• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Koloidné striebro: Pomáha či škodí? Čo si o ňom myslia odborníci?

  • 9:38 05.02.2019
  • New York/Washington
Koloidné striebro: Pomáha či škodí? Čo si o ňom myslia odborníci?

Oplatí sa spoliehať na účinky koloidného striebra, alebo ide len o módny výstrelok, ktorý nám viac škodí ako pomáha? Čo na jeho účinky hovoria odborníci?

Koloidné striebro je roztok s obsahom drobných čiastočiek striebra. Najčastejšie ho dostať ako perorálny doplnok stravy, ale na trhu ste už mohli vidieť aj ako tinktúru na potieranie kože alebo ako náplň do striekačky.

Striebro nachádza bežne využitie pre svoje antimikrobiálne účinky v liekoch a mastičkách. Zástancovia koloidného striebra ale tvrdia, že ide o storočia uplatňovaný liek na liečbu najrôznejších ochorení od zápalu pľúc a chrípky až po vyrážky a dokonca rakovinu.

Pomáha?

Newyorská ošetrovateľka Victoria Albinová hovorí, že striebro sa už dlhé roky uplatňuje ako antimikrobiálna lekárenská pomôcka. Bežne sa využíva v nemocniciach, a používa ho aj NASA na dezinfekciu vody na vesmírnej stanici.

NASA síce využíva pozitívne účinky striebra pri čistení vody, ale zároveň si je vedomá nedostatkov, ktoré obklopujú jeho koloidnú verziu. Niektoré štúdie poukazujú na potenciálnu toxicitu koloidného striebra pri kontakte s človekom, a vedci v súčasnosti vyvíjajú metódy, ako odhaliť jeho prítomnosť v pitnej vode.

V roku 1999 sa v USA vytvorila ďalšia vlna odporu proti koloidnému striebru. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) vydala stanovisko, že voľne predajné lieky s obsahom koloidného striebra alebo strieborných solí na vonkajšie a vnútorné použitie nie sú bezpečné alebo efektívne, a sú zavádzajúce. Prijalo sa dokonca niekoľko opatrení proti šíreniu nepodložených tvrdení predajcov a výrobcov koloidného striebra. Nezisková organizácia Mayo Clinic, ktorá dnes patrí k najrenomovanejším vedeckým centrám na svete, neodporúča používať koloidné striebro ako prostriedok na nápravu akýchkoľvek zdravotných ťažkostí.

Aj napriek niekoľkým výskumom, ktoré hovoria o škodlivosti koloidného striebra, si táto látka stále nachádza uplatnenie u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Pri práci používam striebro vo forme hydrosolu, ale narábam s ním veľmi opatrne,“ hovorí Albinová. „Musíte dávať veľký pozor na to, aby ste používali len ten najkvalitnejší druh.“

Škodí?

„Koloidné striebro svojim pacientom nikdy neodporúčam,“ hovorí naturopatička Erica Matlucková. „Už sa za mnou vrátili niekoľkí pacienti s kožnými problémami po tom, ako začali používať voľne dostupné antimikrobiálne prípravky s obsahom koloidného striebra.“

Matluckovej pacienti nie sú sami. Mnohí ľudia začnú pri používaní koloidného striebra pociťovať príznaky argýrie, čo je zmodranie pokožky v dôsledku nahromadenia striebra v telesných tkanivách.

Argýria sa prejavuje zmodraním pokožky a ďalších telesných tkanív.

Argýria nie je jediný vedľajší účinok spojený s užívaním koloidného striebra. Zriedka dochádza aj k poškodeniu obličiek a vzniku neurologických problémov a záchvatov.

„Koloidné striebro sa niekedy odporúča pre jeho antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú nanešťastie podporené len nedostatočným výskumom,“ hovorí lekárka z Washingtonu Shilpi Agarwalová. „FDA ho považuje za pravdepodobne nebezpečné. Ja by som sa mu vyhýbala.“

Matlucková v závislosti od povahy zdravotného problému, s akým má do činenia, radšej vyhľadáva iné farmaceutické alternatívy ako koloidné striebro. „Zo skúsenosti viem, že sa dajú zohnať iné nefarmakologické antimikrobiálne látky, ktoré sú bezpečnejšie a efektívnejšie ako koloidné striebro. Záleží od toho, čo ošetrujete, ale vysoký potenciál má napríklad cesnak, oreganový olej alebo barberín.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, howstuffworks.com, Foto: Wikimedia, Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

VČERA - 21:11Zdravie

Lekári často zdôrazňujú dôležitosť pitného režimu počas dňa. Ako by však vyzerali reálne následky toho, že by ste cez deň vypili len jediný pohár vody?

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

VČERA - 19:30Zdravie

Pokiaľ patríte k ženám, ktoré len s ťažkosťami prežívajú príznaky predmenštruačného syndrómu, nezhoršujte svoj stav niektorou z týchto vecí.

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

21:11 22.08.2019Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

20:18 22.08.2019Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.