• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
13°Bratislava

Porošenko sa obáva zasahovania Ruska do prezidentských volieb na Ukrajine

  • 19:29 09.02.2019
  • Kyjev
Porošenko sa obáva zasahovania Ruska do prezidentských volieb na Ukrajine

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý sa vo voľbách 31. marca uchádza o znovuzvolenie, v sobotu oficiálne spustil svoju predvolebnú kampaň. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

V prejave k svojim sympatizantom, ktorí sa v Kyjeve zišli na celoštátnom fóre Otvorený dialóg, Porošenko obvinil Rusko, že sa chystá zasahovať do prezidentských volieb, uviedla agentúra AP.

Podľa nej Porošenko vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin chce zničiť ukrajinskú nezávislosť. Blížiace sa prezidentské voľby označil preto Porošenko za „hlavný súboj o Ukrajinu“.

Zdôraznil tiež, že „len plnohodnotné členstvo v Európskej únii a NATO môže rozhodne a neodvolateľne zaručiť našu nezávislosť, národnú bezpečnosť, slobodu a blahobyt“.

Porošenko vo svojom prejave vyzval opozíciu, aby prestala špekulovať o tom, čo je hlavnou témou volieb. Odmietol aj jej tvrdenia, že súčasné vedenie krajiny chce ohroziť čestnosť hlasovania. Súčasne upozornil, že takéto obvinenia neškodia súčasnému vedeniu krajiny, ale obrazu Ukrajiny v Európe.

Ústredná volebná komisia v piatok ukončila registráciu kandidátov, pričom oficiálne oznámila, že o úrad hlavy štátu sa vo voľbách môže uchádzať 44 osôb.

V nedávnych prieskumoch verejnej mienky skončil Porošenko za obľúbeným komikom Volodymyrom Zelenským a bývalou premiérkou Julijou Tymošenkovou.

AP konštatovala, že ekonomike Ukrajiny zasadilo ranu pripojenie Krymu k Rusku v roku 2014 a konflikt s proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Nasledoval prudký pokles životnej úrovne veľkej časti ukrajinského obyvateľstva, ktoré okrem toho Porošenkovi a jeho vláde teraz vyčíta aj neschopnosť bojovať proti korupcii.

Porošenko však v sobotu vo svojom prejave vyhlásil, že Ukrajina má „to najhoršie za sebou“. „Kríza spôsobená vojnou, hospodárska agresia a ruská blokáda sa zmierňujú. Oživenie hospodárskeho rastu otvorí príležitosti pre rast životnej úrovne,“ uviedol.

Porošenko sa snažil konsolidovať tábor svojich prívržencov aj tým, že sa intenzívne zasadzoval za vytvorenie samostatnej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi nezávislej od moskovského patriarchátu.

Na čele ukrajinskej pravoslávnej cirkvi je metropolita Jepifanij. Na jeho slávnostnom uvedení do úradu sa 3. februára v kyjevskom Chráme sv. Sofie zúčastnil Porošenko i Tymošenková.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na pohreb zavraždenej novinárky prišli britskí aj írski lídri

Na pohreb zavraždenej novinárky prišli britskí aj írski lídri

VČERA - 19:35Zahraničné

Novinárku si na stredajšom pohrebe v jej rodnom Belfaste pripomínali ako „talentovanú a nebojácnu mladú ženu“, ktorá búrala bariéry.

Niektorí robotníci na Notre-Dame porušovali zákaz fajčenia

Niektorí robotníci na Notre-Dame porušovali zákaz fajčenia

VČERA - 17:48Zahraničné

Francúzska vláda predstavila v stredu návrh zákona na urýchlenie rekonštrukčných prác na parížskej katedrále Notre-Dame, ktorú 15. apríla poškodil rozsiahly požiar.

Žena sa po 27 rokoch prebudila z kómy

Žena sa po 27 rokoch prebudila z kómy

VČERA - 16:16Zahraničné

Lekári boli presvedčení, že sa pacientka už nikdy nepreberie.

Vláda Nového Zélandu ponúkne rodinám obetí útoku v meste Christchurch trvalý pobyt

Vláda Nového Zélandu ponúkne rodinám obetí útoku v meste Christchurch trvalý pobyt

VČERA - 11:59Zahraničné

Nový Zéland dal v stredu rodinám obetí marcovej streľby v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch možnosť požiadať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov o trvalý pobyt v krajine.

Zomrel herec a dabér Jaroslav Kepka

Zomrel herec a dabér Jaroslav Kepka

VČERA - 11:22Zahraničné

Vo veku 83 rokov zomrel v stredu po dlhej chorobe český herec a dabér Jaroslav Kepka. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.