• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 26.6.2019Meniny má Adriána
27°Bratislava

Americký herec Richard Chamberlain má 85 rokov

  • 7:52 31.03.2019
  • Beverly Hills/Bratislava
Americký herec Richard Chamberlain má 85 rokov

V nedeľu 31. marca má populárny herec 85 rokov.

Richard Chamberlain patril od 60. rokov minulého storočia k najžiadanejším hollywoodskym hercom. Preslávili ho filmové úlohy ako mušketier Aramis z filmu The Three Musketeers (Traja mušketieri, 1973), predstaviteľ Edmonda Dantesa vo filme The Count of Monte-Cristo (Gróf Monte Christo, 1975) a snáď najviac postava kňaza Ralpha de Bricassarta z romantickej rodinnej ságy The Thorn Birds (Vtáky v tŕní, 1983).

Richard Chamberlain sa narodil 31. marca 1934 (zdroje uvádzajú aj rok 1935). Mladík vyrastal v dobre situovanej rodine v americkom Beverly Hills. Hudobné nadanie zdedil po matke, uznávanej speváčke. Otec sa staral o finančné zabezpečenie rodiny, bol majiteľom továrne.

Počas štúdia na Pomona College v Los Angeles sa budúci herec túžil stať maliarom a až neskôr sa rozhodoval pre herectvo. Čas na rozmyslenie mal počas vojenskej služby, ktorú absolvoval v Kórei.

Pred kameru sa dostal ako dvadsaťsedemročný nadaný mladík v roku 1961 a netrvalo dlho, aby sa stal obdivovanou postavou amerického seriálu z lekárskeho prostredia Dr. Kildare, za ktorú získal svoj prvý Zlatý Glóbus. Prejavom hercovej popularity boli listy od obdivovateliek. Počas päťročného vysielania seriálu ich bolo okolo 12.000 týždenne. Navyše stúpal aj predaj platní s jeho piesňami.

Chamberlain odcestoval v roku 1967 z USA do Veľkej Británie, kde hral v divadle v Birminghame a pracoval pre BBC. Bol prvým Američanom od roku 1929, ktorý tam získal rolu Hamleta (vtedy hral túto postavu John Barrymore). Stvárnil ju síce na doskách menej známeho divadla Birmingham Repertory Theatre, ale kritici v tlači jeho výkon zhodne vysoko ocenili.

Na filmovom plátne sa Chamberlain predstavil v hlavnej úlohe v dobrodružno-historickom filme The Man in the Iron Mask (Muž so železnou maskou, 1977). Známy je aj zo seriálu Shogun (Zajatec japonských ostrovov, 1980).

Srdcia žien si však získal postavou zamilovaného katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassarta v romantickom televíznom seriáli The Thorn Birds (Vtáky v tŕní, 1983). O hlavnú ženskú úlohu Meggie sa uchádzali v tom čase aj holywoodske herečky Olivia Newton-John a Michelle Pfeiffer. Napokon o rolu zabojovala krehká Rachel Wardová. Seriál mal obrovskú sledovanosť a jeho hlavní hrdinovia plnili stránky bulvárnych časopisov. Herecké výkony Chamberlaina označovali filmoví diváci za vierohodné, búrlivé a vzrušujúce.

Bulvárne médiá herca podozrievali z homosexuality, čo sa neskôr potvrdilo. Chamberlain sa obával verejnej mienky, predpokladal, že priznanie k homosexualite by neprospelo jeho kariére. V roku 1985 podľahol chorobe AIDS jeho dlhoročný partner John Allison. Umelec sa však v tom čase k vzťahu vôbec verejne nepriznal a zamlčal aj stratu partnera.

V nasledujúcich rokoch sa Richard Chamberlain zaujímal okrem herectva a výtvarného umenie aj o ekológiu. Angažoval sa napríklad pri ochrane prostredia Yosemite National Park v USA a na Havaji.

Na filmovú scénu sa opäť vrátil v ďalšom pokračovaní snímky, ktorá bola nakrútená podľa bestselleru Colleen McCulloughovej s názvom The Thorn Birds: The Missing Years (Vtáky v tŕní - Stratené roky, 1996).

Verejne sa k homosexualite herec priznal až vo svojej autobiografickej knihe Shattered Love (2003).

V roku 2007 sa objavil v epizóde seriálu Zúfalé manželky (Desperate Housewives).

Svoj život si filmový hrdina bez televíznych a divadelných úloh nevie predstaviť. „Vedel som, že herectvo je to, čo som chcel robiť. Vo vesmíre neexistovalo nič iné, čo by som si viac želal,“ poznamenal Richard Chamberlain.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Režisér českej generačnej klasiky David Ondříček má 50 rokov

Režisér českej generačnej klasiky David Ondříček má 50 rokov

7:19 23.06.2019Kultúra

Originálny filmový tvorca má v nedeľu 23. júna 50 rokov.

Kandráčovci a Kollárovci nahrali spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier

Kandráčovci a Kollárovci nahrali spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier

8:17 22.06.2019Kultúra

Dve známe slovenské skupiny Kandráčovci a Kollárovci spojili sily a nahrali spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier. Vznikla úplne spontánne v rámci príprav na spoločné turné.

Americký bestsellerista Dan Brown má 55 rokov

Americký bestsellerista Dan Brown má 55 rokov

7:51 22.06.2019Kultúra

V sobotu 22. júna sa americký bestsellerista dožíva 55 rokov.

Trojnásobná držiteľka Oscara Meryl Streepová má 70 rokov

Trojnásobná držiteľka Oscara Meryl Streepová má 70 rokov

6:15 22.06.2019Kultúra

Americká filmová a divadelná herečka Meryl Streepová sa v sobotu 22. júna dožíva 70 rokov.

Na Zlatoručnícke tradovanie v Lučenci sa môžete prísť pozrieť už vo štvrtok

Na Zlatoručnícke tradovanie v Lučenci sa môžete prísť pozrieť už vo štvrtok

14:24 19.06.2019Kultúra

Najväčším lákadlom podujatia je expozícia v podchode Zlatej uličky, kde si sami môžete vyskúšať oblečenie zo zlatej éry.