• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Pellegrini: Voľba ústavných sudcov by mala byť tajná

  • 19:43 12.02.2019
  • Revúca
Pellegrini: Voľba ústavných sudcov by mala byť tajná

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený, že voľba kandidátov na ústavných sudcov by mala byť tajná, a nie je spokojný s tým, že bola vybraná verejná voľba. Povedal to pre TASR po výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej.

Ako uviedol v reakcii na odlišné hlasovanie koaličných partnerov, turbulencie aj odlišné názory vníma. Podľa neho ide o porušenie koaličnej dohody, ak sa koaličný partner v závažných hlasovaniach spojí s opozíciou. Naznačil to s tým, že viac ako forma ho zaujíma samotný výsledok hlasovania o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR. „Pevne verím, že nedôjde k nejakému narušeniu koaličnej zmluvy. Myslím si, že pre Slovensko nie je dobré, aby došlo k rozpadu koalície, aby vláda, ktorá má pred sebou ešte plány a veľa úloh, ktorými chce zlepšovať život na Slovensku, prestala mať podporu v parlamente. To by som si neželal,“ uviedol. Ako dodal, veľa ukážu výsledky hlasovania.

Podľa Pellegriniho je tajná voľba o slobodnom rozhodnutí a prostredníctvom neho sa znižuje možné riziko prenasledovania. Nie je spokojný s tým, že poslanci NR SR schválili verejné hlasovanie, a nepovažuje to ani za správne rozhodnutie. „Ja sám som bol poslancom a myslím si, že ako poslanec mám právo vyjadriť svoj názor, keď ide o personálne otázky, tak, aby dotyčný nevedel, ako som o ňom hlasoval, pretože nechcem, aby vedel, ako som o ňom hlasoval - aby sa mi za to v budúcnosti nemohol pomstiť. Mali by sme sa vrátiť k tomu, čo je normálne a bolo normálne aj v minulosti, že voľby takéhoto typu sú vždy tajné. Ale rešpektujem, že sa takto poslanci vo svojom hlasovaní rozhodli,“ vysvetlil.

Odstúpenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica z kandidatúry na post predsedu ústavného súdu podľa vlastných slov chápe. „Z tej voľby sa spravil hon na čarodejnice, z tej voľby sa spravilo niečo, čo by nikdy v demokratickej krajine nemalo takto fungovať - a to, že politická strana, ktorá chce vyjadriť nejaký názor, je okamžite časťou médií a verejnosti atakovaná, že ako je to možné, že vôbec by sa zamýšľala podporiť niektorého kandidáta. Nakoniec je obrovský politický alebo mediálny tlak, že či má nejaký kandidát právo alebo nemá právo zúčastniť sa na voľbách,“ povedal Pellegrini. Pripomenul, že z Ústavy SR vyplýva, že ak niekto splní podmienky, je mu umožnené zúčastniť sa na voľbe. „Tá by mala prebiehať štandardne, bez toho, aby na ňu vplývali či už médiá, alebo dokonca verejný prieskum,“ uzavrel.

Národná rada SR nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Na voľbe bolo prítomných 132 poslancov, 13 hlasovací lístok neodovzdali. Zo 119 odovzdaných lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. Vo štvrtok (14. 2.) o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gajdoš: Je dôležité vzdať hold ľuďom, ktorí bojovali za našu slobodu

Gajdoš: Je dôležité vzdať hold ľuďom, ktorí bojovali za našu slobodu

DNES - 17:56Domáce

Je dôležité vzdať hold ľuďom, ktorí za našu slobodu bojovali, a uctiť si ich, kým sú medzi nami.

Leteckí záchranári pomáhali mužovi, ktorý sa v lese zranil pri práci s drevom

Leteckí záchranári pomáhali mužovi, ktorý sa v lese zranil pri práci s drevom

DNES - 17:51Domáce

Leteckí záchranári pomáhali v sobotu dopoludnia 53-ročnému mužovi, ktorého v lesnom teréne nad obcou Valaská pri manipulácii s drevom zasiahol strom do oblasti hlavy a ramena.

Premiér: Matovič by mal ísť príkladom a pre stretnutia s Marianom Kočnerom odísť

Premiér: Matovič by mal ísť príkladom a pre stretnutia s Marianom Kočnerom odísť

DNES - 16:35Domáce

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) bude konať, ak sa potvrdia podozrenia.

Drucker vyzbieral polovicu podpisov potrebných na vznik strany

Drucker vyzbieral polovicu podpisov potrebných na vznik strany

DNES - 16:24Domáce

Exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker už vyzbieral polovicu hlasov potrebných na vznik novej politickej strany s názvom Dobrá voľba.

Mladíka, ktorý sa stratil v pohorí Tribeč, našli mŕtveho

Mladíka, ktorý sa stratil v pohorí Tribeč, našli mŕtveho

DNES - 16:24Domáce

Nezvestného 20-ročného Vladimíra Švajlena z Nitrianskej Stredy, ktorý sa pred niekoľkými dňami stratil v pohorí Tribeč, našli mŕtveho.