• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

Najväčšie mýty o rakovine, ktorým musíte prestať veriť

  • 20:33 11.02.2019
  • Bratislava
Najväčšie mýty o rakovine, ktorým musíte prestať veriť

Existuje liek na rakovinu a aké sú jej hlavné príčiny? Pozrime sa na najväčšie mýty týkajúce sa tohto ochorenia a fakty, ktoré by ste mali poznať.

Za ostatné roky sa internete šíria rôzne články ohľadom rakoviny, jej príčinách a zázračných liekoch. Ľudia majú na rakovinovú hrozbu rôzne názory a občas je náročné odlíšiť fakty od čírej fikcie. Poďme sa preto pozrieť na najväčšie mýty, ktoré sa o rakovine šíria a aké sú fakty, ktoré by ste mali vedieť.

Pitie červeného vína

Myslíte si, že litre červeného vína vás ochránia pred rakovinou? Alkohol je preukázateľne jednou z príčin rakoviny a je lepšie ho obmedziť na minimum. Potvrdili to viaceré štúdie Cancer Research UK, American Cancer Society a Journal of American Medical Association.

Podprsenky

Počuli ste, že nosenie podprsenky môže zvýšiť vaše riziko rakoviny? Nie je potrebné sa obávať. Národný onkologický ústav a Americký onkologický inštitút kategoricky vyvrátili toto tvrdenie. Vyberajte si však pohodlné podprsenky, ktoré vám budú sedieť a nebudú vás tlačiť.

Spálené mäso

Ak sa vyhýbate grilovanému mäsu kvôli riziku rakoviny, vaše obavy môžu byť zbytočné. Ako ukázali štúdie na myšiach, spálené mäso síce obsahuje látky, ktoré spôsobujú mutáciu u hlodavcov, ale hladiny potrebné na vyvolanie rakoviny u ľudí by vyžadovali mimoriadne vysoké množstvo mäsa, ktoré by nikto bežne nejedol. Ak chcete znížiť riziko na minimum, skúste predísť spáleniu mäsa, prípadne spálené časti odrežte.

Hormonálna antikoncepcia

Antikoncepčné tabletky znižujú riziko rakoviny maternice a vaječníkov, ale mierne zvyšujú riziko rakoviny prsníka. Ako uvádza National Cancer Institute, po desiatich rokoch od vysadenia tabletiek sa však riziko rakoviny vrátilo na rovnakú úroveň, ako keď ženy nikdy antikoncepčné tabletky neužívali.

Kyslé potraviny

Tento populárny mýtus spočíva v tom, že rakovinové bunky existujú v kyslom prostredí, takže odstránením kyslosti zamedzíme ich rastu. Bohužiaľ neexistuje žiadny dôkaz, že obmedzenie kyslej stravy môže zmeniť rovnováhu pH celého tela. Tiež nebolo preukázané, že by to malo vplyv na rakovinu, tvrdí Americký inštitút pre výskum rakoviny.

Farbenie vlasov

Myslíte si, že farbenie vlasov spôsobuje rakovinu? Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of the American Medical Association z 25. mája 2014 to nie je pravda.

Plastové fľaše

Je bezpečné piť vodu z plastových fliaš? Objavili sa určité obavy z chemických látok, ktoré sa do vody dostanú, keď fľašu vystavíme vysokým teplotám, ako napríklad v horúcom aute. Podľa Cancer Research UK neexistuje žiadny dôkaz o tom, že k tomu dochádza. Hoci škodlivé chemikálie môžu byť uvoľnené pri spaľovaní plastov, nie je jasné, či sú prítomné v plastoch používaných vo fľašiach s vodou.

Sója a sójové produkty

Nemusíte sa vzdať vášho obľúbeného tofu či sójového latte. Hoci sója obsahuje chemikálie podobné estrogénu, hormónu, ktorý môže podporovať nádory v bunkách prsníka, American Cancer Society uvádza, že súčasný výskum nenašiel žiadne škodlivé účinky sóje u ľudí, ktorí mali rakovinu prsníka.

Multivitamíny

Zabudli ste užiť svoje multivitamíny? Nemusíte sa obávať. Ukázalo sa, že aj napriek tomu, že sú pre zdravie prospešné, ich účinok takmer nie je badateľný a neovplyvňuje tak riziko rakoviny. Potvrdila to štúdia publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine z roku 2013.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mayoclinic.org, cancer.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

DNES - 8:42Zdravie

Na Slovensku postihne podľa odhadov za jeden rok raritné ochorenie idiopatická multicentrická Castlemanova choroba asi 25 ľudí.

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

21:01 16.08.2019Zdravie

Ako sa ponocovanie podpíše na zdraví tela a mozgu?

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

19:48 16.08.2019Zdravie

Ak vaše zuby nemajú správny zhryz, môže to mať vplyv nielen na váš vzhľad, ale aj na vaše zdravie.

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

19:37 15.08.2019Zdravie

Malý minerál dokáže v mozgu tínedžerov narobiť veľké škody.

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

10:57 15.08.2019Zdravie

Uvedomenie si tejto bariéry môže pomôcť zlepšiť stratégie chudnutia.