• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Koloidné striebro: Pomáha či škodí? Čo si o ňom myslia odborníci?

  • 9:38 05.02.2019
  • New York/Washington
Koloidné striebro: Pomáha či škodí? Čo si o ňom myslia odborníci?

Oplatí sa spoliehať na účinky koloidného striebra, alebo ide len o módny výstrelok, ktorý nám viac škodí ako pomáha? Čo na jeho účinky hovoria odborníci?

Koloidné striebro je roztok s obsahom drobných čiastočiek striebra. Najčastejšie ho dostať ako perorálny doplnok stravy, ale na trhu ste už mohli vidieť aj ako tinktúru na potieranie kože alebo ako náplň do striekačky.

Striebro nachádza bežne využitie pre svoje antimikrobiálne účinky v liekoch a mastičkách. Zástancovia koloidného striebra ale tvrdia, že ide o storočia uplatňovaný liek na liečbu najrôznejších ochorení od zápalu pľúc a chrípky až po vyrážky a dokonca rakovinu.

Pomáha?

Newyorská ošetrovateľka Victoria Albinová hovorí, že striebro sa už dlhé roky uplatňuje ako antimikrobiálna lekárenská pomôcka. Bežne sa využíva v nemocniciach, a používa ho aj NASA na dezinfekciu vody na vesmírnej stanici.

NASA síce využíva pozitívne účinky striebra pri čistení vody, ale zároveň si je vedomá nedostatkov, ktoré obklopujú jeho koloidnú verziu. Niektoré štúdie poukazujú na potenciálnu toxicitu koloidného striebra pri kontakte s človekom, a vedci v súčasnosti vyvíjajú metódy, ako odhaliť jeho prítomnosť v pitnej vode.

V roku 1999 sa v USA vytvorila ďalšia vlna odporu proti koloidnému striebru. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) vydala stanovisko, že voľne predajné lieky s obsahom koloidného striebra alebo strieborných solí na vonkajšie a vnútorné použitie nie sú bezpečné alebo efektívne, a sú zavádzajúce. Prijalo sa dokonca niekoľko opatrení proti šíreniu nepodložených tvrdení predajcov a výrobcov koloidného striebra. Nezisková organizácia Mayo Clinic, ktorá dnes patrí k najrenomovanejším vedeckým centrám na svete, neodporúča používať koloidné striebro ako prostriedok na nápravu akýchkoľvek zdravotných ťažkostí.

Aj napriek niekoľkým výskumom, ktoré hovoria o škodlivosti koloidného striebra, si táto látka stále nachádza uplatnenie u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Pri práci používam striebro vo forme hydrosolu, ale narábam s ním veľmi opatrne,“ hovorí Albinová. „Musíte dávať veľký pozor na to, aby ste používali len ten najkvalitnejší druh.“

Škodí?

„Koloidné striebro svojim pacientom nikdy neodporúčam,“ hovorí naturopatička Erica Matlucková. „Už sa za mnou vrátili niekoľkí pacienti s kožnými problémami po tom, ako začali používať voľne dostupné antimikrobiálne prípravky s obsahom koloidného striebra.“

Matluckovej pacienti nie sú sami. Mnohí ľudia začnú pri používaní koloidného striebra pociťovať príznaky argýrie, čo je zmodranie pokožky v dôsledku nahromadenia striebra v telesných tkanivách.

Argýria sa prejavuje zmodraním pokožky a ďalších telesných tkanív.

Argýria nie je jediný vedľajší účinok spojený s užívaním koloidného striebra. Zriedka dochádza aj k poškodeniu obličiek a vzniku neurologických problémov a záchvatov.

„Koloidné striebro sa niekedy odporúča pre jeho antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú nanešťastie podporené len nedostatočným výskumom,“ hovorí lekárka z Washingtonu Shilpi Agarwalová. „FDA ho považuje za pravdepodobne nebezpečné. Ja by som sa mu vyhýbala.“

Matlucková v závislosti od povahy zdravotného problému, s akým má do činenia, radšej vyhľadáva iné farmaceutické alternatívy ako koloidné striebro. „Zo skúsenosti viem, že sa dajú zohnať iné nefarmakologické antimikrobiálne látky, ktoré sú bezpečnejšie a efektívnejšie ako koloidné striebro. Záleží od toho, čo ošetrujete, ale vysoký potenciál má napríklad cesnak, oreganový olej alebo barberín.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, howstuffworks.com, Foto: Wikimedia, Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

VČERA - 22:19Zdravie

HDL, čiže lipoproteín s vysokou hustotou, sa zvykne označovať aj ako „dobrý“ cholesterol. Čo však v skutočnosti táto látka znamená pre zdravie srdca?

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

VČERA - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

19:37 27.11.2022Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

6:43 27.11.2022Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.