• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Zomrel herec Stanislav Zindulka

  • 16:09 14.03.2019
  • Praha
Zomrel herec Stanislav Zindulka

Väčšina ľudí si ho spája so seriálmi Vlak dětství a naděje a Bylo nás pět alebo s filmom Hanele.

Vo veku 86 rokov zomrel vo štvrtok český herec Stanislav Zindulka. Podľa spravodajského servera Novinky.cz o tom informoval riaditeľ Činoherného klubu Vladimír Procházka.

Stanislav Zindulka sa narodil v roku 1932 v meste Jilemnice. Od detstva mal vzťah k divadlu vďaka svojim rodičom, ktorí boli ochotníckymi hercami. Už keď mal päť rokov účinkoval v predstavení Predaná nevesta. V roku 1951 ukončil maturitou štúdium na gymnáziu v meste Jilemnice, priblížila česká filmová databáza fdb.cz.

Následne vyštudoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. Po absolvovaní DAMU pôsobil 12 sezón v divadle v meste Hradec Králové. Odtiaľ odišiel do brnianskeho Divadla bratov Mrštíkovcov, kde vydržal účinkovať až 22 rokov.

Súčasne s hereckou prácou dlhé roky spolupracoval aj s bábkovým divadlom Radost. Z Brna odišiel do Městských divadel pražských, kde odohral päť sezón. Následne od roku 1994 bol členom pražského Činoherného klubu.

Pred kamerou debutoval Zindulka ešte ako mladík v roku 1956 v komédii Váhavý strelec, približuje portál Novinky.cz. K veľkým úlohám v zásadných filmoch sa však dlho nedostal, aj keď sa objavil v 60. rokoch napríklad v paródii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Koncom sedemdesiatych rokov si zahral vo významnejšom filme Božská Ema o speváčke Eme Destinovej. V roku 1986 mal zase menšiu úlohu vo filme Smrt krásných srnců.

Po komédii Jak básníkům chutná život (1987) si zahral tiež v uznávanej českej dráme Tichá bolest (1990) vypovedajúcej o zverstvách komunistického režimu. V deväťdesiatych rokoch sa mu herecky veľmi darilo, dostal sa k významným úlohám, hral v kultových Báječných letech pod psa, v Bumerangu či vo filmoch Vše pro firmu či Hanele.

Väčšina ľudí si Zindulku spája najmä so seriálmi Vlak dětství a naděje a Bylo nás pět alebo s filmom Hanele.

Zindulku podľa televízia ČT24 možno označiť za „veľkého herca malých úloh“.

V roku 2001 získal prestížne ocenenie Českého leva za herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Babí léto. Je tiež držiteľom divadelnej ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo.

Intenzívne pracoval aj v dôchodkovom veku, nakrúcal napr. Hořící keř o Janovi Palachovi, Správnej dres alebo Zločin v Polné. Poslednou položkou v jeho dlhej filmografii je snímka Narušitel z roku 2019.

Pre televíznych divákov bol Zindulka asi predovšetkým seriálovým hercom, zahral si totiž v ohromnom počte seriálov. Išlo napríklad o tituly ako Vlak dětství a naděje, Rodáci, Dobrodružství kriminalistiky, Náhrdelník, O zvířatech a lidech, Hříchy pro pátera Knoxe, Bylo nás pět, Detektiv Martin Tomsa, Četnické humoresky, Tři králové, Černí andělé, Ulice, Vyprávěj , Případy 1. oddělení a mnoho ďalších.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nerozhodnutým európskym voličom môže pomôcť aplikácia euandi2019

Nerozhodnutým európskym voličom môže pomôcť aplikácia euandi2019

DNES - 17:07Zahraničné

Európskym voličom, ktorí sa ešte nerozhodli, ako budú hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) prichádza na pomoc mobilná aplikácia, ktorú vypracoval Univerzitný európsky inštitút (UEI) vo Florencii. Uviedla v stredu tlačová ag

Ukrajinskí poslanci odmietli rokovať o Zelenského návrhoch zákonov

Ukrajinskí poslanci odmietli rokovať o Zelenského návrhoch zákonov

DNES - 14:19Zahraničné

Ukrajinský parlament sa v stredu na svojej mimoriadnej schôdzi odmietol zaoberať návrhmi na zmeny v zákone o voľbách, ktoré predložil nový prezident Volodymyr Zelenskyj.

Muž, ktorý chcel skočiť z Eiffelovej veže, sa podrobí vyšetreniu na psychiatrii

Muž, ktorý chcel skočiť z Eiffelovej veže, sa podrobí vyšetreniu na psychiatrii

DNES - 9:42Zahraničné

Muž ruského pôvodu, ktorý sa v pondelok v Paríži vyšplhal na Eiffelovu vežu a vyhrážal sa samovraždou, sa podrobí psychiatrickej expertíze. Informovala o tom v stredu televízna stanica BFM.

V amerických mestách protestovali odporcovia nových zákonov zakazujúcich interrupcie

V amerických mestách protestovali odporcovia nových zákonov zakazujúcich interrupcie

DNES - 8:59Zahraničné

Podporovatelia práv na interrupciu zorganizovali v utorok protest vo Washingtone a ďalších veľkých mestách po celých Spojených štátoch, kde vyjadrili nesúhlas so zákonmi obmedzujúcimi umelé prerušenie tehotenstva.

Pre výpadok elektriny uviazlo v moskovskom metre na niekoľko hodín tisíc pasažierov

Pre výpadok elektriny uviazlo v moskovskom metre na niekoľko hodín tisíc pasažierov

DNES - 8:08Zahraničné

Približne 1000 pasažierov uviazlo v utorok pre výpadok elektriny na niekoľko hodín v moskovskom metre. Informovala o tom agentúra AP.