximálne 180 km/h je kontroverzné rozhodnutie, ako to ale býva vždy, namiesto sťažovania by sme sa mali nad touto novinkou zamyslieť a vypočuť si argumenty, prečo k jej zavedeniu dochádza.

Pýtali sme sa priamo vo Volve, prečo automobilka prijala takéto opatrenie, kedy vstúpi do platnosti, či bude možné elektronický obmedzovač rýchlosti vypínať a či sa dotkne aj športovo vyladených verzií modelov. Na naše otázky odpovedal PR špecialista značky Volvo, Peter Šatka zo spoločnosti T.O.P. AUTO Slovakia, a.s.

Aké boli najvýznamnejšie argumenty k rozhodnutiu o obmedzení max. rýchlosti vozidiel Volvo na 180 km/h?

Volvo Cars sa zaviazalo vo svojom programe Vision 2020, že od roku 2020 v nových vozidlách Volvo nikto neumrie a ani sa vážne nezraní. Dôležitou súčasťou tohto programu však nie sú len bezpečnostné a asistenčné technológie, ale aj správanie sa vodičov pri šoférovaní. Žiaľ, jednou z hlavných príčin dopravných nehôd v súčasnosti je aj prekračovanie maximálnej rýchlosti. Preto sa značka Volvo rozhodla obmedziť maximálnu rýchlosť na 180 km/h.

Kedy je naplánované uvedenie nového rýchlostného obmedzenia do praxe v zahraničí a kedy na Slovensku?

Rýchlostné obmedzenie v nových autách sa uvedie rovnako vo svete, ako aj na Slovensku a počíta sa s ním od roku 2020.

Neobáva sa Volvo „straty“ skupiny zákazníkov, ktorí by mohli mať pocit, že budú po novom obmedzovaní vlastným autom?

Volvo vždy zákazníci vnímali v automobilovom svete ako synonymum pre bezpečnosť a tento krok má za cieľ bezpečnosť ešte o niečo viac zvýšiť, preto si nemyslím, že príde k ich enormnej strate.

Bude sa obmedzenie max. rýchlosti týkať všetkých modelov? Napríklad aj takého S90 T6 R design s doterajšou max. rýchlosťou 250 km/h?

V súčasnej dobe nie sú známe žiadne výnimky z tohto pripravovaného plánu.

Bude sa novinka týkať aj už predaných modelov? Respektíve bude mať majiteľ vozidla Volvo možnosť prísť do servisu a aktualizovať jeho softvér v zmysle uvedeného?

Dané obmedzenie by sa malo týkať len nových vozidiel vyrobených od roku 2020. Bližšie informácie čo sa týka aktualizácií starších modelov zatiaľ k dispozícii nie sú.

Bude možné elektronické obmedzenie rýchlosti deaktivovať, resp. úplne vypnúť?

Nie, takéto deaktivovanie pravdepodobne nebude možné.

Môžeme v blízkej budúcnosti od Volva očakávať ďalšie podobné kroky, ktoré budú postupne napĺňať stratégiu s cieľom nulovej úmrtnosti? Ak áno, viete prosím prezradiť, o aké kroky sa bude jednať?

Volvo pripravuje ďalšie bezpečnostné opatrenia ohľadne šoférovania pod vplyvom omamných látok alebo rozptyľovania pozornosti vodiča počas jazdy. Bližšie informácie zatiaľ k tomu nemáme.

Za odpovede ďakujeme, rozhovor bol autorizovaný.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk, Foto: Volvo
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Audi predala v novembri vyše 163.300 áut, dosiahla najlepší november v histórii

Audi predala v novembri vyše 163.300 áut, dosiahla najlepší november v histórii

15:08 07.12.2019Auto

Nemecká automobilka Audi zvýšila minulý mesiac predaj áut vo svete o takmer štvrtinu, pod čo sa podpísalo najmä výrazné zvýšenie predaja v Európe.

Vláda dotuje elektromobily, na ich nabíjanie zabudla, tvrdí dodávateľ energií

Vláda dotuje elektromobily, na ich nabíjanie zabudla, tvrdí dodávateľ energií

11:03 07.12.2019Auto

Štát spúšťa od 17. decembra druhé kolo dotácií na nákup elektromobilov. Problémom však môže byť ich nabíjanie, a to aj napriek postupne rastúcemu počtu nabíjacích staníc.

Tesla investuje do novej fabriky v Nemecku štyri miliardy eur

Tesla investuje do novej fabriky v Nemecku štyri miliardy eur

15:43 17.11.2019Auto

Americká automobilka Tesla plánuje do nedávno oznámenej továrne pri Berlíne investovať štyri miliardy eur.

Rastúci podiel benzínových automobilov zvyšuje uhlíkovú stopu

Rastúci podiel benzínových automobilov zvyšuje uhlíkovú stopu

11:38 17.11.2019Auto

Rastúci podiel predaja automobilov s benzínovými motormi na úkor naftových zvyšuje množstvo emisií oxidu uhličitého (CO2), vypúšťaných do atmosféry.

Odbory vo Volkswagene pohrozili zablokovaním výstavby závodu v Turecku

Odbory vo Volkswagene pohrozili zablokovaním výstavby závodu v Turecku

17:01 01.11.2019Auto

Vplyvné odbory v nemeckej automobilke Volkswagen varovali, že zablokujú plány firmy postaviť závod v Turecku, dokiaľ sa neukončí násilie na severe Sýrie vyvolané ofenzívou Ankary.