• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

Porošenko sa obáva zasahovania Ruska do prezidentských volieb na Ukrajine

  • 19:29 09.02.2019
  • Kyjev
Porošenko sa obáva zasahovania Ruska do prezidentských volieb na Ukrajine

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý sa vo voľbách 31. marca uchádza o znovuzvolenie, v sobotu oficiálne spustil svoju predvolebnú kampaň. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

V prejave k svojim sympatizantom, ktorí sa v Kyjeve zišli na celoštátnom fóre Otvorený dialóg, Porošenko obvinil Rusko, že sa chystá zasahovať do prezidentských volieb, uviedla agentúra AP.

Podľa nej Porošenko vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin chce zničiť ukrajinskú nezávislosť. Blížiace sa prezidentské voľby označil preto Porošenko za „hlavný súboj o Ukrajinu“.

Zdôraznil tiež, že „len plnohodnotné členstvo v Európskej únii a NATO môže rozhodne a neodvolateľne zaručiť našu nezávislosť, národnú bezpečnosť, slobodu a blahobyt“.

Porošenko vo svojom prejave vyzval opozíciu, aby prestala špekulovať o tom, čo je hlavnou témou volieb. Odmietol aj jej tvrdenia, že súčasné vedenie krajiny chce ohroziť čestnosť hlasovania. Súčasne upozornil, že takéto obvinenia neškodia súčasnému vedeniu krajiny, ale obrazu Ukrajiny v Európe.

Ústredná volebná komisia v piatok ukončila registráciu kandidátov, pričom oficiálne oznámila, že o úrad hlavy štátu sa vo voľbách môže uchádzať 44 osôb.

V nedávnych prieskumoch verejnej mienky skončil Porošenko za obľúbeným komikom Volodymyrom Zelenským a bývalou premiérkou Julijou Tymošenkovou.

AP konštatovala, že ekonomike Ukrajiny zasadilo ranu pripojenie Krymu k Rusku v roku 2014 a konflikt s proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Nasledoval prudký pokles životnej úrovne veľkej časti ukrajinského obyvateľstva, ktoré okrem toho Porošenkovi a jeho vláde teraz vyčíta aj neschopnosť bojovať proti korupcii.

Porošenko však v sobotu vo svojom prejave vyhlásil, že Ukrajina má „to najhoršie za sebou“. „Kríza spôsobená vojnou, hospodárska agresia a ruská blokáda sa zmierňujú. Oživenie hospodárskeho rastu otvorí príležitosti pre rast životnej úrovne,“ uviedol.

Porošenko sa snažil konsolidovať tábor svojich prívržencov aj tým, že sa intenzívne zasadzoval za vytvorenie samostatnej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi nezávislej od moskovského patriarchátu.

Na čele ukrajinskej pravoslávnej cirkvi je metropolita Jepifanij. Na jeho slávnostnom uvedení do úradu sa 3. februára v kyjevskom Chráme sv. Sofie zúčastnil Porošenko i Tymošenková.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Opozičného politika Jašina zadržali hneď po prepustení z väzenia

Opozičného politika Jašina zadržali hneď po prepustení z väzenia

DNES - 16:06Zahraničné

Ruského opozičného politika Iľju Jašina zadržali niekoľko sekúnd po tom, čo ho v nedeľu prepustili z väzenia po odpykaní desaťdňového trestu za jeho úlohu v nedávnej vlne protestov v Moskve.

Islamský štát tvrdí, že podnikol útok na svadbe v Kábule

Islamský štát tvrdí, že podnikol útok na svadbe v Kábule

DNES - 13:31Zahraničné

Odnož teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Afganistane sa prihlásila k zodpovednosti za výbuch na svadobnej hostine v Kábule, pri ktorom zahynulo v sobotu večer najmenej 63 ľudí.

Británii hrozí pri brexite bez dohody nedostatok potravín a liekov

Británii hrozí pri brexite bez dohody nedostatok potravín a liekov

DNES - 10:57Zahraničné

Ak by Británia vystúpila z Európskej únie bez dohody, bola by vystavená nedostatku potravín, liekov a pohonných hmôt.

Výbuch na svadbe si vyžiadal 63 mŕtvych a 182 zranených

Výbuch na svadbe si vyžiadal 63 mŕtvych a 182 zranených

DNES - 6:46Zahraničné

Najmenej 63 mŕtvych a 182 zranených si vyžiadal výbuch, ktorý v sobotu večer otriasol budovou v afganskom hlavnom meste Kábul, kde sa konala svadobná hostina.

Johnson bude na schôdzkach s Merkelovou a Macronom hroziť brexitom bez dohody

Johnson bude na schôdzkach s Merkelovou a Macronom hroziť brexitom bez dohody

DNES - 6:38Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson bude na budúci týždeň rokovať o brexite s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.