• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
13°Bratislava

4 toxické chemikálie, kvôli ktorým denne priberáme a chorľavieme

 • 21:05 04.02.2019
 • Bratislava
4 toxické chemikálie, kvôli ktorým denne priberáme a chorľavieme

Denne prichádzame do styku s toxickými chemikáliami, o účinkoch ktorých len tušíme. Prezradíme vám, ako najlepšie eliminujete styk s nebezpečnými látkami, ktoré nás každý deň ohrozujú.

Za celý deň sa naše ruky, ústa a telo dostanú do kontaktu s veľkým počtom papierov, plastov, látky a nábytku. Pri kontakte s nimi asi len málokto z nás rozmýšľa o chemikáliách, ktoré sa v nich nachádzajú, a o ich potenciálne nebezpečných účinkoch.

Niektoré chemikálie v predmetoch, ktoré nás bežne obklopujú, dokážu spomaliť metabolizmus, mierne znížiť IQ, prispieť k vzniku poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u detí a ohroziť počet zdravých spermií u mužov.

Ide o látky, ktoré označujeme ako endokrinné disruptory, a nájsť ich môžeme všade vôkol. Newyorský pediater Leo Trasande vysvetľuje, že tieto chemikálie menia spôsob, akým fungujú hormóny v tele človeka.

„Hormóny sú základná signalizačná jednotka v tele, ktorá sa podieľa na činnosti prakticky každého orgánu. Endokrinné disruptory sú umelo vytvorené chemikálie, ktoré rušia hormonálne signály, čím prispievajú k vzniku ochorení.“

Najnebezpečnejšie endokrinné disruptory môžeme rozdeliť do týchto 4 kategórií:

 1. Bisfenoly, napríklad bisfenol A, ktoré sa často nachádzajú na potravinách balených do hliníkových fólií a na pokladničných bločkoch
 2. Brómované spomaľovače horenia, ktoré sú zložkou niektorých kobercov, nábytku a odevov
 3. Syntetické pesticídy na jedle
 4. Plastifikátory, alebo ftaláty, ktoré možno nájsť v plastových obaloch na jedlo, krémoch a inej kozmetike

Bisfenol A podporuje obezitu a znižovanie počtu spermií

Bisfenol A (BPA) a iné bisfenoly môžu za to, že telo premieňa viac kalórií na tuky namiesto svalov, čím napomáhajú k vzniku a rozvoju obezity. Už existujúce tukové bunky kvôli nim rastú do nadrozmerných veľkostí, a to obzvlášť u plodu, ktorý je týmto chemikáliám vystavený ešte v maternici.

Podľa Trasandeho je kontakt s bisfenolom A dôvodom vzniku obezity u takmer 2 percent detí vo veku do 4 rokov. Okrem toho predstavuje hrozbu aj pre tehotné ženy, ktorým po kontakte s ním hrozí riziko predčasného pôrodu a poškodenie placenty.

Voči účinkom BPA nie sú odolní ani muži. Táto chemikália dokáže poškodiť androgény, v dôsledku čoho u mužov dochádza k zníženiu počtu spermií a zvýšeniu rizika rakoviny semenníkov.

Čoraz viac výrobcov sa v súčasnosti snaží vyhnúť použitiu BPA, ale túto látku najčastejšie nahrádzajú chemikáliami s podobnými účinkami na organizmus.

Brómované spomaľovače horenia ovplyvňujú činnosť štítnej žľazy

Brómované spomaľovače horenia môžeme nájsť takmer v každom kuse nábytku, ktorý doma máme. Tieto chemikálie majú vplyv na činnosť štítnej žľazy, a podobne ako BPA, aj ony dokážu zmeniť spôsob, akým telo spracúva tuky a sacharidy.

Podľa niektorých štúdií spomaľovače horenia súvisia so vznikom ADHD u detí. Tieto látky sa najčastejšie používajú pri výrobe nábytku v USA, manipuláciu s nimi európskym výrobcom zakázali.

Pesticídy majú vplyv na rozvoj mozgu

Chlórpyrifos, ktorý sa najčastejšie využíva ako pesticíd, má spomaľujúci účinok na vývin mozgu a negatívne ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy u žien počas tehotenstva. Kontakt s touto chemikáliou má trvalé následky na zdravie detí. Výskum dokázal, že deti vo veku od 11 do 14 rokov, ktoré boli počas vývoja v maternici vystavené chlórpyrifosu, častejšie trpeli triaškou rúk.

Ohybné plasty môžu prispieť k vzniku rakoviny

Ftaláty sa vo veľkom využívajú na výrobu ohybnejších plastov. Nájdeme ich v pršiplášťoch, podlahových častiach, sprejoch na vlasy, lakoch na nechty, obaloch na potraviny a v hračkách. Bis-ftalát (DEHP) je podľa oficiálneho vyhlásenia americkej vlády endokrinný disruptor, a dokáže vyvolať rakovinu. Ďalšie ftaláty dokážu ohroziť pohlavné ústrojenstvo človeka a proces vývoja u detí.

Ftaláty sa pravdepodobne vyskytujú v organizme každého, kto má doma prach. Podľa niektorých štúdií sa vyššie množstvo týchto chemikálií nájde u žien, pretože používajú dekoračnú kozmetiku.

Nebezpečné ftaláty dokážu vyvolať aj predčasný pôrod a ohroziť zdravie detí v neskoršom veku. Takisto sa spájajú s poklesom hladiny testosterónu u mužov.

Čo robiť, aby ste sa im vyhli?

 • Jedzte menej jedla z plechoviek a dajte prednosť čerstvým potravinám. Ak uprednostníte organické a BIO potraviny, máte väčšiu šancu vyhnúť sa pesticídom.
 • Neohrievajte plastové nádoby v mikrovlnke a neumývajte ich v umývačke riadu. Pri kontakte s teplom dochádza k zrýchlenému uvoľňovaniu chemikálií z ich povrchu. Ak máte poškriabané plastové nádoby, radšej ich vyhoďte.
 • Jedzte viac potravín bohatých na jód – ryby a morské produkty, mliečne výrobky a brusnice. Jód je kľúčovým prvkom pre zdravie štítnej žľazy a pomáha správnemu vývoju mozgu a kostí.
 • Nakupujte kozmetiku bez obsahu ftalátov, parabénov, triclosanu a benzofenónov.
 • Pri nákupe kobercov, nábytku a odevov voľte prirodzene nehorľavé materiály ako bavlna.
 • Pravidelne vetrajte v domácnosti.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, businessinsider.com, nih.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo nie je dobrý nápad umývať surové kuracie mäso?

Prečo nie je dobrý nápad umývať surové kuracie mäso?

VČERA - 19:24Zdravie

Aj keď ste na to dodnes boli zvyknutí, nadišiel čas rozlúčiť sa s umývaním surového kuracieho mäsa. Prečo?

Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci

Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci

VČERA - 16:55Zdravie

Rakovine kože možno jednoducho predchádzať, no napriek tomu sa jej výskyt na Slovensku zvyšuje.

Ženy by mali myslieť na prevenciu rakoviny prsníka, pripomína lekár

Ženy by mali myslieť na prevenciu rakoviny prsníka, pripomína lekár

VČERA - 9:03Zdravie

"Je potrebné zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva," hovorí primár Oddelenia pre ochorenia prsníkovej žľazy v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Bella.

Dôležitý vitamín zabraňuje poškodeniu mozgu, mnohí ho však majú nedostatok

Dôležitý vitamín zabraňuje poškodeniu mozgu, mnohí ho však majú nedostatok

20:57 23.04.2019Zdravie

Nedostatočné hladiny tohto vitamínu sú spojené so zmenšením objemu mozgu.

Červené mäso a rakovina: Takéto množstvo zvyšuje riziko zhubného ochorenia

Červené mäso a rakovina: Takéto množstvo zvyšuje riziko zhubného ochorenia

20:33 23.04.2019Zdravie

Konzumácia červeného mäsa prispieva k vzniku onkologických ochorení. Aké množstvo odborníci označili za rizikové?