• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

  • 19:17 14.03.2019
  • Bratislava
Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

Nedostatok vitamínu B12 sa často spája so vznikom anémie. Signalizuje ho únava a bodavá bolesť v rôznych častiach tela, no pri diagnostike sa treba pozrieť aj do úst.

Vitamín B12 je zodpovedný za produkciu červených krviniek a ochranu zdravia nervovej sústavy. Pri nedostatku vitamínu B12 klesá počet červených krviniek v tele, a organizmus tak nie je dostatočne zásobený kyslíkom.

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť abnormálny rast červených krviniek, čoho následkom je ďalšie znemožnenie prenosu kyslíka po tele. Pojmom anémia označujeme nedostatok červených krviniek v tele alebo nízku úroveň hemoglobínu v červených krvinkách. Tento pojem sa najčastejšie skloňuje pri nedostatku vitamínu B12.

Absenciu vitamínu B12 v tele pripomínajú viaceré príznaky, ale o jednom z nich sa tak často nehovorí. Konkrétne ide o pľuzgieriky v ústach. S drobnými vredmi v ústach sa stretávame všetci, a väčšinou samostatne zmiznú po niekoľkých dňoch. Ak ich ale sprevádzajú aj iné príznaky, môže ísť práve o nedostatok vitamínu B12.

Medzi ďalšie sprievodné príznaky nedostatku vitamínu B12 radíme napríklad slabosť v svaloch, žltkasté sfarbenie pokožky, rozmazané videnie a problémy s pamäťou. Vyskytnúť sa môže aj dýchavičnosť, slabosť, bolesť hlavy, nechutenstvo, pokles hmotnosti a prudké búšenie srdca.

Anémia spôsobená nedostatkom vitamínu B12 v organizme by sa mala liečiť čo najskôr. Niektoré počiatočné príznaky je totiž po dlhšej dobe ťažké zvrátiť. Väčšina z nich sa však dá zmierniť liečbou.

V prípade, že ste dlhodobo ignorovali nedostatok vitamínu B12, liečba sa môže skomplikovať. Medzi najčastejšie komplikácie liečby anémie patria problémy so zrakom, strata pamäte, fyzická nekoordinovanosť a porucha častí nervovej sústavy.

Nedostatok vitamínu B12 môže dokonca viesť k dočasnej neplodnosti, a v niektorých prípadoch môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny žalúdka.

Najčastejším dôvodom nedostatku vitamínu B12 v organizme je neschopnosť žalúdka absorbovať ho zo stravy. Ďalšou príčinou môže byť to, že ho sami neprijímate dostatok – na zlepšenie tohto stavu postačuje zmena stravovacích návykov.

Vitamín B12 možno nájsť v mäse, rybách, mliečnych produktoch, vajciach, sójových produktoch a niektorých cereáliách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

VČERA - 20:13Zdravie

Štúdia, ktorá analyzovala údaje tisícov účastníkov, naznačuje, že môže existovať prepojenie medzi syndrómom spánkového apnoe a pravdepodobnosťou vzniku rakoviny. Zdá sa však, že tento vzťah je silnejší u žien.

Toto s vami spraví jedenie ultra-spracovaných jedál po dobu 2 týždňov

Toto s vami spraví jedenie ultra-spracovaných jedál po dobu 2 týždňov

VČERA - 19:40Zdravie

Ultra-spracované jedlá obsahujú obrovské dávky cukru a tuku, preto sa neoplatí jesť ich často. Je toto jediný dôvod, prečo by sme sa ich mali báť?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

20:43 20.05.2019Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

18:31 20.05.2019Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.