• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

5 dôvodov, prečo vždy vyzeráte lepšie v zrkadle ako na fotkách

  • 9:40 08.02.2019
  • Bratislava
5 dôvodov, prečo vždy vyzeráte lepšie v zrkadle ako na fotkách

Mnoho ľudí sa nerado fotí len preto, že si myslia, že na fotografiách vždy vyzerajú horšie ako v skutočnosti. Toto presvedčenie dokáže vysvetliť niekoľko psychologických faktov.

Keď sa vrátite domov z dovolenky, tešíte sa na to, ako si prvýkrát pozriete fotky – teda okrem tých, na ktorých ste vy sami? Často počúvate priateľov, ako vám hovoria, že na tomto zábere vyzerajú hrozne, a že ani ten druhý sa nevydaril?

Len málokto z nás sa profesionálne venuje fotografii, a tak pri fotení neriešime dôležité uhly, osvetlenie alebo kompozíciu, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri celkovom vzhľade výsledného diela. Napriek tomu tento nedostatok nie je vždy zodpovedný za to, že väčšina z nás nie je spokojná s tým, ako vyzeráme na fotkách, aj keď v zrkadle si lichotíme.

Toto je 5 psychologických dôvodov, prečo sa sami sebe viac páčite pri pohľade do zrkadla ako na fotografiu:

1. Zrkadlo je prevráteným obrazom vás samotných

To, na čo sa v zrkadle dívate, v podstate nie je skutočnosť. V zrkadle vidíme odraz, ktorý je celkom prevrátený, na rozdiel od fotografie, ktorá nás zvečňuje takých, akí naozaj sme. Keďže sa bežne častejšie pozeráme do zrkadla, pri pohľade na fotografiu jednoducho nie sme zvyknutí na prevrátený obraz samých seba.

2. Efekt „známej expozície“

Mere-exposure effect, alebo po slovensky efekt „známej expozície“, je jedným z dôvodov, prečo sa nám nepáči naše stelesnenie na fotografiách.

Tento psychologický jav je zodpovedný za to, že ak niečo často vídate, vybudujete si k tomu pozitívny vzťah. Tento jav úzko súvisí s predošlým bodom – ak sa často sami na seba dívate do zrkadla, zvyknete si na tento pohľad, a stotožníte sa s ním. Ak sa však neskôr uvidíte na fotografii, rozličný pohľad na seba samého sa vám nemusí páčiť.

3. Pri pohľade do zrkadla sa viete okamžite upraviť

Keď sa na seba dívate do zrkadla, a nájdete na sebe drobnú chybičku, viete ju v momente odstrániť. Napríklad si zotriete špinku z nosa, začešete si prameň vlasov, alebo len inak nakloníte hlavu.

S fotografiou je to, samozrejme, inak. Keď ju raz zhotovíte, neexistuje návrat späť.

4. Filtre z nás robia iných ľudí

Či ide o filtre, ktoré sú bežne dostupné na Instagrame alebo Snapchate, alebo sa radi hráte s filtrami v programoch na úpravu fotografií, ak ich používate zakaždým, keď sa sami fotíte, nečudujte sa, že si pripadáte cudzo, keď sa na fotke po dlhej dobe zbadáte bez nich.

Tento novodobý trend by mohol na ľudskú psychiku pôsobiť až ničivo. Ak si radi budujete sebavedomie prílišnou úpravou fotografií, pohľad do zrkadla pre vás nikdy nebude postačujúci.

Pri selfie fotografiách treba pamätať aj na ďalšiu vec, ktorá je skôr technická, no dokáže zmanipulovať naše názory na vzhľad na fotografii: väčšina mobilov má v prednej kamere umiestnenú širokouhlú šošovku, ktorá rozširuje to, čo sníma – takže aj našu tvár. Reálne sme o niečo štíhlejší ako obraz na displeji.

5. Väčšina ľudí sa považuje za atraktívnejších, než v skutočnosti sú

Aj napriek tomu, že na seba vieme byť prísni, mnohí z nás v kútiku duše ukrývajú kus sebavedomia, ktorý nám našepkáva, že v skutočnosti sme atraktívni. Niet divu, že keď sa potom zbadáme v skutočnom svetle, ktorého dôkazom sú aj fotografie, cítime sa sklamaní realitou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, YouTube, Foto: Shutterstock, Video: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Spod ľadu na Arktíde sa vynorila americká ponorka

Video: Spod ľadu na Arktíde sa vynorila americká ponorka

VČERA - 22:43Zaujímavosti

Na Arktíde sa konalo veľmi zaujímavé vojenské cvičenie.

Video: V ZOO nainštalovali novú kameru. Z reakcie snežného leoparda sa všetci smiali

Video: V ZOO nainštalovali novú kameru. Z reakcie snežného leoparda sa všetci smiali

VČERA - 22:09Zaujímavosti

Nová bezpečnostná kamera v ZOO spôsobila rozruch aj medzi zvieratami.

Video: Na Sibíri napadol čierny sneh

Video: Na Sibíri napadol čierny sneh

VČERA - 21:34Zaujímavosti

Časť Sibíra sa premenila na čiernu krajinu.

Video: Pasažierov vyhnal z lietadla obrovský škorpión

Video: Pasažierov vyhnal z lietadla obrovský škorpión

VČERA - 20:27Zaujímavosti

Keď si cestujúci všimli, čo im visí nad hlavami, začali utekať.

Oceňovaný český režisér František Vláčil sa narodil pred 95 rokmi

Oceňovaný český režisér František Vláčil sa narodil pred 95 rokmi

VČERA - 7:14Zaujímavosti

František Vláčil mal medzi filmármi povesť talentovaného tvorcu, ktorý sa podpísal pod hodnotné diela českej filmovej histórie.