• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

O prípad pacientky ležiacej na chodbe sa zaujíma ÚDZS i ombudsmanka

  • 14:05 15.03.2019
  • Levice
O prípad pacientky ležiacej na chodbe sa zaujíma ÚDZS i ombudsmanka

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa listom obrátila na riaditeľa nemocnice a vyzvala ho, aby v budúcnosti zabezpečil predchádzanie podobným situáciám.

O prípad pacientky, ktorú vo vážnom stave po operácii žalúdka nechali zdravotníci v levickej nemocnici ležať na chodbe, sa zaujíma Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) i verejná ochrankyňa práv. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe medializovaných informácií rozhodol o výkone dohľadu z vlastnej iniciatívy v Nemocnici Levice, s.r.o.,“ uviedol úrad vo svojom stanovisku.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa listom obrátila na riaditeľa nemocnice a vyzvala ho, aby v budúcnosti zabezpečil predchádzanie podobným situáciám. „Postup nemocnice, ktorý bol v mediálnych výstupoch opísaný, nepovažujem za vhodný či rešpektujúci dôstojnosť pacientov nemocnice. Zároveň si myslím, že dokonca môže predstavovať pre pacientov možné zdravotné riziká. Veľmi ma mrzí, že sa s takýmito prípadmi ponižujúceho zaobchádzania s ľuďmi v zdravotníckych zariadeniach stretávame aj dnes,“ napísala Patakyová v liste adresovanom riaditeľovi nemocnice.

Ombudsmanka zároveň uviedla, že podľa medializovaných informácií nemocnica síce situáciu v tomto prípade napravila, ale urobila tak až po zverejnení fotografie dokumentujúcej situáciu na sociálnych sieťach. „Z dostupných informácií vyplýva aj to, že na miesto dotknutej pacientky na chodbe bol presunutý iný pacient, čo považujem za neprípustné. Nejde totiž o problém len v tomto jednom konkrétnom prípade, umiestňovanie pacientov na chodbu nie je v rámci zvyčajnej prevádzky vôbec akceptovateľné,“ uviedla. Vzhľadom na závažnosť problému vyzvala ombudsmanka riaditeľa nemocnice, aby našiel spôsob, ako podobným situáciám predchádzať a zabezpečil tak dôstojný a bezpečný pobyt ľudí v nemocnici.

Onkologická pacientka ležala podľa vyjadrenia jej príbuzných dva dni na chodbe chirurgie oproti vchodovým dverám, priamo na očiach návštevníkov. Na sťažnosti dostali príbuzní od lekára odpoveď, že pacientku nemajú kam preložiť, pretože oddelenie je plné. „Vzniknutá situácia bola zapríčinená plným kapacitným stavom na chirurgickom oddelení. Vzhľadom na nevyhnutnosť bezprostrednej blízkosti a neustáleho dohľadu zdravotníckeho personálu nad stavom pacientky vytvoril personál observačný priestor priamo pred pracovňou sestier daného oddelenia. Ide o uzatvorenú časť chirurgického oddelenia, kde majú prístup iba personál nemocnice a najbližší príbuzní pacienta. Vzniknutá situácia nás mrzí,“ uviedla v stanovisku nemocnice k prípadu Lucia Kočková zo spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu prevádzkuje.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Yv Ka/Facebook
Najnovšie v kategóriiViac článkov
POLÍCIA: Mimoriadne pátranie po strelcovi na úteku, je ozbrojený a nebezpečný

POLÍCIA: Mimoriadne pátranie po strelcovi na úteku, je ozbrojený a nebezpečný

DNES - 19:24Domáce

Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po strelcovi na úteku.

SHMÚ: Pre okres Senica platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

SHMÚ: Pre okres Senica platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

DNES - 17:44Domáce

Meteorológovia vydali hydrologickú výstrahu tretieho stupňa.

V bratislavskej Petržalke sa strieľalo

V bratislavskej Petržalke sa strieľalo

DNES - 17:18Domáce

Zraneného muža po streľbe v Petržalke previezli do nemocnice.

Pre okres Trenčín platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

Pre okres Trenčín platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

DNES - 17:05Domáce

Výstraha súvisí najmä so stúpajúcou hladinou rieky.

Matečná: Aj naše mestá a obce sa musia pripraviť na zmenu klímy

Matečná: Aj naše mestá a obce sa musia pripraviť na zmenu klímy

DNES - 17:04Domáce

Extréme letné horúčavy, prívalové dažde, silné víchrice, rekordné mrazy. Tieto prírodné živly v čoraz väčšej miere sužujú nielen našich poľnohospodárov, ale aj mestá a obce, v ktorých žijeme.