• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
12°Bratislava

5 dôvodov, prečo vždy vyzeráte lepšie v zrkadle ako na fotkách

  • 9:40 08.02.2019
  • Bratislava
5 dôvodov, prečo vždy vyzeráte lepšie v zrkadle ako na fotkách

Mnoho ľudí sa nerado fotí len preto, že si myslia, že na fotografiách vždy vyzerajú horšie ako v skutočnosti. Toto presvedčenie dokáže vysvetliť niekoľko psychologických faktov.

Keď sa vrátite domov z dovolenky, tešíte sa na to, ako si prvýkrát pozriete fotky – teda okrem tých, na ktorých ste vy sami? Často počúvate priateľov, ako vám hovoria, že na tomto zábere vyzerajú hrozne, a že ani ten druhý sa nevydaril?

Len málokto z nás sa profesionálne venuje fotografii, a tak pri fotení neriešime dôležité uhly, osvetlenie alebo kompozíciu, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri celkovom vzhľade výsledného diela. Napriek tomu tento nedostatok nie je vždy zodpovedný za to, že väčšina z nás nie je spokojná s tým, ako vyzeráme na fotkách, aj keď v zrkadle si lichotíme.

Toto je 5 psychologických dôvodov, prečo sa sami sebe viac páčite pri pohľade do zrkadla ako na fotografiu:

1. Zrkadlo je prevráteným obrazom vás samotných

To, na čo sa v zrkadle dívate, v podstate nie je skutočnosť. V zrkadle vidíme odraz, ktorý je celkom prevrátený, na rozdiel od fotografie, ktorá nás zvečňuje takých, akí naozaj sme. Keďže sa bežne častejšie pozeráme do zrkadla, pri pohľade na fotografiu jednoducho nie sme zvyknutí na prevrátený obraz samých seba.

2. Efekt „známej expozície“

Mere-exposure effect, alebo po slovensky efekt „známej expozície“, je jedným z dôvodov, prečo sa nám nepáči naše stelesnenie na fotografiách.

Tento psychologický jav je zodpovedný za to, že ak niečo často vídate, vybudujete si k tomu pozitívny vzťah. Tento jav úzko súvisí s predošlým bodom – ak sa často sami na seba dívate do zrkadla, zvyknete si na tento pohľad, a stotožníte sa s ním. Ak sa však neskôr uvidíte na fotografii, rozličný pohľad na seba samého sa vám nemusí páčiť.

3. Pri pohľade do zrkadla sa viete okamžite upraviť

Keď sa na seba dívate do zrkadla, a nájdete na sebe drobnú chybičku, viete ju v momente odstrániť. Napríklad si zotriete špinku z nosa, začešete si prameň vlasov, alebo len inak nakloníte hlavu.

S fotografiou je to, samozrejme, inak. Keď ju raz zhotovíte, neexistuje návrat späť.

4. Filtre z nás robia iných ľudí

Či ide o filtre, ktoré sú bežne dostupné na Instagrame alebo Snapchate, alebo sa radi hráte s filtrami v programoch na úpravu fotografií, ak ich používate zakaždým, keď sa sami fotíte, nečudujte sa, že si pripadáte cudzo, keď sa na fotke po dlhej dobe zbadáte bez nich.

Tento novodobý trend by mohol na ľudskú psychiku pôsobiť až ničivo. Ak si radi budujete sebavedomie prílišnou úpravou fotografií, pohľad do zrkadla pre vás nikdy nebude postačujúci.

Pri selfie fotografiách treba pamätať aj na ďalšiu vec, ktorá je skôr technická, no dokáže zmanipulovať naše názory na vzhľad na fotografii: väčšina mobilov má v prednej kamere umiestnenú širokouhlú šošovku, ktorá rozširuje to, čo sníma – takže aj našu tvár. Reálne sme o niečo štíhlejší ako obraz na displeji.

5. Väčšina ľudí sa považuje za atraktívnejších, než v skutočnosti sú

Aj napriek tomu, že na seba vieme byť prísni, mnohí z nás v kútiku duše ukrývajú kus sebavedomia, ktorý nám našepkáva, že v skutočnosti sme atraktívni. Niet divu, že keď sa potom zbadáme v skutočnom svetle, ktorého dôkazom sú aj fotografie, cítime sa sklamaní realitou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, YouTube, Foto: Shutterstock, Video: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Susedka zablokovala cestu pred vedľajším domom. Susedia si s ňou ľahko poradili

Video: Susedka zablokovala cestu pred vedľajším domom. Susedia si s ňou ľahko poradili

VČERA - 21:58Zaujímavosti

Susedské vzťahy sa razom vylepšili, keď prišiel na miesto lokálny silák.

Video: Žene sa do vlasov dostal nepríjemný hlodavec

Video: Žene sa do vlasov dostal nepríjemný hlodavec

VČERA - 21:44Zaujímavosti

Rodina mala veľké problémy dostať hlodavca von z vlasov.

Video: Zo strechy mrakodrapu sa valila voda do ulíc

Video: Zo strechy mrakodrapu sa valila voda do ulíc

VČERA - 21:26Zaujímavosti

Zemetrasenie spôsobilo narušenie časti mrakodrapu a voda sa valila do ulíc mesta.

Brady mužov majú viac baktérií ako psia srsť. Takto by ste ich mali umývať

Brady mužov majú viac baktérií ako psia srsť. Takto by ste ich mali umývať

VČERA - 20:59Zaujímavosti

Podľa novej štúdie majú muži v ochlpení na brade viac mikróbov ako majú psy v ich srsti. Postupujte podľa tohto návodu, aby ste si udržali bradu v dobrom stave.

Himalájske soľné lampy: Podvod na zákazníka, alebo účinná zdravotná pomôcka?

Himalájske soľné lampy: Podvod na zákazníka, alebo účinná zdravotná pomôcka?

VČERA - 20:00Zaujímavosti

Tlmené svetlo himalájskej soľnej lampy dodá nádych útulnosti do každej domácnosti, ale je pravda, že prináša aj zdravotné benefity?