• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
13°Bratislava

Pellegrini: Voľba ústavných sudcov by mala byť tajná

  • 19:43 12.02.2019
  • Revúca
Pellegrini: Voľba ústavných sudcov by mala byť tajná

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený, že voľba kandidátov na ústavných sudcov by mala byť tajná, a nie je spokojný s tým, že bola vybraná verejná voľba. Povedal to pre TASR po výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej.

Ako uviedol v reakcii na odlišné hlasovanie koaličných partnerov, turbulencie aj odlišné názory vníma. Podľa neho ide o porušenie koaličnej dohody, ak sa koaličný partner v závažných hlasovaniach spojí s opozíciou. Naznačil to s tým, že viac ako forma ho zaujíma samotný výsledok hlasovania o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR. „Pevne verím, že nedôjde k nejakému narušeniu koaličnej zmluvy. Myslím si, že pre Slovensko nie je dobré, aby došlo k rozpadu koalície, aby vláda, ktorá má pred sebou ešte plány a veľa úloh, ktorými chce zlepšovať život na Slovensku, prestala mať podporu v parlamente. To by som si neželal,“ uviedol. Ako dodal, veľa ukážu výsledky hlasovania.

Podľa Pellegriniho je tajná voľba o slobodnom rozhodnutí a prostredníctvom neho sa znižuje možné riziko prenasledovania. Nie je spokojný s tým, že poslanci NR SR schválili verejné hlasovanie, a nepovažuje to ani za správne rozhodnutie. „Ja sám som bol poslancom a myslím si, že ako poslanec mám právo vyjadriť svoj názor, keď ide o personálne otázky, tak, aby dotyčný nevedel, ako som o ňom hlasoval, pretože nechcem, aby vedel, ako som o ňom hlasoval - aby sa mi za to v budúcnosti nemohol pomstiť. Mali by sme sa vrátiť k tomu, čo je normálne a bolo normálne aj v minulosti, že voľby takéhoto typu sú vždy tajné. Ale rešpektujem, že sa takto poslanci vo svojom hlasovaní rozhodli,“ vysvetlil.

Odstúpenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica z kandidatúry na post predsedu ústavného súdu podľa vlastných slov chápe. „Z tej voľby sa spravil hon na čarodejnice, z tej voľby sa spravilo niečo, čo by nikdy v demokratickej krajine nemalo takto fungovať - a to, že politická strana, ktorá chce vyjadriť nejaký názor, je okamžite časťou médií a verejnosti atakovaná, že ako je to možné, že vôbec by sa zamýšľala podporiť niektorého kandidáta. Nakoniec je obrovský politický alebo mediálny tlak, že či má nejaký kandidát právo alebo nemá právo zúčastniť sa na voľbách,“ povedal Pellegrini. Pripomenul, že z Ústavy SR vyplýva, že ak niekto splní podmienky, je mu umožnené zúčastniť sa na voľbe. „Tá by mala prebiehať štandardne, bez toho, aby na ňu vplývali či už médiá, alebo dokonca verejný prieskum,“ uzavrel.

Národná rada SR nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Na voľbe bolo prítomných 132 poslancov, 13 hlasovací lístok neodovzdali. Zo 119 odovzdaných lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. Vo štvrtok (14. 2.) o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia zachránila zviazanú a unesenú ženu, pomohli aj služobné psy

Polícia zachránila zviazanú a unesenú ženu, pomohli aj služobné psy

VČERA - 23:12Domáce

Policajti so služobnými psami v poslednej chvíli zachránili život unesenej žene.

Vlak v Bratislave zrazil dve osoby, doprava je v úseku prerušená

Vlak v Bratislave zrazil dve osoby, doprava je v úseku prerušená

VČERA - 19:54Domáce

Na mieste zasahujú záchranári a hasiči.

V bratislavskom Ružinove spadol strom na rodinný dom

V bratislavskom Ružinove spadol strom na rodinný dom

VČERA - 18:21Domáce

Pri udalosti zasahuje päť profesionálnych hasičov a dvaja dobrovoľní hasiči s troma kusmi techniky.

Robotník padol do 20 metrov hlbokej vodnej komory, na mieste zasahuje 13 hasičov

Robotník padol do 20 metrov hlbokej vodnej komory, na mieste zasahuje 13 hasičov

VČERA - 17:53Domáce

Na mieste nehody zasahuje 13 hasičov s troma kusmi hasičskej techniky.

Premiér: Nová štátna univerzitná nemocnica v Bratislave bude

Premiér: Nová štátna univerzitná nemocnica v Bratislave bude

VČERA - 17:33Domáce

Štát má naďalej záujem o novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Buď ju postaví v lokalite Rázsochy, alebo skúsi presvedčiť skupinu Penta, aby mu ponúkla svoju nemocnicu budovanú v lokalite Bory.