• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

KIA prišla s veľkou inováciou, jej autá budeme ovládať aj cez mobil

  • 18:25 13.03.2019
  • Bratislava
KIA prišla s veľkou inováciou, jej autá budeme ovládať aj cez mobil

KIA zavádza do európskeho portfólia telematický systém UVO CONNECT. Čo nová technika dokáže a ako funguje?

Značka Kia na autosalóne v Ženeve predstavila tri automobily, ktoré upútali našu pozornosť: elektrický e-Soul, koncept Imagine by Kia a modernizovaný hybridný crossover NIRO.

Okrem toho juhokórejská autmobilka odprezentovala svoju telematickú technológiu UVO CONNECT, ktorá je dostupná práve v e-Soule a modeloch Niro Hybrid a Plug-in Hybrid. Jedná sa o technológiu „spárovaného auta“ a objaví sa aj v ďalších európskych modeloch značky.

UVO CONNECT je komplexný telematický systém, ktorý sa napríklad v novom Soule zobrazuje na 10,25-palcovej obrazovke prostredníctvom rozhrania Kia Live. Systém pracuje s neustále aktualizovanými dopravnými informáciami, je teda schopný vodiča naviesť na práve takú trasu, kde je doprava plynulejšia a poukázať na dostupnosť parkovacieho miesta. Používa vlastnú kartu SIM s pripojením na internet, odkiaľ sťahuje nielen dopravné informácie, ale aj predpoveď počasia, body záujmu a podrobnosti o možnom parkovaní na ulici alebo v parkovacích domoch vrátane cien.

V prípade, že sa systém nachádza v elektromobile, prostredie systému informuje vodiča o energii v akumulátoroch, predpokladanom elektrickom dojazde, dokonca aj o dostupnosti nabíjacích staníc a kompatibilite ich pripojenia.

Interiér KIA e-Soul s 10,25-palcovým displejom so systémom UVO CONNECT / Kia Live

Kľúčovou vlastnosťou systému je pripojiteľnosť, preto umožní konektivitu aj so smartfónmi. V praxi by takto dali automobily značky KIA ovládať cez mobil prostredníctvom funkcie vzdialeného prístupu v aplikácii UVO. Výrobca vo svojej tlačovej správe uvádza, že to môže zahŕňať schopnosť na diaľku aktivovať klimatizáciu, predhriať alebo schladiť vozidlo pred jazdou, zastaviť alebo znovu spustiť nabíjanie vozidla. Funkcie sa však budú odlišovať v závislosti od vozidla a krajiny. Okrem toho je aplikácia vybavená diagnostickými informáciami o vozidle vrátane zobrazenia jeho aktuálnej polohy.

Technológia bola vyvinutá pre európsky trh, preto spĺňa najnovšie nariadenia Európskej únie o ochrane osobných údajov, môžeme teda očakávať, že sa čoskoro stane súčasťou aj ostatných modelov značky. Jej rozšíreniu už nestojí v ceste ani prísna európska legislatíva.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk, Foto: Autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

13:04 20.07.2019Auto

Spoločnosť Flixmobility, ktorá prevádzkuje autobusovú prepravu pod značkou Flixbus, plánuje vstúpiť na trh zdieľanej mobility.

Jaguar Land Rover bude vyrábať elektromobily v Británii

Jaguar Land Rover bude vyrábať elektromobily v Británii

13:59 30.06.2019Auto

Najväčší britský výrobca automobilov Jaguar Land Rover (JLR) oznámi na budúci týždeň plány na výrobu elektromobilov vo svojej továrni v anglickom Castle Bromwich.