• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Koloidné striebro: Pomáha či škodí? Čo si o ňom myslia odborníci?

  • 9:38 05.02.2019
  • New York/Washington
Koloidné striebro: Pomáha či škodí? Čo si o ňom myslia odborníci?

Oplatí sa spoliehať na účinky koloidného striebra, alebo ide len o módny výstrelok, ktorý nám viac škodí ako pomáha? Čo na jeho účinky hovoria odborníci?

Koloidné striebro je roztok s obsahom drobných čiastočiek striebra. Najčastejšie ho dostať ako perorálny doplnok stravy, ale na trhu ste už mohli vidieť aj ako tinktúru na potieranie kože alebo ako náplň do striekačky.

Striebro nachádza bežne využitie pre svoje antimikrobiálne účinky v liekoch a mastičkách. Zástancovia koloidného striebra ale tvrdia, že ide o storočia uplatňovaný liek na liečbu najrôznejších ochorení od zápalu pľúc a chrípky až po vyrážky a dokonca rakovinu.

Pomáha?

Newyorská ošetrovateľka Victoria Albinová hovorí, že striebro sa už dlhé roky uplatňuje ako antimikrobiálna lekárenská pomôcka. Bežne sa využíva v nemocniciach, a používa ho aj NASA na dezinfekciu vody na vesmírnej stanici.

NASA síce využíva pozitívne účinky striebra pri čistení vody, ale zároveň si je vedomá nedostatkov, ktoré obklopujú jeho koloidnú verziu. Niektoré štúdie poukazujú na potenciálnu toxicitu koloidného striebra pri kontakte s človekom, a vedci v súčasnosti vyvíjajú metódy, ako odhaliť jeho prítomnosť v pitnej vode.

V roku 1999 sa v USA vytvorila ďalšia vlna odporu proti koloidnému striebru. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) vydala stanovisko, že voľne predajné lieky s obsahom koloidného striebra alebo strieborných solí na vonkajšie a vnútorné použitie nie sú bezpečné alebo efektívne, a sú zavádzajúce. Prijalo sa dokonca niekoľko opatrení proti šíreniu nepodložených tvrdení predajcov a výrobcov koloidného striebra. Nezisková organizácia Mayo Clinic, ktorá dnes patrí k najrenomovanejším vedeckým centrám na svete, neodporúča používať koloidné striebro ako prostriedok na nápravu akýchkoľvek zdravotných ťažkostí.

Aj napriek niekoľkým výskumom, ktoré hovoria o škodlivosti koloidného striebra, si táto látka stále nachádza uplatnenie u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Pri práci používam striebro vo forme hydrosolu, ale narábam s ním veľmi opatrne,“ hovorí Albinová. „Musíte dávať veľký pozor na to, aby ste používali len ten najkvalitnejší druh.“

Škodí?

„Koloidné striebro svojim pacientom nikdy neodporúčam,“ hovorí naturopatička Erica Matlucková. „Už sa za mnou vrátili niekoľkí pacienti s kožnými problémami po tom, ako začali používať voľne dostupné antimikrobiálne prípravky s obsahom koloidného striebra.“

Matluckovej pacienti nie sú sami. Mnohí ľudia začnú pri používaní koloidného striebra pociťovať príznaky argýrie, čo je zmodranie pokožky v dôsledku nahromadenia striebra v telesných tkanivách.

Argýria sa prejavuje zmodraním pokožky a ďalších telesných tkanív.

Argýria nie je jediný vedľajší účinok spojený s užívaním koloidného striebra. Zriedka dochádza aj k poškodeniu obličiek a vzniku neurologických problémov a záchvatov.

„Koloidné striebro sa niekedy odporúča pre jeho antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú nanešťastie podporené len nedostatočným výskumom,“ hovorí lekárka z Washingtonu Shilpi Agarwalová. „FDA ho považuje za pravdepodobne nebezpečné. Ja by som sa mu vyhýbala.“

Matlucková v závislosti od povahy zdravotného problému, s akým má do činenia, radšej vyhľadáva iné farmaceutické alternatívy ako koloidné striebro. „Zo skúsenosti viem, že sa dajú zohnať iné nefarmakologické antimikrobiálne látky, ktoré sú bezpečnejšie a efektívnejšie ako koloidné striebro. Záleží od toho, čo ošetrujete, ale vysoký potenciál má napríklad cesnak, oreganový olej alebo barberín.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, howstuffworks.com, Foto: Wikimedia, Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

VČERA - 21:11Zdravie

Väčšina ľudí na svete sa nedokáže samostatne poštekliť. Nájdu sa ale aj takí, ktorí to dokážu. Čo to hovorí o zdraví mozgu?

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

VČERA - 18:48Zdravie

U 74 percent ľudí afty zmizli, keď začali užívať správny vitamín.

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

VČERA - 11:02Zdravie

Meníte si spodnú bielizeň pravidelne každý deň? Možno vás to prekvapí, ale medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí toto pravidlo striktne nedodržiavajú. Čo tým riskujú?

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

21:01 18.02.2019Zdravie

Ak sa klikovaniu bežne nevenujete, pravdepodobne budete sklamaní.

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

19:57 18.02.2019Zdravie

Liek by mal pomôcť ľuďom s depresiou, schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.