• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2019Meniny má Bernard
13°Bratislava

6 typov topánok, ktoré nadmerne škodia vášmu telu

  • 19:37 05.02.2019
  • Bratislava
6 typov topánok, ktoré nadmerne škodia vášmu telu

Nesprávne topánky dokážu napáchať nenávratné škody nielen na vašich nohách. Mnohé z týchto druhov však nosíme denne.

Priemerný človek bežne za rok prejde aj stovky kilometrov, preto je veľmi dôležité chodiť v topánkach, ktoré neškodia vašim nohám. Módne kúsky možno prilákajú pohľady, ale vaše zdravie je omnoho cennejšie. Pozrite sa preto na 6 typov topánok, ktoré z dlhodobého hľadiska poškodzujú vaše telo.

Ploché topánky vyvíjajú tlak na plantárnu fasciu

Môže to byť pre vás prekvapujúce, ale aj ploché topánky poškodzujú vaše nohy. Dochádza k tomu preto, že neposkytujú žiadnu oporu klenby, ktorá vyvíja tlak na plantárnu fasciu. Výsledkom je bolesť v kolenách a chrbte. Nemusíte sa však zbaviť všetkých vašich obľúbených topánok. Stačí si kúpiť ortopedické vložky, ktoré zlepšia polohu vašich chodidiel.

Špicaté topánky môžu byť príliš úzke

Široké nohy sa nebudú cítiť pohodlne v úzkych špicatých topánkach. Sú príliš tesné a spôsobujú veľký tlak na prsty. Následkom toho môžete pociťovať bolesti a mať pľuzgiere. Takže pred zakúpením pekného módneho páru špicatých topánok si overte, či sa v nich vaše nohy budú cítiť pohodlne.

Žabky vedú vychýleniu členkov

Žabky sú obľúbenou obuvou v období leta na kúpaliská a pláže. Môžu však byť veľmi nepohodlné, pretože trenie plastu medzi prstami môže spôsobiť poškodenie kože. Po druhé, ich nosenie môže viesť k vychýleniu v členkoch a kolenách, pretože vaše nohy nemajú správnu podporu. Počas chôdze v žabkách sa vaše nohy môžu cítiť unavene a musíte si v nich dávať väčší pozor, pretože zvyšujú riziko úrazov.

Vysoké podpätky môžu spôsobiť poškodenie nervov

V topánkach na vysokých podpätkoch ženy vyzerajú a cítia sa atraktívne, ale poškodenie, ktoré s nimi prichádza, môže byť väčšie, ako si myslíte. Nosenie vysokých podpätkov často vedie k vyvrtnutiu členku, poškodeniu nechtov, nervov a bolestiam dolnej časti chrbta.

Aby ste sa vyhli týmto problémom, nemali by ste nosiť topánky s podpätkom väčším ako 7,5 cm. A pamätajte si, že ak vám to situácia dovoľuje, môžete počas dňa prezuť do pohodlných topánok - napríklad v práci alebo po pracovnom pohore.

Topánky s platformami ničia prirodzenú chôdzu

Topánky s platformou nie sú ohybné a majú tuhú podrážku. Naše nohy potrebujú o niečo flexibilnejšie topánky, pretože musia byť schopné sa určitým spôsobom ohýbať. Topánky by mali simulovať a posilňovať pohyb nôh a tie s platformou robia presný opak a pracujú proti prirodzenej chôdzi. Je preto lepšie ich nenosiť veľmi často.

Tenisky, ktoré sú príliš ľahké a mäkké môžu spôsobiť poškodenie

Ľahká bežecká obuv by mala skutočne slúžiť len na behanie. Ak ich nosíte každý deň, pretože sú pre vás pohodlné a ľahké, môžu poškodiť nohy pri nárazoch, pretože sú príliš flexibilné a mäkké. Nezaťažujte plantárnu fasciu a namiesto toho zvoľte na každodenné nosenie iný druh tenisiek. Športové tenisky s tvrdou podrážkou sú oveľa bezpečnejšie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, webmd.com, liveabout.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

20:50 17.05.2019Zdravie

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.