• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Toto sú dôvody, prečo sú tety dôležité pre vývoj dieťaťa

  • 8:38 13.03.2019
  • Bratislava
Toto sú dôvody, prečo sú tety dôležité pre vývoj dieťaťa

Prezradíme vám dôvody, prečo sú tety tak dôležité pre vývoj dieťaťa.

Ak patríte medzi ľudí, u ktorých pri výchove zasahovala aj teta, možno si ani neuvedomujete, ako veľmi táto osoba ovplyvnila váš život. Teta môže byť dobrá priateľka, ktorá dieťaťu poskytne podporu, radosť a zábavu a je to veľmi dôležitá osoba v živote každého dieťaťa. Nie je len členom rodiny, ale má osobitné miesto v živote jej neterí a synovcov.

V tomto článku sa pozrieme na úlohu tety v živote dieťaťa, ktorá síce nie je jednoduchá, ale môže mať výrazný vplyv na vývoj potomstva. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by sme si mali tety viac vážiť.

Teta je jedným z mála ľudí, ktorí poznajú dieťa od narodenia, a preto sa z nej často stáva opatrovateľka, ktorá pozná zvyky dieťaťa a zúčastňuje sa na jeho výchove. Rodičia pri opatrovaní dieťaťa najviac dôverujú rodinným príslušníkom. Tety, babičky a dedkovia sú vždy pripravení postarať sa o deti, ale teta má viac vytrvalosti ako starí rodičia. Vďaka tomu je lepšie prispôsobená na nálady a rozmary dieťaťa a problémy rieši menej emocionálne.

Je priateľkou a zároveň autoritou

Napriek vekovému rozdielu môže byť teta skvelou priateľkou. Skutočnosť, že nie je rodičom dieťaťa, jej umožňuje s ním komunikovať na podobnej úrovni a nájsť spoločný jazyk, pričom v očiach dieťaťa je stále autoritou. Ak medzi tetou a neterou či synovcom existuje priateľstvo, dokážu si vytvoriť jedinečné puto založené na spoločných zážitkoch.

Keďže deti sa niekedy obávajú, ako budú rodičia reagovať na negatívne správy, je pre ne jednoduchšie hovoriť o svojich problémoch s inou osobou. A v tomto momente prichádza na rad teta, aby nestranne počúvala dieťa bez hnevu, pocitu sklamania alebo obviňovania. Je schopná poskytnúť cenné rady na základe svojich bohatých životných skúseností, vyjadriť podporu a pomáhať dieťaťu riešiť problematické situácie lepšie ako rovesníci.

Prítomnosť tety v živote dieťaťa umožňuje deťom vytvárať rodinné hodnoty. Dieťa nasleduje príklad svojich rodičov, ktorí sú si blízki so svojimi súrodencami, a považujú ich za vzory pri formovaní a chápaní rodinných vzťahov. Vďaka tomu sa budú snažiť komunikovať rovnakým spôsobom so svojimi súrodencami a ďalšími členmi rodiny.

Teta dobre pozná rodičov a vie o nich veľa prezradiť

Teta veľmi dobre pozná rodičov dieťaťa, takže o nich môže neteri či synovcovi veľa povedať. Prezradí im spomienky a príbehy z detstva a mladosti a umožňuje im pozrieť sa na svojich rodičov z inej perspektívy a spoznať zaujímavé fakty, vďaka ktorým dieťa lepšie porozumie svojim rodičom a spozná ich životy. Príbehy z mladosti našich rodičov, najmä bez ich vlastnej cenzúry, patria medzi tie najzaujímavejšie a najzábavnejšie.

A pokiaľ teta pozná oboch rodičov a dieťa, môže pôsobiť ako mediátor. Niekedy sa môžu vyskytnúť generačné problémy, pri ktorých rodičia nevedia komunikovať so svojimi deťmi a deti si zase myslia, že im ich starší nerozumejú. A teta sa môže pokúsiť sprostredkovať túžby a názory oboch strán. Na spore sa nezúčastňuje a preto vidí situáciu z inej strany. V tomto prípade ju budú počúvať tak rodičia, ako aj deti.

Je tiež dôležité, aby teta, ktorá má deti, poskytla dieťaťu priateľov k spoločnej hre. Môžu tráviť čas u svojich starých rodičov, spoznávať rodinu dieťaťa a jednoducho sa baviť v rodinnom kruhu. Pre bezdetné tety zase môžu byť synovci a netere príležitosťou, ako odovzdať deťom lásku, starostlivosť a nehu.

Úloha tety v živote dieťaťa by nemala byť podceňovaná. Je dôležitou súčasťou vašej rodiny a života a preto by ste mali svojej tete dať najavo, že si ju vážite.

Máte tetu alebo už sami máte synovcov a netere? Aký máte vzťah? Podeľte sa s nami o svoj príbeh v komentároch.


Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, brightside.me, Foto: Shuttestock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Odvrátená strana Mesiaca prekypuje anomáliami. Vedci už vedia, prečo

Odvrátená strana Mesiaca prekypuje anomáliami. Vedci už vedia, prečo

DNES - 20:33Zaujímavosti

Mesiac neprestáva fascinovať vedcov ani po rokoch výskumu. Aj tento raz sa ukázalo, že stále má čím prekvapiť.

Video: Takto sa vo vesmíre správa med

Video: Takto sa vo vesmíre správa med

VČERA - 21:36Zaujímavosti

Astronauti vo vesmíre ukazujú, ako sa pri extrémnych podmienkach správa med.

Video: Mačke došla trpezlivosť s potomkom. Týmto ťahom všetkých pobavila

Video: Mačke došla trpezlivosť s potomkom. Týmto ťahom všetkých pobavila

VČERA - 21:33Zaujímavosti

Mačka sa už nemohla pozerať na svoje mačiatko a tak mu trochu pomohla.

Video: Motýľ sa zatúlal do koncertnej sály práve počas flautového sóla

Video: Motýľ sa zatúlal do koncertnej sály práve počas flautového sóla

VČERA - 21:14Zaujímavosti

Motýľ zanechal na tvári flautistky poriadne vystrašený výraz.

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

VČERA - 20:35Zaujímavosti

Posledné roky sa postarali o nárast perfekcionizmu na celom svete. Ľudia neustále túžia po dokonalosti a často si neuvedomujú, že je nedosiahnuteľná. Tieto 3 typy perfekcionizmu vedia zruinovať vzťahy aj psychiku.