• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Najväčšie mýty o rakovine, ktorým musíte prestať veriť

  • 20:33 11.02.2019
  • Bratislava
Najväčšie mýty o rakovine, ktorým musíte prestať veriť

Existuje liek na rakovinu a aké sú jej hlavné príčiny? Pozrime sa na najväčšie mýty týkajúce sa tohto ochorenia a fakty, ktoré by ste mali poznať.

Za ostatné roky sa internete šíria rôzne články ohľadom rakoviny, jej príčinách a zázračných liekoch. Ľudia majú na rakovinovú hrozbu rôzne názory a občas je náročné odlíšiť fakty od čírej fikcie. Poďme sa preto pozrieť na najväčšie mýty, ktoré sa o rakovine šíria a aké sú fakty, ktoré by ste mali vedieť.

Pitie červeného vína

Myslíte si, že litre červeného vína vás ochránia pred rakovinou? Alkohol je preukázateľne jednou z príčin rakoviny a je lepšie ho obmedziť na minimum. Potvrdili to viaceré štúdie Cancer Research UK, American Cancer Society a Journal of American Medical Association.

Podprsenky

Počuli ste, že nosenie podprsenky môže zvýšiť vaše riziko rakoviny? Nie je potrebné sa obávať. Národný onkologický ústav a Americký onkologický inštitút kategoricky vyvrátili toto tvrdenie. Vyberajte si však pohodlné podprsenky, ktoré vám budú sedieť a nebudú vás tlačiť.

Spálené mäso

Ak sa vyhýbate grilovanému mäsu kvôli riziku rakoviny, vaše obavy môžu byť zbytočné. Ako ukázali štúdie na myšiach, spálené mäso síce obsahuje látky, ktoré spôsobujú mutáciu u hlodavcov, ale hladiny potrebné na vyvolanie rakoviny u ľudí by vyžadovali mimoriadne vysoké množstvo mäsa, ktoré by nikto bežne nejedol. Ak chcete znížiť riziko na minimum, skúste predísť spáleniu mäsa, prípadne spálené časti odrežte.

Hormonálna antikoncepcia

Antikoncepčné tabletky znižujú riziko rakoviny maternice a vaječníkov, ale mierne zvyšujú riziko rakoviny prsníka. Ako uvádza National Cancer Institute, po desiatich rokoch od vysadenia tabletiek sa však riziko rakoviny vrátilo na rovnakú úroveň, ako keď ženy nikdy antikoncepčné tabletky neužívali.

Kyslé potraviny

Tento populárny mýtus spočíva v tom, že rakovinové bunky existujú v kyslom prostredí, takže odstránením kyslosti zamedzíme ich rastu. Bohužiaľ neexistuje žiadny dôkaz, že obmedzenie kyslej stravy môže zmeniť rovnováhu pH celého tela. Tiež nebolo preukázané, že by to malo vplyv na rakovinu, tvrdí Americký inštitút pre výskum rakoviny.

Farbenie vlasov

Myslíte si, že farbenie vlasov spôsobuje rakovinu? Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of the American Medical Association z 25. mája 2014 to nie je pravda.

Plastové fľaše

Je bezpečné piť vodu z plastových fliaš? Objavili sa určité obavy z chemických látok, ktoré sa do vody dostanú, keď fľašu vystavíme vysokým teplotám, ako napríklad v horúcom aute. Podľa Cancer Research UK neexistuje žiadny dôkaz o tom, že k tomu dochádza. Hoci škodlivé chemikálie môžu byť uvoľnené pri spaľovaní plastov, nie je jasné, či sú prítomné v plastoch používaných vo fľašiach s vodou.

Sója a sójové produkty

Nemusíte sa vzdať vášho obľúbeného tofu či sójového latte. Hoci sója obsahuje chemikálie podobné estrogénu, hormónu, ktorý môže podporovať nádory v bunkách prsníka, American Cancer Society uvádza, že súčasný výskum nenašiel žiadne škodlivé účinky sóje u ľudí, ktorí mali rakovinu prsníka.

Multivitamíny

Zabudli ste užiť svoje multivitamíny? Nemusíte sa obávať. Ukázalo sa, že aj napriek tomu, že sú pre zdravie prospešné, ich účinok takmer nie je badateľný a neovplyvňuje tak riziko rakoviny. Potvrdila to štúdia publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine z roku 2013.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mayoclinic.org, cancer.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

VČERA - 21:11Zdravie

Väčšina ľudí na svete sa nedokáže samostatne poštekliť. Nájdu sa ale aj takí, ktorí to dokážu. Čo to hovorí o zdraví mozgu?

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

VČERA - 18:48Zdravie

U 74 percent ľudí afty zmizli, keď začali užívať správny vitamín.

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

VČERA - 11:02Zdravie

Meníte si spodnú bielizeň pravidelne každý deň? Možno vás to prekvapí, ale medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí toto pravidlo striktne nedodržiavajú. Čo tým riskujú?

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

21:01 18.02.2019Zdravie

Ak sa klikovaniu bežne nevenujete, pravdepodobne budete sklamaní.

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

19:57 18.02.2019Zdravie

Liek by mal pomôcť ľuďom s depresiou, schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.