• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Podbeľ liečivý: účinky, výskyt, skladovanie a recept na prírodnú liečbu kašľa

  • 18:15 11.03.2019
  • Bratislava
Podbeľ liečivý: účinky, výskyt, skladovanie a recept na prírodnú liečbu kašľa

Podbeľ je jedna z prvých liečivých bylín, ktoré na začiatku roka zdobia prírodu. Aké sú účinky podbeľu, kde ho hľadať a ako si z neho pripraviť čaj?

Čarovnú rastlinku s názvom podbeľ liečivý (tussilago farfara) na lúke spoznáte vďaka žiarovo žltým kvetom. Podbeľ bol súčasťou európskeho ľudového liečiteľstva tisícky rokov, a so zdravotnými problémami vám dokáže pomôcť aj dnes.

Podbeľ dokáže bojovať proti zápalu dýchacích ciest, lieči kašeľ a vie si poradiť aj so zápchou. Už aj starovekí Gréci a Rimania poznali liečivé účinky podbeľu, ktorý využívali ako zbraň proti astme a zápalu priedušiek.

Výskyt

Podbeľ liečivý možno nájsť takmer na celom území Európy, no rastie aj na území Severnej Ameriky. Možno ho nájsť vo vlhkom prostredí, často rastie pri žľaboch vedľa ciest a chodníkov. Podbeľ sa rýchlo rozširuje a záhradkári ho považujú za burinu, neodporúča sa preto sadiť ho do záhrady. Ak chcete podbeľ pestovať, zasaďte ho k stromom alebo niekde, kde vám nezničí kvety a plodiny.

Zber

Podbeľ začína rásť v marci a zbierať ho môžeme až do apríla. Zbierajú sa kvety a stonka, listy zas možno natrhať neskôr na jar alebo až v lete (máj - jún). Pri zbere listov trhajte tie, ktoré na sebe majú čierne škvrny – je to olej, podľa ktorého viete, že list je pripravený na odpadnutie od stonky. Listy môžete využiť napríklad pri liečbe popálenín, keď ich priložíte na postihnuté miesto.

Listy podbeľu zvyčajne rastú až po tom, ako odkvitnú kvety. Vzhľadom pripomínajú lopúchy, sú však menšie, Foto: Shutterstock/13Smile

Skladovanie

Čerstvý podbeľ by ste mali rýchlo spotrebovať. Mali by ste sa pri tom pridržiavať odporúčaného dávkovania – podbeľ totiž obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, ktoré vo veľkých množstvách škodia pečeni.

Podbeľ môžete po zbere nechať sušiť na vetranom priestranstve, a v takomto stave vám vydrží pokojne aj rok.

Ako si pripraviť čaj z podbeľu

Podbeľ sa najčastejšie užíva v podobe čaju alebo sirupu. U dospelých sa odporúča zaliať 1 polievkovú lyžičku (4-5 gramov) podbeľu 3 časťami vriacej vody a nechať vylúhovať. Šálku takto pripraveného čaju môžete piť 3-krát za deň.

U detí vo veku 6-12 mesiacov sa odporúča 1/10 dávky pre dospelých, u detí vo veku 1-6 rokov 1/3 dávky pre dospelých, a u detí vo veku od 7-12 rokov polovica dávky pre dospelých.

Ako si pripraviť čaj z kvetov podbeľu

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, siberiancedarland.com, Wikipedia, Video: YouTube, Foto: Shutterstoc
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

VČERA - 20:43Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

VČERA - 18:31Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.