• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.6.2019Meniny má Vratislav
28°Bratislava

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

  • 19:14 22.03.2019
  • Bratislava
Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

Podľa nových údajov nie je znižovanie vysokého krvného tlaku prospešné pre všetkých pacientov.

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom pre niekoľko zdravotných stavov, vrátane kardiovaskulárnych problémov, cukrovky a ďalších metabolických problémov. Je však vysoký krvný tlak vždy dôvodom na obavy? Nové zistenia tieto tvrdenia spochybňujú.

Štúdia výskumníkov z Charité - Universitätsmedizin Berlin v Nemecku ukazuje, že niektorí starší ľudia nemusia čeliť iným zdravotným problémom, aj keď majú vysoký krvný tlak. Výskumníci dokonca uvádzajú, že niektorí ľudia vo veku viac ako 80 rokov môžu mať z vysokého tlaku dokonca aj zdravotné výhody.

Všeobecné odporúčania by nemali platiť na každého

Nová štúdia, ktorej zistenia boli zverejnené vo vedeckom žurnále European Heart Journal, skúmala skupinu 1628 žien a mužov s priemerným vekom 81 rokov. Všetci mali 70 alebo viac rokov, keď sa zapojili do štúdie v roku 2009, a všetci sa liečili na vysoký krvný tlak.

Výskumní pracovníci zozbierali údaje o zdravotnom stave účastníkov prostredníctvom štúdie Berlínskej iniciatívy, výskumného projektu Charité. Každé 2 roky vypočúvali účastníkov a hodnotili ich krvný tlak a ďalšie zdravotné merania.

Po 6 rokoch vykonali výskumníci štatistickú analýzu, aby zistili, ako by krvný tlak mohol ovplyvniť riziko úmrtnosti. Vzali do úvahy aj faktory, ako je pohlavie, životný štýl, index telesnej hmotnosti (BMI) a počet liekov na vysoký krvný tlak, ktoré užívali.

Výsledky ukázali, že ľudia vo veku 80 a viac rokov, ktorí mali nižší krvný tlak - 140/90 mm Hg alebo menej - mali v skutočnosti o 40% vyššie riziko úmrtnosti ako rovesníci s krvným tlakom presahujúcim tieto hodnoty.

Dokonca aj ľudia, ktorí už prekonali mozgovú príhodu alebo srdcový infarkt, mali podobné spojenie medzi úrovňou krvného tlaku a rizikom úmrtnosti.

Tím tiež zdôrazňuje, že ľudia s krvným tlakom nižším ako 140/90 mm Hg mali o 61% vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorých krvný tlak zostal napriek liečbe vysoký. Ako uvádza hlavný autor štúdie Antonios Douros:

"Naše výsledky jasne ukazujú, že v rámci týchto skupín pacientov by mala byť antihypertenzívna liečba upravená na základe potrieb jednotlivca. Mali by sme sa vzdať všeobecného prístupu k uplatňovaniu odporúčaní na všetky skupiny pacientov."

Vedci chcú do budúcna hlbšie preskúmať lieky na znižovanie krvného tlaku, aby zistili, kedy skutočne pacientom pomáhajú. "Ako ďalší krok chceme študovať, ktoré skupiny pacientov skutočne profitujú z antihypertenznej liečby," uzatvára spoluautorka štúdie Elke Schäffnerová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, cdc.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako v skutočnosti vplývajú diéty na brušný tuk - Ich účinok vás prekvapí

Ako v skutočnosti vplývajú diéty na brušný tuk - Ich účinok vás prekvapí

DNES - 8:46Zdravie

Lekári skúmali vplyv viacerých populárnych diét na znižovanie tuku v oblasti brucha. Dospeli pritom k prekvapivým výsledkom.

Dĺžka sprchovania a kúpania odhaľuje temnú stránku vášho duševného stavu

Dĺžka sprchovania a kúpania odhaľuje temnú stránku vášho duševného stavu

VČERA - 20:56Zdravie

Koľko času strávite v sprche či vo vani? Odpoveď prezradí, aký je váš duševný stav.

Čo sa stane, ak si nevytiahnete triesku?

Čo sa stane, ak si nevytiahnete triesku?

VČERA - 20:26Zdravie

Je pravda, že uviaznutá trieska sa po čase rozpustí v tele? Čo robiť, ak si s ňou nevieme poradiť?

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

18:33 16.06.2019Zdravie

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.