• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Dokáže pitie piva zmierniť opicu z vína?

  • 20:04 11.02.2019
  • Bratislava
Dokáže pitie piva zmierniť opicu z vína?

Nový výskum sa zameral na účinky alkoholu podľa poradia v akom ho pijeme.

Mnohí ľudia po celom svete majú rôzne recepty na to, ako prekonať alkoholovú opicu. Často sa šíri mýtus o tom, že na opicu pomáha dať si “vyrovnávací” štamperlík. Väčšina z týchto domácich receptov nie je overená vedeckými štúdiami a ľudia ich dobrovoľne skúšajú na vlastnej koži s viacerými rizikami.

Mnohí tvrdia, že pri pití je lepšie začať so slabším a alkoholom a postupne prejsť na tvrdší. Vedci z Univerzity Witten/Herdecke v Nemecku v spolupráci s Univerzitou Cambridge v Spojenom kráľovstve sa rozhodli preskúmať tvrdenie, že ak si pred pitím vína dáte pivo, zmenšíte tým pravdedpodobnosť opice. Vedci skúmali účinky pitia piva a vína v rôznych poradiach na 90 účastníkov štúdie, ktorí boli vo veku 19-40 rokov.

Pivo pred vínom vám nepomôže

Kai Hensel z Univerzity Cambridge a jeho tím rozdelili 90 účastníkov do troch skupín. Jedna skupina pila približne 300 ml piva a potom štyri veľké poháre vína, zatiaľ čo druhá skupina začala s vínom a potom pila pivo.

Bola tu aj tretia (kontrolná) skupina, ktorá pila buď iba pivo alebo iba víno. O týždeň neskôr u účastníkov zmenili poradie pitia vína a piva. Účastníci hodnotili úroveň opitosti na stupnici od 0 do 10. Nasledujúci deň tím vedcov vyhodnotil opicu účastníkov s použitím 8-bodovej stupnice, ktorá obsahovala znako ako "smäd, únava, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, bolesť žalúdka, tachykardia a strata chuti do jedla".

Celkovo tieto tri skupiny mali podobnú intenzitu opice a poradie pitia alkoholu na to nemalo vplyv. Ženy však mali horšiu opicu ako muži. Prvý autor štúdie Jöran Köchling uvádza:

“Použitím bieleho vína a ležiakov sme nenašli žiadnu pravdu na tvrdení, že pitie piva pred vínom vám zmierni opicu, ako opačne. Bohužiaľ sme zistili, že neexistuje žiadny spôsob, ako sa vyhnúť neodvratnej opici len tým, že uprednostníme jedno poradie pitia pred druhým."

Ako dodáva Kai Hensel:

"Ale táto štúdia bola aj o tom, ako verejne preukázať, ako môže prísne uskutočnená štúdia poskytnúť jasnú odpoveď na konkrétnu otázku a súčasne upútať. Dúfame pomôže inšpirovať budúcu generáciu mladých lekárov a výskumníkov, aby sa zapojili do výskumného prostredia."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, cdc.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

VČERA - 21:11Zdravie

Väčšina ľudí na svete sa nedokáže samostatne poštekliť. Nájdu sa ale aj takí, ktorí to dokážu. Čo to hovorí o zdraví mozgu?

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

VČERA - 18:48Zdravie

U 74 percent ľudí afty zmizli, keď začali užívať správny vitamín.

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

VČERA - 11:02Zdravie

Meníte si spodnú bielizeň pravidelne každý deň? Možno vás to prekvapí, ale medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí toto pravidlo striktne nedodržiavajú. Čo tým riskujú?

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

21:01 18.02.2019Zdravie

Ak sa klikovaniu bežne nevenujete, pravdepodobne budete sklamaní.

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

19:57 18.02.2019Zdravie

Liek by mal pomôcť ľuďom s depresiou, schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.