• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2019Meniny má Vojtech
11°Bratislava

Americký herec Richard Chamberlain má 85 rokov

  • 7:52 31.03.2019
  • Beverly Hills/Bratislava
Americký herec Richard Chamberlain má 85 rokov

V nedeľu 31. marca má populárny herec 85 rokov.

Richard Chamberlain patril od 60. rokov minulého storočia k najžiadanejším hollywoodskym hercom. Preslávili ho filmové úlohy ako mušketier Aramis z filmu The Three Musketeers (Traja mušketieri, 1973), predstaviteľ Edmonda Dantesa vo filme The Count of Monte-Cristo (Gróf Monte Christo, 1975) a snáď najviac postava kňaza Ralpha de Bricassarta z romantickej rodinnej ságy The Thorn Birds (Vtáky v tŕní, 1983).

Richard Chamberlain sa narodil 31. marca 1934 (zdroje uvádzajú aj rok 1935). Mladík vyrastal v dobre situovanej rodine v americkom Beverly Hills. Hudobné nadanie zdedil po matke, uznávanej speváčke. Otec sa staral o finančné zabezpečenie rodiny, bol majiteľom továrne.

Počas štúdia na Pomona College v Los Angeles sa budúci herec túžil stať maliarom a až neskôr sa rozhodoval pre herectvo. Čas na rozmyslenie mal počas vojenskej služby, ktorú absolvoval v Kórei.

Pred kameru sa dostal ako dvadsaťsedemročný nadaný mladík v roku 1961 a netrvalo dlho, aby sa stal obdivovanou postavou amerického seriálu z lekárskeho prostredia Dr. Kildare, za ktorú získal svoj prvý Zlatý Glóbus. Prejavom hercovej popularity boli listy od obdivovateliek. Počas päťročného vysielania seriálu ich bolo okolo 12.000 týždenne. Navyše stúpal aj predaj platní s jeho piesňami.

Chamberlain odcestoval v roku 1967 z USA do Veľkej Británie, kde hral v divadle v Birminghame a pracoval pre BBC. Bol prvým Američanom od roku 1929, ktorý tam získal rolu Hamleta (vtedy hral túto postavu John Barrymore). Stvárnil ju síce na doskách menej známeho divadla Birmingham Repertory Theatre, ale kritici v tlači jeho výkon zhodne vysoko ocenili.

Na filmovom plátne sa Chamberlain predstavil v hlavnej úlohe v dobrodružno-historickom filme The Man in the Iron Mask (Muž so železnou maskou, 1977). Známy je aj zo seriálu Shogun (Zajatec japonských ostrovov, 1980).

Srdcia žien si však získal postavou zamilovaného katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassarta v romantickom televíznom seriáli The Thorn Birds (Vtáky v tŕní, 1983). O hlavnú ženskú úlohu Meggie sa uchádzali v tom čase aj holywoodske herečky Olivia Newton-John a Michelle Pfeiffer. Napokon o rolu zabojovala krehká Rachel Wardová. Seriál mal obrovskú sledovanosť a jeho hlavní hrdinovia plnili stránky bulvárnych časopisov. Herecké výkony Chamberlaina označovali filmoví diváci za vierohodné, búrlivé a vzrušujúce.

Bulvárne médiá herca podozrievali z homosexuality, čo sa neskôr potvrdilo. Chamberlain sa obával verejnej mienky, predpokladal, že priznanie k homosexualite by neprospelo jeho kariére. V roku 1985 podľahol chorobe AIDS jeho dlhoročný partner John Allison. Umelec sa však v tom čase k vzťahu vôbec verejne nepriznal a zamlčal aj stratu partnera.

V nasledujúcich rokoch sa Richard Chamberlain zaujímal okrem herectva a výtvarného umenie aj o ekológiu. Angažoval sa napríklad pri ochrane prostredia Yosemite National Park v USA a na Havaji.

Na filmovú scénu sa opäť vrátil v ďalšom pokračovaní snímky, ktorá bola nakrútená podľa bestselleru Colleen McCulloughovej s názvom The Thorn Birds: The Missing Years (Vtáky v tŕní - Stratené roky, 1996).

Verejne sa k homosexualite herec priznal až vo svojej autobiografickej knihe Shattered Love (2003).

V roku 2007 sa objavil v epizóde seriálu Zúfalé manželky (Desperate Housewives).

Svoj život si filmový hrdina bez televíznych a divadelných úloh nevie predstaviť. „Vedel som, že herectvo je to, čo som chcel robiť. Vo vesmíre neexistovalo nič iné, čo by som si viac želal,“ poznamenal Richard Chamberlain.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Colours of Ostrava 2019 sa predstavia aj legendy The Cure

Na Colours of Ostrava 2019 sa predstavia aj legendy The Cure

14:57 17.04.2019Kultúra

Kapela sľubuje na Colours of Ostrava dve a štvrť hodinové vystúpenie.

Nový štúdiový album Madonny sa bude volať Madame X

Nový štúdiový album Madonny sa bude volať Madame X

9:52 16.04.2019Kultúra

Americká popová speváčka Madonna oznámila na sociálnej sieti Instagram názov svojho nového štúdiového albumu.

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

17:12 12.04.2019Kultúra

Režisér Peter Bebjak získal do pripravovaného filmu škótskeho herca Johna Hannaha.

Uplynulo 75 rokov od narodenia Karla Kryla

Uplynulo 75 rokov od narodenia Karla Kryla

7:05 12.04.2019Kultúra

Hudobná verejnosť si v týchto dňoch pripomína nedožitých 75 rokov českého pesničkára a básnika Karla Kryla.

Spevák Peter Nagy oslávi 60. narodeniny

Spevák Peter Nagy oslávi 60. narodeniny

6:05 09.04.2019Kultúra

Spevák a skladateľ Peter Nagy rozširuje rady šesťdesiatnikov.