• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Ako pozeráte televíziu vy? Ak pri tom sedíte, riskujete skorý nástup tohto ochorenia

  • 20:42 07.02.2019
  • Bratislava
Ako pozeráte televíziu vy? Ak pri tom sedíte, riskujete skorý nástup tohto ochorenia

Dlhodobé sedenie počas dňa sa môže odraziť na vašom zdraví. Aké ochorenie týmto zvykom riskujete?

Nedávne výskumy preukázali spojitosť sledovania televízie v sede so skorým nástupom kolorektálnej rakoviny bez závislosti od toho, či sa pravidelne venujete cvičeniu alebo od vášho BMI. O skorom nástupe kolorektálnej rakoviny sa dá hovoriť vtedy, ak vám ju lekár diagnostikuje pred dovŕšením 50. roku života.

Štúdia, ktorá bola publikovaná v medzinárodnom vestníku JNCI Cancer Spectrum, je prvá svojho druhu, ktorá jednoznačne spojila sedavý spôsob života s vyšším rizikom skorého nástupu kolorektálnej rakoviny. Na rozdiel od kolorektálnej rakoviny, ktorá útočí v neskoršom veku, tento druh sa vyznačuje inými biologickými špecifikami, a je agresívnejší. Okrem toho sa väčšinou diagnostikuje až v pokročilých štádiách, čo znižuje šance na vyliečenie.

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka, alebo kolorektálny karcinóm, väčšinou vzniká z malých výrastkov, polypov, ktoré sa formujú na sliznici hrubého čreva až konečníka. V celosvetovom meradle ide o tretí najrozšírenejší druh rakoviny.

Úmrtnosť na kolorektálnu rakovinu za posledné roky vo svete síce klesla, ale to neplatí v prípade jej predčasnej formy. U tej platí dokonca opak – úmrtnosť ľudí vo veku od 20 do 49 rokov na ňu dramaticky stúpla.

Rizikové faktory sú kľúčom k úspešnej liečbe

Vedci hodnotili rizikové faktory skorého nástupu kolorektálnej rakoviny na základe údajov o takmer 90.000 ženách, z ktorých u 118 z nich došlo za posledných 40 rokov k vzniku predčasnej kolorektálnej rakoviny.

Lekári porovnali životný štýl týchto 118 pacientiek so životným štýlom ostatných. Hlavným faktorom, ktorý ich medzi sebou odlišoval, bol sedavý životný štýl chorých pacientiek, ktorý sa prejavoval najmä dlhým časom stráveným sledovaním televízie v sede.

Výskum preukázal, že so zvýšeným rizikom predčasnej kolorektálnej rakoviny sa spája sedenie pri pozeraní televízora každý deň po dobu minimálne 1 hodiny. Ak sedíte pri pozeraní televízora viac ako 2 hodiny denne, riskujete skorý nástup kolorektálnej rakoviny až o 70 percent.

Tvrdenia vedcov podľa ich slov podporujú aj viaceré biologické mechanizmy. Pri dlhodobom sedení majú rakovinotvorné činitele, ako sekundárne žlčové kyseliny, viac času na pôsobenie v čreve. Predošlé štúdie tiež potvrdili, že tento životný štýl tiež negatívne ovplyvňuje metabolizmus glukózy a hladinu vitamínu D v krvi.

Čo sa dá robiť?

Asi netreba pripomínať, že najdôležitejšou prevenciou nielen pred vznikom kolorektálnej rakoviny, ale aj viacerých ďalších onkologických ochorení, je aktívny životný štýl. Vo všeobecnosti by ste sa mali snažiť čo najviac skrátiť čas, ktorý denne trávite sedením.

Autori poukazujú aj na viaceré nedostatky štúdie, vrátene obmedzeného zamerania len na ženy a sedenie pri pozeraní televízie. Nie je preto jasné, či dlhodobé sedenie rovnako ovplyvňuje mužov alebo ľudí, ktorí pri sedení manipulujú s počítačom alebo mobilom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, medicalnewstoday.com, oup.com, wcrf.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

VČERA - 21:11Zdravie

Lekári často zdôrazňujú dôležitosť pitného režimu počas dňa. Ako by však vyzerali reálne následky toho, že by ste cez deň vypili len jediný pohár vody?

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

VČERA - 19:30Zdravie

Pokiaľ patríte k ženám, ktoré len s ťažkosťami prežívajú príznaky predmenštruačného syndrómu, nezhoršujte svoj stav niektorou z týchto vecí.

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

21:11 22.08.2019Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

20:18 22.08.2019Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.