• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.2.2020Meniny má Eleonóra
Bratislava

Americký herec Richard Chamberlain má 85 rokov

  • 7:52 31.03.2019
  • Beverly Hills/Bratislava
Americký herec Richard Chamberlain má 85 rokov

V nedeľu 31. marca má populárny herec 85 rokov.

Richard Chamberlain patril od 60. rokov minulého storočia k najžiadanejším hollywoodskym hercom. Preslávili ho filmové úlohy ako mušketier Aramis z filmu The Three Musketeers (Traja mušketieri, 1973), predstaviteľ Edmonda Dantesa vo filme The Count of Monte-Cristo (Gróf Monte Christo, 1975) a snáď najviac postava kňaza Ralpha de Bricassarta z romantickej rodinnej ságy The Thorn Birds (Vtáky v tŕní, 1983).

Richard Chamberlain sa narodil 31. marca 1934 (zdroje uvádzajú aj rok 1935). Mladík vyrastal v dobre situovanej rodine v americkom Beverly Hills. Hudobné nadanie zdedil po matke, uznávanej speváčke. Otec sa staral o finančné zabezpečenie rodiny, bol majiteľom továrne.

Počas štúdia na Pomona College v Los Angeles sa budúci herec túžil stať maliarom a až neskôr sa rozhodoval pre herectvo. Čas na rozmyslenie mal počas vojenskej služby, ktorú absolvoval v Kórei.

Pred kameru sa dostal ako dvadsaťsedemročný nadaný mladík v roku 1961 a netrvalo dlho, aby sa stal obdivovanou postavou amerického seriálu z lekárskeho prostredia Dr. Kildare, za ktorú získal svoj prvý Zlatý Glóbus. Prejavom hercovej popularity boli listy od obdivovateliek. Počas päťročného vysielania seriálu ich bolo okolo 12.000 týždenne. Navyše stúpal aj predaj platní s jeho piesňami.

Chamberlain odcestoval v roku 1967 z USA do Veľkej Británie, kde hral v divadle v Birminghame a pracoval pre BBC. Bol prvým Američanom od roku 1929, ktorý tam získal rolu Hamleta (vtedy hral túto postavu John Barrymore). Stvárnil ju síce na doskách menej známeho divadla Birmingham Repertory Theatre, ale kritici v tlači jeho výkon zhodne vysoko ocenili.

Na filmovom plátne sa Chamberlain predstavil v hlavnej úlohe v dobrodružno-historickom filme The Man in the Iron Mask (Muž so železnou maskou, 1977). Známy je aj zo seriálu Shogun (Zajatec japonských ostrovov, 1980).

Srdcia žien si však získal postavou zamilovaného katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassarta v romantickom televíznom seriáli The Thorn Birds (Vtáky v tŕní, 1983). O hlavnú ženskú úlohu Meggie sa uchádzali v tom čase aj holywoodske herečky Olivia Newton-John a Michelle Pfeiffer. Napokon o rolu zabojovala krehká Rachel Wardová. Seriál mal obrovskú sledovanosť a jeho hlavní hrdinovia plnili stránky bulvárnych časopisov. Herecké výkony Chamberlaina označovali filmoví diváci za vierohodné, búrlivé a vzrušujúce.

Bulvárne médiá herca podozrievali z homosexuality, čo sa neskôr potvrdilo. Chamberlain sa obával verejnej mienky, predpokladal, že priznanie k homosexualite by neprospelo jeho kariére. V roku 1985 podľahol chorobe AIDS jeho dlhoročný partner John Allison. Umelec sa však v tom čase k vzťahu vôbec verejne nepriznal a zamlčal aj stratu partnera.

V nasledujúcich rokoch sa Richard Chamberlain zaujímal okrem herectva a výtvarného umenie aj o ekológiu. Angažoval sa napríklad pri ochrane prostredia Yosemite National Park v USA a na Havaji.

Na filmovú scénu sa opäť vrátil v ďalšom pokračovaní snímky, ktorá bola nakrútená podľa bestselleru Colleen McCulloughovej s názvom The Thorn Birds: The Missing Years (Vtáky v tŕní - Stratené roky, 1996).

Verejne sa k homosexualite herec priznal až vo svojej autobiografickej knihe Shattered Love (2003).

V roku 2007 sa objavil v epizóde seriálu Zúfalé manželky (Desperate Housewives).

Svoj život si filmový hrdina bez televíznych a divadelných úloh nevie predstaviť. „Vedel som, že herectvo je to, čo som chcel robiť. Vo vesmíre neexistovalo nič iné, čo by som si viac želal,“ poznamenal Richard Chamberlain.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Známa slovenská herečka Diana Mórová oslavuje okrúhle narodeniny

Známa slovenská herečka Diana Mórová oslavuje okrúhle narodeniny

7:30 18.02.2020Kultúra

Populárna slovenská herečka Diana Mórová naštudovala hlavné postavy v siedmich hrách Williama Shakespeara – Sen noci svätojánskej, Ako sa vám páči, Veselé panie Windsorské, Búrka, Antonius a Kleopatra.

Piaty Indiana Jones sa začne nakrúcať v lete, tvrdí Harrison Ford

Piaty Indiana Jones sa začne nakrúcať v lete, tvrdí Harrison Ford

6:33 16.02.2020Kultúra

Americký herec Harrison Ford oznámil, že čoskoro začne nakrúcať piate pokračovanie dobrodružnej série o archeológovi Indiana Jonesovi. Informovala o tom v sobotu stanica Sky News.

Britský spevák Peter Gabriel, bývalý frontman kapely Genesis, slávi narodeniny

Britský spevák Peter Gabriel, bývalý frontman kapely Genesis, slávi narodeniny

7:34 13.02.2020Kultúra

Vo štvrtok 13. februára sa interpret a mierový aktivista dožíva 70 rokov.

Film Sviňa je reflexia a podobenstvo o večnom súboji dobra so zlom

Film Sviňa je reflexia a podobenstvo o večnom súboji dobra so zlom

8:51 09.02.2020Kultúra

Očakávaný film Sviňa nakrútený podľa rovnomenného knižného bestselleru Arpáda Soltésza mal tento týždeň premiéru v Bratislave.

Pamela Andersonová a Jon Peters sa 12 dní po svadbe rozišli

Pamela Andersonová a Jon Peters sa 12 dní po svadbe rozišli

8:38 04.02.2020Kultúra

Bývalá hviezda amerického televízneho seriálu Pobrežná hliadka (Baywatch) Pamela Andersonová (52) a filmový producent Jon Peters sa 12 dní po sobáši rozišli. Informovala o tom britská stanica Sky News.