• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

  • 19:00 13.03.2019
  • Göteborg
Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

S touto infekciou sa počas tehotenstva potýka takmer každá žena. Ako sa však ukázalo, práve ona má na svedomí viaceré prípady duševných porúch dieťaťa.

Snom každej tehotnej ženy je bezpečne porodiť zdravé dieťatko. Budúce mamičky počas 9 mesiacov tehotenstva ale často zanedbávajú starostlivosť o vlastné zdravie, a tak sa často stáva, že sa stretnú s infekciou. Niektoré sa jej dokonca nevyhnú aj napriek všetkej snahe.

Konkrétne hovoríme o infekcii močových ciest, ktorá je strašiakom tak u tehotných, ako aj iných žien. V žurnále JAMA Psychiatry sa objavila štúdia, ktorá poukazuje na spojenie tohto zápalu so zvýšeným rizikom depresie a autizmu u nenarodených detí.

Nejde pritom o prvú štúdiu, ktorá po výskume dospela k takýmto alarmujúcim poznatkom. V minulosti sa už podarilo preukázať prepojenie medzi infekciami v tehotenstve a vznikom schizofrénie u dieťaťa. Nebezpečný je napríklad aj herpes a cytomegalovírus, ktoré môžu u dieťaťa vyvolať viacero psychických ochorení.

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

Vplyv infekcie na mozog nenarodeného dieťaťa sa podľa vedcov vo všeobecnosti študuje len málo. Proti tomuto trendu sa rozhodli bojovať švédski výskumníci z Univerzity v Göteborgu, ktorí zaznamenávali zdravotné údaje o stotisícoch Švédov až do roku 2014. Najstarší účastníci štúdie dovŕšili v tomto roku 41 rokov.

Ľudia, ktorí sa narodili matkám so záznamom o nemocničnej hospitalizácii kvôli zápalu počas tehotenstva, mali o 79% vyššie riziko vzniku poruchy autistického spektra, a o 24% vyššie riziko vzniku depresie, a to bez ohľadu na to, kedy matka porodila, v akom veku rodila a aký viedla životný štýl (fajčenie, alkohol).

Zvýšené riziko autizmu a depresie sa preukázalo nezávisle od toho, či išlo o vážnu infekciu, ako je sepsa, chrípka, zápal pľúc lebo meningitída, alebo miernejšiu infekciu, ako je aj zápal močových ciest.

Na rozdiel od predošlých výskumov sa v tejto analýze nepodarilo preukázať akúkoľvek spojitosť so zvýšeným rizikom vzniku bipolárnej poruchy osobnosti alebo psychózy (napríklad aj schizofrénia).

Čo je príčinou?

Na túto otázku neodpovedá ani švédska štúdia. Vedci sa však odvážili predpokladať, že dôvod u ľudí bude rovnaký, aký sa dokázal pri pokusoch na myšiach. Infekcie a zápaly u tehotných myší ovplyvnili produkciu serotonínu v placente a rozvoj serotonergických neurónov v plode. Niektoré zápalové proteíny teda pravdepodobne dokážu zmeniť vývoj génov v mozgových bunkách plodu.

Ako sa môžu budúce mamičky brániť? Najlepším odporúčaním je podľa vedcov prijať všetky preventívne opatrenia pred infekciami, medzi ktoré jednoznačne patrí aj očkovanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, iflscience.com, sciencedaily.com, Foto: Shuttersto
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

VČERA - 20:43Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

VČERA - 18:31Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.