• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.3.2019Meniny má Vítazoslav, Klaudius
Bratislava

Spotify podal EK sťažnosť na Apple

  • 19:14 13.03.2019
  • Štokholm/Brusel
Spotify podal EK sťažnosť na Apple

Líder v oblasti streamovania hudby — švédska firma Spotify — podala Európskej komisii (EK) sťažnosť na Apple.

Spotify obviňuje americký koncern, že zneužíva svoje postavenie na trhu, aby obmedzila konkurenciu.

Zakladateľ a šéf Spotify Daniel Ek v stredu uviedol, že firma podala formálnu protimonopolnú sťažnosť EK na Apple. Švédskej spoločnosti sa nepáči predovšetkým to, že Apple si ponecháva významnú časť, ak užívateľ uzavrie predplatné na službu na svojom iPhone. Sťažnosť cieli na oblasť podnikania Apple, ktorá sa pre americký koncern stáva vzhľadom na pokles predaja iPhonov čoraz dôležitejšou.

Ek na svojom blogu napísal, že Apple je hráčom na trhu a zároveň úmyselne znevýhodňuje ostatných vývojárov aplikácií tým, že zavádza nové pravidlá vo svojom App Store, ktoré zámerne limitujú voľbu užívateľov a obmedzujú inovácie.

V App Store podobne ako na iných podobných platformách, ako je napríklad Play Store od Google pre prístroje s operačným systémom Android, je bežné, že firma ponúkajúca aplikáciu dostane 70 % a prevádzkovateľ obchodu 30 %. Pre Apple to platí aj v rámci nákupu v aplikáciách. Pri príjmoch z predplatného Apple znižuje poplatok na 15 %. V Play Store od Google môže Spotify nasadiť alternatívne spôsoby platenia a neplatí Googlu žiadne porovnateľné poplatky, uviedol hlavný právnik Spotify Horacio Gutierrez.

Spotify požaduje od Apple predovšetkým, aby koncern umožnil realizáciu platieb mimo jeho platformy. Gutierrez sa nechcel vyjadriť k tomu, na akú sumu Spotify odhaduje škody spôsobené stratégiou Apple.

Viacero poskytovateľov streamovacích služieb je už dlhší čas nespokojných, že musia časť z príjmov z predplatného odvádzať Apple. „Ak platíme túto daň, núti nás to k tomu, aby bolo naše prémiové členstvo výrazne drahšie než Apple Music,“ uviedol Ek.

Spotify nejaký čas ponúkal predplatné cez aplikáciu na iPhone drahšie než na webe. Medzičasom sa prémiové členstvo už cez iPhone nedá uzavrieť. Aj prevádzkovateľ video streamovacej služby Netflix od konca vlaňajška už neponúka novým zákazníkom možnosť predplatiť si službu priamo v aplikácii. „Vieme, že ďalšie firmy v odvetví sú rovnako frustrované,“ uviedol Gutierrez.

Apple sťažuje Spotify život, pretože hudobná služba nevyužíva platobný systém koncernu, uviedol Ek. Apple napríklad pravidelne blokuje aktualizácie aplikácie a vylúčil Spotify z vlastných produktov, ako je napríklad asistenčný softvér Siri, smart reproduktor HomePod, alebo hodinky Apple Watch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Google dostal v EÚ pokutu za takmer 1,5 miliardy eur

Google dostal v EÚ pokutu za takmer 1,5 miliardy eur

DNES - 13:47Ekonomické

Google dostal od Európskej komisie tretiu pokutu za dva roky, teraz za reklamnú službu AdSense.

Facebook mení Instagram na obchodnú platformu

Facebook mení Instagram na obchodnú platformu

VČERA - 16:12Ekonomické

Facebook mení svoju službu Instagram na obchodnú platformu. Instagram teraz dovolí užívateľom nakupovať veci priamo cez svoju aplikáciu.

Výrazná väčšina ľudí z vyspelých krajín chce vyššie dane pre bohatých

Výrazná väčšina ľudí z vyspelých krajín chce vyššie dane pre bohatých

VČERA - 14:30Ekonomické

Výrazná väčšina ľudí z vyspelých krajín chce vyššie dane pre bohatých a podporuje budovanie sociálneho štátu. Ukázal to prieskum na objednávku Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Slovensko-český poradenský deň o dôchodkoch bude 25.4. v Žiline

Slovensko-český poradenský deň o dôchodkoch bude 25.4. v Žiline

VČERA - 12:04Ekonomické

Poradenský deň je bezplatný a prednosť budú mať vopred objednaní poistenci.

Taliansko vyšetruje údajné pranie špinavých peňazí v ING

Taliansko vyšetruje údajné pranie špinavých peňazí v ING

VČERA - 10:38Ekonomické

Milánska prokuratúra otvorila vyšetrovanie údajného prania špinavých peňazí v talianskej pobočke holandskej banky ING.