• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.3.2019Meniny má Adrián
19°Bratislava

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

  • 19:17 14.03.2019
  • Bratislava
Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

Nedostatok vitamínu B12 sa často spája so vznikom anémie. Signalizuje ho únava a bodavá bolesť v rôznych častiach tela, no pri diagnostike sa treba pozrieť aj do úst.

Vitamín B12 je zodpovedný za produkciu červených krviniek a ochranu zdravia nervovej sústavy. Pri nedostatku vitamínu B12 klesá počet červených krviniek v tele, a organizmus tak nie je dostatočne zásobený kyslíkom.

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť abnormálny rast červených krviniek, čoho následkom je ďalšie znemožnenie prenosu kyslíka po tele. Pojmom anémia označujeme nedostatok červených krviniek v tele alebo nízku úroveň hemoglobínu v červených krvinkách. Tento pojem sa najčastejšie skloňuje pri nedostatku vitamínu B12.

Absenciu vitamínu B12 v tele pripomínajú viaceré príznaky, ale o jednom z nich sa tak často nehovorí. Konkrétne ide o pľuzgieriky v ústach. S drobnými vredmi v ústach sa stretávame všetci, a väčšinou samostatne zmiznú po niekoľkých dňoch. Ak ich ale sprevádzajú aj iné príznaky, môže ísť práve o nedostatok vitamínu B12.

Medzi ďalšie sprievodné príznaky nedostatku vitamínu B12 radíme napríklad slabosť v svaloch, žltkasté sfarbenie pokožky, rozmazané videnie a problémy s pamäťou. Vyskytnúť sa môže aj dýchavičnosť, slabosť, bolesť hlavy, nechutenstvo, pokles hmotnosti a prudké búšenie srdca.

Anémia spôsobená nedostatkom vitamínu B12 v organizme by sa mala liečiť čo najskôr. Niektoré počiatočné príznaky je totiž po dlhšej dobe ťažké zvrátiť. Väčšina z nich sa však dá zmierniť liečbou.

V prípade, že ste dlhodobo ignorovali nedostatok vitamínu B12, liečba sa môže skomplikovať. Medzi najčastejšie komplikácie liečby anémie patria problémy so zrakom, strata pamäte, fyzická nekoordinovanosť a porucha častí nervovej sústavy.

Nedostatok vitamínu B12 môže dokonca viesť k dočasnej neplodnosti, a v niektorých prípadoch môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny žalúdka.

Najčastejším dôvodom nedostatku vitamínu B12 v organizme je neschopnosť žalúdka absorbovať ho zo stravy. Ďalšou príčinou môže byť to, že ho sami neprijímate dostatok – na zlepšenie tohto stavu postačuje zmena stravovacích návykov.

Vitamín B12 možno nájsť v mäse, rybách, mliečnych produktoch, vajciach, sójových produktoch a niektorých cereáliách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

VČERA - 20:13Zdravie

Podľa odhadov sa aneuryzma nachádza v mozgu približne každého 20. z nás. Ako tento stav vzniká, a kedy môže ohroziť život?

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

VČERA - 19:49Zdravie

Parkinsonova choroba dokáže zmeniť aj ľudský pach.

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

VČERA - 19:14Zdravie

Podľa nových údajov nie je znižovanie vysokého krvného tlaku prospešné pre všetkých pacientov.

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

20:04 21.03.2019Zdravie

Niektorí z nás možno nevedomky disponujú schopnosťou, ktorá sa doteraz pripisovala len zvieratám. Ako zistiť, či ste jedným z vyvolených?

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

19:38 21.03.2019Zdravie

Vyššie hladiny minerálu dokážu výrazne pomôcť pri snahe schudnúť.