• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Pellegrini: Voľba ústavných sudcov by mala byť tajná

  • 19:43 12.02.2019
  • Revúca
Pellegrini: Voľba ústavných sudcov by mala byť tajná

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený, že voľba kandidátov na ústavných sudcov by mala byť tajná, a nie je spokojný s tým, že bola vybraná verejná voľba. Povedal to pre TASR po výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej.

Ako uviedol v reakcii na odlišné hlasovanie koaličných partnerov, turbulencie aj odlišné názory vníma. Podľa neho ide o porušenie koaličnej dohody, ak sa koaličný partner v závažných hlasovaniach spojí s opozíciou. Naznačil to s tým, že viac ako forma ho zaujíma samotný výsledok hlasovania o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR. „Pevne verím, že nedôjde k nejakému narušeniu koaličnej zmluvy. Myslím si, že pre Slovensko nie je dobré, aby došlo k rozpadu koalície, aby vláda, ktorá má pred sebou ešte plány a veľa úloh, ktorými chce zlepšovať život na Slovensku, prestala mať podporu v parlamente. To by som si neželal,“ uviedol. Ako dodal, veľa ukážu výsledky hlasovania.

Podľa Pellegriniho je tajná voľba o slobodnom rozhodnutí a prostredníctvom neho sa znižuje možné riziko prenasledovania. Nie je spokojný s tým, že poslanci NR SR schválili verejné hlasovanie, a nepovažuje to ani za správne rozhodnutie. „Ja sám som bol poslancom a myslím si, že ako poslanec mám právo vyjadriť svoj názor, keď ide o personálne otázky, tak, aby dotyčný nevedel, ako som o ňom hlasoval, pretože nechcem, aby vedel, ako som o ňom hlasoval - aby sa mi za to v budúcnosti nemohol pomstiť. Mali by sme sa vrátiť k tomu, čo je normálne a bolo normálne aj v minulosti, že voľby takéhoto typu sú vždy tajné. Ale rešpektujem, že sa takto poslanci vo svojom hlasovaní rozhodli,“ vysvetlil.

Odstúpenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica z kandidatúry na post predsedu ústavného súdu podľa vlastných slov chápe. „Z tej voľby sa spravil hon na čarodejnice, z tej voľby sa spravilo niečo, čo by nikdy v demokratickej krajine nemalo takto fungovať - a to, že politická strana, ktorá chce vyjadriť nejaký názor, je okamžite časťou médií a verejnosti atakovaná, že ako je to možné, že vôbec by sa zamýšľala podporiť niektorého kandidáta. Nakoniec je obrovský politický alebo mediálny tlak, že či má nejaký kandidát právo alebo nemá právo zúčastniť sa na voľbách,“ povedal Pellegrini. Pripomenul, že z Ústavy SR vyplýva, že ak niekto splní podmienky, je mu umožnené zúčastniť sa na voľbe. „Tá by mala prebiehať štandardne, bez toho, aby na ňu vplývali či už médiá, alebo dokonca verejný prieskum,“ uzavrel.

Národná rada SR nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Na voľbe bolo prítomných 132 poslancov, 13 hlasovací lístok neodovzdali. Zo 119 odovzdaných lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. Vo štvrtok (14. 2.) o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ivan Bella pred 20 rokmi odletel do vesmíru so slovenskou vlajkou

Ivan Bella pred 20 rokmi odletel do vesmíru so slovenskou vlajkou

DNES - 7:03Domáce

Dnes si pripomíname 20. výročie letu slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru.

Predpoveď počasia: V stredu sa mierne ochladí. Bude aj mrznúť?

Predpoveď počasia: V stredu sa mierne ochladí. Bude aj mrznúť?

DNES - 5:49Domáce

Predpoveď počasia pre Slovensko na stredu 20. februára.

V kauze vratiek KTAG polícia obvinila bývalého konateľa Kiskovej firmy

V kauze vratiek KTAG polícia obvinila bývalého konateľa Kiskovej firmy

VČERA - 16:55Domáce

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom padlo prvé obvinenie. Podľa informácií Denníka N je obvineným konateľ firmy KTAG Eduard K.

Fico nebude kandidovať na ústavného sudcu, Smer-SD ale trvá na tajnej voľbe

Fico nebude kandidovať na ústavného sudcu, Smer-SD ale trvá na tajnej voľbe

VČERA - 16:30Domáce

Fico na tlačovej besede avizoval, že Smer-SD má vôľu voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, trvá však na tajnej voľbe.

Poslanci Ružinova kritizujú prenájom obecného bytu pre Dušana Kováčika

Poslanci Ružinova kritizujú prenájom obecného bytu pre Dušana Kováčika

VČERA - 16:08Domáce

Kontrola miestneho kontrolóra Günthera Furina v prvom polroku tohto roka má dať odpoveď na otázku, či predmetný byt špeciálny prokurátor skutočne potrebuje.