• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Tento typ matiek vychováva úspešné dcéry

  • 18:14 15.02.2019
  • Bratislava
Tento typ matiek vychováva úspešné dcéry

Aj keď sa deťom tento štýl výchovy možno nepáči, v dospelosti z neho môžu veľa vyťažiť.

Na to, aby ste vychovali perfektné dieťa, neexistuje žiadny konkrétny návod. No podľa štúdie Ericky G. Rascon-Ramirezovej, profesorky na univerzite v Essexe, dokáže istý typ matiek vychovať skutočne úspešné dcéry. Ako ukázal jej výskum, úspešné ženy mali v detstve veľmi náročné matky. Pozrime sa teda na výhody, aké vám môže dať len zdanlivo „neznesiteľná“ matka.

Deti zvyknú byť najmä v pubertálnom veku nahnevané na svojich rodičov, kvôli rôznym zákazom, príkazom a vysokým nárokom. Niektoré deti dokonca závidia rovesníkom ich príjemné a tolerantné matky. Ako však ukázal výskum, ak bola na vás mama prísna, môžete jej neskôr za to poďakovať.

Ericka G. Rasón-Ramirezová vo svojej štúdii skúmala 15 000 žiakov vo veku od 13 do 14 rokov. Počas 10 rokov študovala skúsenosti teenagerov, zbierala údaje a analyzovala ich. Na základe získaných výsledkov dospela k záveru, že silné a prísne matky vychovávajú deti, ktoré sa rýchlejšie dostanú k úspechu ako deti milých matiek. Zistila tiež, že takmer všetci úspešní ľudia majú silné, náročné matky. Ukazuje sa, že najkratšou cestou k úspechu sú prísni rodičia.

Úspešné deti majú obvykle prísne matky

Táto štúdia nebola zameraná na matky, ktoré zamykali svoje dcéry doma, kontrolovali každý ich pohyb, všetko im zakazovali, alebo telesne či duševne ubližovali svojim deťom. Popisuje skôr matky, ktoré deťom dávajú pokyny pre úspešnú budúcnosť, varujú ich pred skorým tehotenstvom a manželstvom, zadávajú úlohy a vyžadujú pomoc pri domácich prácach, kontrolujú voľný čas svojich detí a usilujú sa o čo najlepšiu budúcnosť svojich detí. Vo všeobecnosti tieto matky robia všetko, čo väčšina teenagerov nenávidí.

Profesorka vysvetlila, že prísne matky sú veľmi náročné pri vzdelaní svojich detí, trvajú na lepších známkach v škole a majú od nich veľké očakávania. Takéto deti sa v budúcnosti stávajú sebavedomými a vytrvalými. Ukázalo sa, že prísne rodičovstvo ovplyvňuje aj možnosť neplánovaného a ​​skorého tehotenstva. Dcéry náročných matiek mali o 5% menšiu pravdepodobnosť, že otehotnejú v mladom veku.

Podvedome sa riadime radami rodičov

Takmer všetky deti prísnych matiek majú skvelé vzdelanie a dobrú prácu. Títo ľudia navyše dokážu urýchliť ich kariérny postup. Rasón-Ramirezová vysvetlila, že odporúčania rodičov vždy ovplyvňujú rozhodovanie ich detí, aj keď ich často odmietajú prijať.

Aj keď majú medzi sebou matky a dcéry nezhody, mamy chcú pre ne vždy to najlepšie. Matky často opakujú tie isté informácie, ktoré si potom tínedžeri dlho pamätajú. Takže v budúcnosti majú dcéry väčšiu pravdepodobnosť sa riadiť radami svojich prísnych matiek. Ako pripomína Rascon-Ramirezová:

"V mnohých prípadoch sa nám darí robiť to, čo považujeme za najvhodnejšie pre nás, aj keď je to proti vôli našich rodičov. No bez ohľadu na to, ako veľmi sme sa snažili vyhnúť odporúčaniam našich rodičov, je pravdepodobné, že nakoniec ovplyvnili naše rozhodnutia."

Mnohí rodičia si nie sú istí svojimi výchovnými metódami. Ak deti vychovávajú príliš tvrdo, ich ratolesti sa im začnú vzďaľovať a môžu klamať, pretože sa boja vysloviť pravdu. Stáva sa to, keď rodičia požadujú, aby ich dieťa bolo dokonalé alebo trvajú na úplnej poslušnosti. Nie je preto dobré budovať s deťmi vzťah založený na strachu. Je dôležité nájsť balans medzi otvorenou komunikáciou, pozornosťou rodičov a vysokými štandardmi.

Bola na vás matka v detstve prísna? Čo si myslíte o tejto štúdii? Zdieľajte svoj názor v komentároch!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk,iser.essex.ac.uk, Foto: Flickr.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Odvrátená strana Mesiaca prekypuje anomáliami. Vedci už vedia, prečo

Odvrátená strana Mesiaca prekypuje anomáliami. Vedci už vedia, prečo

DNES - 20:33Zaujímavosti

Mesiac neprestáva fascinovať vedcov ani po rokoch výskumu. Aj tento raz sa ukázalo, že stále má čím prekvapiť.

Video: Takto sa vo vesmíre správa med

Video: Takto sa vo vesmíre správa med

VČERA - 21:36Zaujímavosti

Astronauti vo vesmíre ukazujú, ako sa pri extrémnych podmienkach správa med.

Video: Mačke došla trpezlivosť s potomkom. Týmto ťahom všetkých pobavila

Video: Mačke došla trpezlivosť s potomkom. Týmto ťahom všetkých pobavila

VČERA - 21:33Zaujímavosti

Mačka sa už nemohla pozerať na svoje mačiatko a tak mu trochu pomohla.

Video: Motýľ sa zatúlal do koncertnej sály práve počas flautového sóla

Video: Motýľ sa zatúlal do koncertnej sály práve počas flautového sóla

VČERA - 21:14Zaujímavosti

Motýľ zanechal na tvári flautistky poriadne vystrašený výraz.

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

VČERA - 20:35Zaujímavosti

Posledné roky sa postarali o nárast perfekcionizmu na celom svete. Ľudia neustále túžia po dokonalosti a často si neuvedomujú, že je nedosiahnuteľná. Tieto 3 typy perfekcionizmu vedia zruinovať vzťahy aj psychiku.