• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.3.2019Meniny má Adrián
19°Bratislava

6 cvikov, ktoré vám rozprúdia lymfu a uvoľnia bolesti

  • 20:53 08.03.2019
  • Bratislava
6 cvikov, ktoré vám rozprúdia lymfu a uvoľnia bolesti

Prinášame vám šesť cvikov na rozprúdenie lymfatického systému, ktoré by ste mali vyskúšať, ak zvyknete dlho sedieť.

Ak trávite väčšinu dňa sedením v práci pri počítači a potom celý večer hľadíte do telefónu, môže vás trápiť bolesť krku, chrbta a ramien. Sedavý životný štýl spôsobuje veľa skôd na našom zdraví - od stuhnutých svalov až po pocit brnenia a stratu citu v končatinách. Prinášame vám preto jednoduché cviky, ktoré rozprúdia lymfu v tele môžu zmierniť stuhnutosť a bolesti krku, chrbta a ramien.

Krk a ramená

Práca pri počítači alebo dokonca jazda v aute na dlhé vzdialenosti spôsobuje stuhnutosť v krku a ramenách. Výsledkom je bolesť svalov, šliach a kostí, ktoré môžu viesť až k dlhodobej práceneshopnosti. Priškrtené nervy a cievy v krku môže spôsobiť zhoršenie zraku alebo bolesť hlavy. Týmto problémom je možné sa vyhnúť jednoduchým cvičením.

Strečing krku a ramien: Priložte predlaktie na zárubňu dverí a oprite sa o ňu. Hlavu skloňte do strany a pokúste sa ťahať rameno k brade. Potom sa vráťte do neutrálnej polohy. Urobte 10 opakovaní. Pri cviku by ste sa však nemali príliš namáhať, ale cítiť príjemné teplo v svaloch. Potom cvik opakujte na druhej strane tela.

Zmiernenie bolesti a napätia: Oprite sa chrbtom o stenu tak, aby sa zadná strana krku dotýkala steny a vaše päty boli od steny vzdialené približne 10 cm. Dajte dole ramená, ruky rozpažte do strán a 10-krát ich dvíhajte. Pri cvičení sa ruky musia dotýkať steny.

Zápästia

Nesprávne držanie rúk na klávesnici a myši a dlhé používanie mobilu môže viesť k mravčeniu a bolesti v zápästí. Ak ignorujete tieto príznaky a nepríjemné pocity, môžete skončiť so syndrómom karpálneho tunela. Existujú však cvičenia, ktoré uvoľňujú napätie a predchádzajú tejto chorobe.

Pri práci v kancelárii si zadovážte 2 antistresové loptičky, ktoré v budete držať a gúľať v jednej v ruke. Cvičenie s posilovačom zápästia pomôže posilniť vaše kĺby.

Zahrievanie zápästia: Vystrite dlaň a druhou rukou sa chyťte za zápästie. Urobte ním 10 krúživých pohybov - kreslite vo vzduchu kruh a držte si stabilnú ruku. Potom opakujte s druhou rukou.

Strečing prstov: Chyťte sa ukazovákmi a ťahajte ich od seba. Vystriedajte takto všetky prsty na rukách.

Kríže a zadok

Bolesť v dolnej časti chrbta a pocit ťažkých nôh môžu prameniť zo sedavého životného štýlu a nedostatku fyzickej aktivity. Dlhé sedenie po dobu niekoľkých hodín môže viesť k ischiasu alebo zápalu sedacieho nervu.

Lekári hovoria, že sedavý životný štýl môže tiež viesť k vzniku celulitídy. Aby ste sa vyhli vážnemu zdravotnému aj kozmetickému problému, vyskúšajte jednoduché strečinkové cvičenia. Zlepšia váš krvný obeh a budete sa po nich cítiť dravo a krásne.

Cvičenie v kancelárii: Posaďte sa na okraj stoličky a natiahnite jednu nohu dopredu. Pomaly ohýbajte telo smerom k nohe. Nemali by ste však cítiť bolesť alebo napätie. Urobte 5-10 opakovaní a potom nohy vystriedajte. Toto cvičenie vám pomôže zmierniť napätie v dolnej časti chrbta a zadku a uvoľní kolenné šľachy.

Cvičenie doma: Ľahnite si na chrbát a položte si pod krk vankúš alebo deku. Ohnite pravú nohu v kolene a položte si naň členok ľavej nohy. Ľavá noha by mala byť tesne nad kolenom pravej nohy. Rukami sa chyťte buď predkolenia alebo zadnej časti pravého stehna a ťahajte nohu k sebe. Ak nemôžete dať ruky okolo stehna, použite uterák. Nedvíhajte zadok a snažte sa zostať v tejto polohe po dobu 20-30 sekúnd. Vykonajte 2 opakovania a potom vystriedajte nohy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, spine-health.com, webmd.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

VČERA - 20:13Zdravie

Podľa odhadov sa aneuryzma nachádza v mozgu približne každého 20. z nás. Ako tento stav vzniká, a kedy môže ohroziť život?

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

VČERA - 19:49Zdravie

Parkinsonova choroba dokáže zmeniť aj ľudský pach.

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

VČERA - 19:14Zdravie

Podľa nových údajov nie je znižovanie vysokého krvného tlaku prospešné pre všetkých pacientov.

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

20:04 21.03.2019Zdravie

Niektorí z nás možno nevedomky disponujú schopnosťou, ktorá sa doteraz pripisovala len zvieratám. Ako zistiť, či ste jedným z vyvolených?

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

19:38 21.03.2019Zdravie

Vyššie hladiny minerálu dokážu výrazne pomôcť pri snahe schudnúť.