• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Spotify podal EK sťažnosť na Apple

  • 19:14 13.03.2019
  • Štokholm/Brusel
Spotify podal EK sťažnosť na Apple

Líder v oblasti streamovania hudby — švédska firma Spotify — podala Európskej komisii (EK) sťažnosť na Apple.

Spotify obviňuje americký koncern, že zneužíva svoje postavenie na trhu, aby obmedzila konkurenciu.

Zakladateľ a šéf Spotify Daniel Ek v stredu uviedol, že firma podala formálnu protimonopolnú sťažnosť EK na Apple. Švédskej spoločnosti sa nepáči predovšetkým to, že Apple si ponecháva významnú časť, ak užívateľ uzavrie predplatné na službu na svojom iPhone. Sťažnosť cieli na oblasť podnikania Apple, ktorá sa pre americký koncern stáva vzhľadom na pokles predaja iPhonov čoraz dôležitejšou.

Ek na svojom blogu napísal, že Apple je hráčom na trhu a zároveň úmyselne znevýhodňuje ostatných vývojárov aplikácií tým, že zavádza nové pravidlá vo svojom App Store, ktoré zámerne limitujú voľbu užívateľov a obmedzujú inovácie.

V App Store podobne ako na iných podobných platformách, ako je napríklad Play Store od Google pre prístroje s operačným systémom Android, je bežné, že firma ponúkajúca aplikáciu dostane 70 % a prevádzkovateľ obchodu 30 %. Pre Apple to platí aj v rámci nákupu v aplikáciách. Pri príjmoch z predplatného Apple znižuje poplatok na 15 %. V Play Store od Google môže Spotify nasadiť alternatívne spôsoby platenia a neplatí Googlu žiadne porovnateľné poplatky, uviedol hlavný právnik Spotify Horacio Gutierrez.

Spotify požaduje od Apple predovšetkým, aby koncern umožnil realizáciu platieb mimo jeho platformy. Gutierrez sa nechcel vyjadriť k tomu, na akú sumu Spotify odhaduje škody spôsobené stratégiou Apple.

Viacero poskytovateľov streamovacích služieb je už dlhší čas nespokojných, že musia časť z príjmov z predplatného odvádzať Apple. „Ak platíme túto daň, núti nás to k tomu, aby bolo naše prémiové členstvo výrazne drahšie než Apple Music,“ uviedol Ek.

Spotify nejaký čas ponúkal predplatné cez aplikáciu na iPhone drahšie než na webe. Medzičasom sa prémiové členstvo už cez iPhone nedá uzavrieť. Aj prevádzkovateľ video streamovacej služby Netflix od konca vlaňajška už neponúka novým zákazníkom možnosť predplatiť si službu priamo v aplikácii. „Vieme, že ďalšie firmy v odvetví sú rovnako frustrované,“ uviedol Gutierrez.

Apple sťažuje Spotify život, pretože hudobná služba nevyužíva platobný systém koncernu, uviedol Ek. Apple napríklad pravidelne blokuje aktualizácie aplikácie a vylúčil Spotify z vlastných produktov, ako je napríklad asistenčný softvér Siri, smart reproduktor HomePod, alebo hodinky Apple Watch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecký výrobca čipov Infineon zastavil dodávky pre Huawei

Nemecký výrobca čipov Infineon zastavil dodávky pre Huawei

VČERA - 14:08Ekonomické

Hovorca spoločnosti však poprel správy, že Infineon zastavil všetky dodávky čipov čínskej spoločnosti.

Google začína utlmovať vzťahy s Huaweiom, ktorý tak stratí prístup k Androidu

Google začína utlmovať vzťahy s Huaweiom, ktorý tak stratí prístup k Androidu

VČERA - 13:28Ekonomické

Americký internetový gigant Google, ktorého mobilný operačný systém Android ovláda väčšinu svetových smartfónov, oznámil, že začína utlmovať vzťahy s čínskym technologickým koncernom Huawei.

Toyota: Trumpove kroky ukazujú, že naše investície v USA nie sú vítané

Toyota: Trumpove kroky ukazujú, že naše investície v USA nie sú vítané

15:46 19.05.2019Ekonomické

Toyota Motor uviedla, že ďalšia vyhrážka amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajúca sa zvýšenia ciel ukázala, že japonské investície v USA "nie sú vítané".

Sociálne balíčky koalície sú populizmus, zhodli sa Beblavý a Kollár

Sociálne balíčky koalície sú populizmus, zhodli sa Beblavý a Kollár

13:49 19.05.2019Ekonomické

Sociálne balíčky, s ktorými prichádza Smer-SD a koalícia sú populistické, treba hovoriť aj o verejných financiách.

Prechod na eKasu by firmy nemali nechať na poslednú chvíľu

Prechod na eKasu by firmy nemali nechať na poslednú chvíľu

16:36 18.05.2019Ekonomické

Podnikatelia, ktorí evidujú tržby na elektronických registračných pokladniciach, by si nemali nechať prechod na nový systém finančnej správy eKasa na poslednú chvíľu.