• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Nezvyčajné zvuky motora, ktoré nesmiete ignorovať

  • 20:15 20.03.2019
  • Svet
Nezvyčajné zvuky motora, ktoré nesmiete ignorovať

Niektoré zvuky motora netreba ignorovať, pretože vedia poukázať na závažnejší problém s autom.

Len málokedy je dobrou správou, ak spod kapoty začujete vychádzať nezvyčajné zvuky a klepanie. Motor je jednou z najzložitejších súčastí auta, ktorá pozostáva z viacerých pohyblivých mechanických častí.

Motor je ústrednou súčasťou každého naftového a benzínového auta, a pre zaistenie bezpečnosti je potrebné ho pravidelne kontrolovať. Dôsledná starostlivosť o správny chod motora môže predĺžiť životnosť vášho auta aj o niekoľko rokov.

Nejeden vodič narazí na problém, keď síce spozoruje zvláštny zvuk vychádzajúci z oblasti motora, ale nedokáže ho správne identifikovať.

Britská sieť servisov RAC motoristom ponúka niekoľko tipov o starostlivosti o motor, a vysvetlenie niektorých zvukov, ktoré sa z neho môžu ozývať.

Váhavý motor

Zvuk váhavého motora môžete počuť väčšinou počas jazdy pri zrýchľovaní. Akusticky pôsobí tak, že motor sa akoby snažil vypnúť a znovu naštartovať. Tento zvuk môže naznačovať problémy s palivovým systémom.

Zvuk váhavého motora môže zaznieť aj vtedy, keď máte v nádrži málo paliva. Jazdeniu s prázdnou alebo takmer prázdnou nádržou by ste sa mali vyhnúť – keď totiž máte len málo paliva, do palivového systému sa môžu preniesť aj nečistoty nahromadené na dne nádrže.

Nečistoty sa po čase nahromadia v palivovej pumpe, a môžu ju až zablokovať. V takomto prípade sa motor vypne aj počas jazdy.

Zadrhávajúci sa motor

Ak sa vám zadrháva motor, môžete mať problém so zapaľovacími sviečkami alebo kontaktmi. Ak sa rozhodnete ignorovať tento problém, môže to po čase vážne poškodiť váš motor.

Hlasné klepanie

Zvuk vychádzajúci z motora, ktorý pripomína klepanie plechu, obvykle poukazuje na vážne poškodenie motora. V ojedinelých prípadoch môže naznačovať nízku hladinu oleja. V prípade, že si všimnete takýto zvuk, skontrolujte množstvo oleja s autom odstaveným na rovnom povrchu.

„Túrujúci“ motor

Ak sa vám zdá, že sa váš motor príliš nahlas ozýva pri zrýchľovaní, na vine môže byť prešmykujúca spojka. Jej výmena je síce drahá, no obvykle sa bez nej nezaobídete.

Ide o problém, ktorý by ste za žiadnych okolností nemali ignorovať. Ak budete dlho šoférovať s poškodenou spojkou, môžu na to doplatiť aj ďalšie časti motora.

Motor nechce naštartovať

Vinníkom takejto situácie je najčastejšie vybitá batéria. Ak auto neviete naštartovať ani po jej nabití, vašu situáciu vyrieši jedine návšteva servisu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, rac.co.uk, express.co.uk, Foto: Shutterstock, Video: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali kupovať z druhej ruky

7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali kupovať z druhej ruky

DNES - 20:06Zaujímavosti

Do niektorých vecí sa oplatí investovať, pretože kúpa použitých výrobkov sa vám môže vypomstiť.

Ako najrýchlejšie rozmraziť mrazničku a zabrániť usádzaniu ľadu

Ako najrýchlejšie rozmraziť mrazničku a zabrániť usádzaniu ľadu

DNES - 12:43Zaujímavosti

Náročnosť rozmrazovania mrazničky vo veľkom závisí od toho, koľko jedla do nej odkladáte a koľko ľadu sa v nej stihlo usadiť.

Najlepšia farba na relaxáciu: Tento odtieň vás upokojí trikrát rýchlejšie

Najlepšia farba na relaxáciu: Tento odtieň vás upokojí trikrát rýchlejšie

VČERA - 20:39Zaujímavosti

Svetlo tejto farby pomáha ľuďom zrelaxovať trikrát rýchlejšie.

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

VČERA - 8:12Zaujímavosti

V niektorých momentoch vás prepadne náhle nutkanie močiť, hoci sa to práve nehodí. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako moč efektívne zadržať.

Video: Na oblohe sa objavil tajomný čierny prstenec

Video: Na oblohe sa objavil tajomný čierny prstenec

22:01 24.09.2021Zaujímavosti

Miestni obyvatelia zachytili mysteriózny dymový prstenec.