Vedecký úspech: Vakcína proti malárii zabrala
Malária ročne zabije asi milión ľudí a a doposiaľ na ňu neexistovala účinná liečba. Americkým vedcom sa však podarilo úspešne testovať vakcínu na malej skupine dobrovoľníkov.
Vakcínu sa podarilo vedcom s Národného zdravotníckeho inštitútu vyvinúť spoločne s námornictvom ako aj ďalšími organizáciami. Správu priniesol web Idnes.cz s odvolaním sa na CNN.
"Aj keď sú výsledky sľubné, sú potrebné ďalšie testy v omnoho väčšom rozsahu," píše sa v správe zverejnenej v časopise Science. Podľa CNN sa moskytmi prenesie táto choroba asi na 200 miliónov ľudí ročne, z čoho približne jeden milión chorobu neprežije.
Testom sa podrobilo od októbra 2011 do októbra 2012 57 dobrovoľníkov, z toho 40 dostali opakovane injekciu s vakcínou. Následne bolo vystavení parazitickým prvokom Plasmodii, ktorí spôsobujú chorobu. U šiestich dobrovoľníkov, ktorí dostali päť injekcií vakcíny choroba vôbec neprepukla. Pri ďalších deviatich dobrovoľníkov, ktorí dostali štyri injekcie vakcíny, choroba prepukla u troch z nich.
Podľa doktora Willama Schaffnera z fakulty preventívnej medicíny Vanderbiltovej zdravotníckej školy ide o "vedecký pokrok". Ešte to však môže trvať aj 10 rokov ďalších testov, overení až následne môže byť vakcína distribuovaná.
"Rozhodne to nie je vakcína, ktorá by v rýchlej dobe bola k dispozícii cestovateľom v rozvojových krajinách," hovorí doktor Schaffner. "Z vedeckého pohľadu, ktorý sa stretáva s jednou z troch najhorších infekčných chorôb na svete je to pokrok. Každý teraz bude zadržovať dych a sledovať, či to potvrdia aj ďalšie testy a ako," doplnil Schaffner svoju reč.
Superbaktérie by do roku 2050 mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí, varujú vedci
Choroby spôsobené tzv. suberbaktériami odolnými voči antibiotikám by v priebehu nasledujúcich 25 rokov mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí.
Muž našiel na Google Mapách niečo neuveriteľné. Obrovská jama má zvláštny pôvod
Muž zostal ohromený, keď zistil pravdu o podivnej jame na Mapách Google.
Výskumníci SPU sa zaoberali účinkami hlivy ustricovej na diabetes
Výskum odborníkov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre potvrdil, že hliva ustricová má pozitívny účinok na pacientov s ochorením diabetes mellitus druhého typu.
Tento obľúbený park je rádioaktívny ako Černobyľ. Odborníci sú v šoku
Bežne dostupný park je podľa expertov vysoko rádioaktívny.
Množstvo mikroplastov v mozgu a ďalších orgánoch stúpa, ukazujú štúdie
Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky, uvádza nová štúdia.