• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.8.2019Meniny má Filip
21°Bratislava

Prieskumné vozidlo Opportunity ukončilo na Marse svoju misiu

  • 22:57 13.02.2019
  • Mys Canaveral
Prieskumné vozidlo Opportunity ukončilo na Marse svoju misiu

Misia prieskumného robotického vozidla Opportunity na Marse je ukončená. Oznámil to v stredu americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Po viac ako 800 pokusoch skontaktovať sa s roverom vyhlasujem misiu Opportunity za ukončenú,“ oznámil Thomas Zurbuchen z riaditeľstva NASA pre vedecké misie na tlačovej konferencii v Pasadene, kde sa nachádza riadiace centrum misie.

Šesťkolesový rover sa odmlčal pred ôsmimi mesiacmi, keď na Marse zúrila prachová búrka.

Vozidlo Opportunity pristálo na Marse 25. januára 2004. Z pristávacej plošiny zišlo 31. januára. Opportunity bol druhým roverom, ktorý tom čase úspešne pristál na Marse. Jeho dvojča Spirit bol vypustený zo Zeme 10. júna 2003, Opportunity ho nasledoval 7. júla toho istého roku. Obe výskumné vozidlá boli súčasťou vedeckého projektu NASA v hodnote 820 miliónov dolárov. Ich úlohou bolo zistiť, či na Marse v minulosti existovali podmienky pre život.

Roboty veľkosti golfového vozíka mali podľa pôvodných zámerov vedcov tri mesiace skúmať povrch Červenej planéty. Prekonali však všetky očakávania. Spirit umlčala v roku 2010 až marťanská zima a Opportunity zásoboval vedcov informáciami ešte v roku 2011. Energiu získavali zo solárnych panelov, niesli si so sebou aj navrtávač kameňov alebo spektrometer.

Vozidlá skúmali na Marse krátery, planiny a piesočné duny. Opportunity prinášal väčšinu vedeckých informácií, Spirit sa staral o dramatizáciu misie. Krátko po pristáti sa dostal do kritického stavu a na Zem posielal nezmyselné údaje. Podarilo sa ho však opraviť. Neskôr zapadol do piesku, pričom zo šiestich kolies mu fungovalo iba päť.

Opportunity objavil v oblasti planiny Meridiani dôkazy pôsobenia vody na horniny. Skúmajúc údaje vedci však postupne nadobudli presvedčenie, že na planine sú príliš nehostinné podmienky na to, aby sa tam kedysi mohol sformovať život. Opportunity preskúmal aj gigantický kráter Victoria ležiaci južne od rovníka Marsu. Spirit sa dostal na náhornú plošinu Home Plate, na ktorej sa mohli nachádzať vulkanické horniny so stopami vody. Spirit analyzoval aj vzorky pôdy v kráteri Gusev, pričom zistil, že sú neobvykle bohaté na oxid kremičitý. Podľa vedcov je na formovanie takéhoto veľkého ložiska oxidu kremičitého prítomnosť vody nevyhnutná. Spirit už predtým objavil v kráteri stopy po dávnej vode — pôdu bohatú na síru, vodou modifikované minerály a stopy sopečnej činnosti.

V júni 2013 vyšla správa, že rover Opportunity objavil na Marse kameň, ktorý obsahuje podľa vedcov veľké množstvo ílovitého materiálu. Jeho prítomnosť je znakom toho, že kameň prišiel do dlhodobého kontaktu s tečúcou vodou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trumpov výkon v úrade neschvaľuje 62 percent ľudí, ukázal prieskum

Trumpov výkon v úrade neschvaľuje 62 percent ľudí, ukázal prieskum

VČERA - 20:16Zahraničné

Šesť z desiatich Američanov neschvaľuje celkový pracovný výkon prezidenta Donalda Trumpa, ukázal nový prieskum verejnej mienky v USA zverejnený vo štvrtok.

Video: Chlapec na ceste pozeral do mobilu, zrazila ho električka

Video: Chlapec na ceste pozeral do mobilu, zrazila ho električka

VČERA - 19:02Zahraničné

13-ročný chlapec doplatil na to, že sa pri prechádzaní cez cestu nepozeral okolo seba.

Kremeľ: Plán USA kúpiť Grónsko je ako medzinárodné nakupovanie

Kremeľ: Plán USA kúpiť Grónsko je ako medzinárodné nakupovanie

VČERA - 18:09Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov opísal vo štvrtok plány Spojených štátov kúpiť Grónsko ako medzinárodné nakupovanie a prisľúbil, že Rusko nebude zasahovať do tejto záležitosti.

Dvoch Arabov obvinili z terorizmu, jeden študoval na Slovensku

Dvoch Arabov obvinili z terorizmu, jeden študoval na Slovensku

VČERA - 14:30Zahraničné

Dvojicu mladíkov, z ktorých jeden študoval medicínu na Slovensku, zatkli ešte v júli tohto roku.

O. Henrikson: Väčšina migrantov prichádza do EÚ regulovaným spôsobom

O. Henrikson: Väčšina migrantov prichádza do EÚ regulovaným spôsobom

VČERA - 13:38Zahraničné

Väčšina migrantov prichádza do EÚ regulovaným spôsobom, povedal v rozhovore pre TASR Ola Henrikson, riaditeľ Regionálneho úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu.