• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
14°Bratislava

Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

 • 20:13 22.03.2019
 • Bratislava
Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

Podľa odhadov sa aneuryzma nachádza v mozgu približne každého 20. z nás. Ako tento stav vzniká, a kedy môže ohroziť život?

Počet ľudí, ktorí trpia mozgovou aneuryzmou, sa ťažko zisťuje. Britský Národný portál zdravia odhaduje, že to môže byť pokojne každý dvadsiaty z nás. Len malé množstvo ľudí z tejto vzorky o svojom ochorení vie. Pacient sa o ňom väčšinou dozvedá až vtedy, keď je nutné podstúpiť operačný zákrok.

Čo je mozgová aneuryzma a ako sa prejavuje a lieči?

Aneuryzmu si najlepšie možno predstaviť ako cievu vydutú na jednom mieste, kde je oslabená cievna stena. Keď krv prechádza oslabenými cievami, tlak túto oblasť nafukuje ako balón.

Aneuryzma môže vzniknúť v ktorejkoľvek časti tela, no najčastejšie vzniká v brušnej aorte (tepna, ktorá prenáša krv zo srdca do tela) a mozgu. Mozgová aneuryzma je medzi odborníkmi známa aj ako intrakraniálna alebo cerebrálna aneuryzma.

V prípade roztrhnutia mozgovej aneuryzmy dochádza k takzvanej subarachnoidálnej hemorágii, ktorá bez okamžitého ošetrenia môže viesť k smrteľným následkom. Krvácanie z pretrhnutej cievy môže vážne poškodiť mozog a vyvolať ďalšie symptómy.

Príznaky mozgovej aneuryzmy

Mnohí ľudia s mozgovou aneuryzmou si jej prítomnosť neuvedomujú, pretože nepociťujú žiadne nepríjemné príznaky. Pacienti, ktorí majú problémy s aneuryzmou, sa obvykle sťažujú na tieto menej bežné príznaky:

 • náhla bolesť hlavy, ktorá je charakteristická svojou extrémnosťou
 • stuhnutý krk
 • malátnosť a zvracanie
 • bolesť pri pozeraní do svetla

Dokáže aneuryzma ohroziť život?

V prípade prasknutia dokáže. Približne traja z piatich ľudí so subarachnoidálnou hemorágiou umrú v priebehu dvoch týždňov, a polovici z tých, ktorí prežijú, hrozí trvalé poškodenie mozgu.

Ak u niekoho spozorujete príznaky podobné krvácaniu do mozgu, čím skôr k nemu privolajte záchranku.

Ako sa lieči mozgová aneuryzma?

Ak sa aneuryzmu podarí odhaliť skôr ako praskne, preventívna liečba môže zabrániť jej poškodeniu v budúcnosti. Aneuryzma sa buď môže vyplniť drobnými kovovými cievkami, alebo je potrebná rozsiahlejšia operácia, pri ktorej ju chirurg uzavrie pomocou kovovej spinky.

V prípade, že u vás nie je vysoké riziko prasknutia aneuryzmy, pravdepodobne vám ju len budú pravidelne monitorovať. Niektorým ľuďom tiež predpisujú lieky na zníženie krvného tlaku. Pomôcť si môžete aj sami zmenou životného štýlu.

Rovnaké techniky sa používajú aj pri liečbe už prasknutých aneurýzm.

Prečo dochádza k vzniku mozgovej aneuryzmy?

Dôvody jej vzniku nie sú celkom jasné, ale s istotou môžeme vymenovať niekoľko rizikových faktorov: fajčenie, vysoký krvný tlak a rodinná anamnéza.

Ku vzniku mozgovej aneuryzmy môže dôjsť v ktoromkoľvek veku, no najčastejšie sa vyskytujú u ľudí po 40-ke. S aneuryzmou majú problémy častejšie ženy ako muži.

Subarachnoidálna hemorágia

Subarachnoidálna hemorágia je zriedkavý druh mozgovej príhody zapríčinený krvácaním na povrchu mozgu. Subarachnoidálnu hemorágiu väčšinou nesprevádzajú žiadne zjavné príznaky, no môže k nej dôjsť pri extrémnom fyzickom zaťažení – napríklad pri kašľaní, tlačení na toalete, zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pohlavnom styku.

Hlavné príznaky subarachnoidálnej hemorágie:

 • náhla treštivá bolesť hlavy
 • stuhnutý krk
 • malátnosť
 • citlivosť na svetlo (fotofóbia)
 • rozmazané alebo dvojité videnie
 • príznaky podobné mŕtvici, napríklad nezrozumiteľná reč a slabosť v jednej časti tela
 • strata vedomia alebo triaška
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nhs.uk, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.