• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

4 toxické chemikálie, kvôli ktorým denne priberáme a chorľavieme

 • 21:05 04.02.2019
 • Bratislava
4 toxické chemikálie, kvôli ktorým denne priberáme a chorľavieme

Denne prichádzame do styku s toxickými chemikáliami, o účinkoch ktorých len tušíme. Prezradíme vám, ako najlepšie eliminujete styk s nebezpečnými látkami, ktoré nás každý deň ohrozujú.

Za celý deň sa naše ruky, ústa a telo dostanú do kontaktu s veľkým počtom papierov, plastov, látky a nábytku. Pri kontakte s nimi asi len málokto z nás rozmýšľa o chemikáliách, ktoré sa v nich nachádzajú, a o ich potenciálne nebezpečných účinkoch.

Niektoré chemikálie v predmetoch, ktoré nás bežne obklopujú, dokážu spomaliť metabolizmus, mierne znížiť IQ, prispieť k vzniku poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u detí a ohroziť počet zdravých spermií u mužov.

Ide o látky, ktoré označujeme ako endokrinné disruptory, a nájsť ich môžeme všade vôkol. Newyorský pediater Leo Trasande vysvetľuje, že tieto chemikálie menia spôsob, akým fungujú hormóny v tele človeka.

„Hormóny sú základná signalizačná jednotka v tele, ktorá sa podieľa na činnosti prakticky každého orgánu. Endokrinné disruptory sú umelo vytvorené chemikálie, ktoré rušia hormonálne signály, čím prispievajú k vzniku ochorení.“

Najnebezpečnejšie endokrinné disruptory môžeme rozdeliť do týchto 4 kategórií:

 1. Bisfenoly, napríklad bisfenol A, ktoré sa často nachádzajú na potravinách balených do hliníkových fólií a na pokladničných bločkoch
 2. Brómované spomaľovače horenia, ktoré sú zložkou niektorých kobercov, nábytku a odevov
 3. Syntetické pesticídy na jedle
 4. Plastifikátory, alebo ftaláty, ktoré možno nájsť v plastových obaloch na jedlo, krémoch a inej kozmetike

Bisfenol A podporuje obezitu a znižovanie počtu spermií

Bisfenol A (BPA) a iné bisfenoly môžu za to, že telo premieňa viac kalórií na tuky namiesto svalov, čím napomáhajú k vzniku a rozvoju obezity. Už existujúce tukové bunky kvôli nim rastú do nadrozmerných veľkostí, a to obzvlášť u plodu, ktorý je týmto chemikáliám vystavený ešte v maternici.

Podľa Trasandeho je kontakt s bisfenolom A dôvodom vzniku obezity u takmer 2 percent detí vo veku do 4 rokov. Okrem toho predstavuje hrozbu aj pre tehotné ženy, ktorým po kontakte s ním hrozí riziko predčasného pôrodu a poškodenie placenty.

Voči účinkom BPA nie sú odolní ani muži. Táto chemikália dokáže poškodiť androgény, v dôsledku čoho u mužov dochádza k zníženiu počtu spermií a zvýšeniu rizika rakoviny semenníkov.

Čoraz viac výrobcov sa v súčasnosti snaží vyhnúť použitiu BPA, ale túto látku najčastejšie nahrádzajú chemikáliami s podobnými účinkami na organizmus.

Brómované spomaľovače horenia ovplyvňujú činnosť štítnej žľazy

Brómované spomaľovače horenia môžeme nájsť takmer v každom kuse nábytku, ktorý doma máme. Tieto chemikálie majú vplyv na činnosť štítnej žľazy, a podobne ako BPA, aj ony dokážu zmeniť spôsob, akým telo spracúva tuky a sacharidy.

Podľa niektorých štúdií spomaľovače horenia súvisia so vznikom ADHD u detí. Tieto látky sa najčastejšie používajú pri výrobe nábytku v USA, manipuláciu s nimi európskym výrobcom zakázali.

Pesticídy majú vplyv na rozvoj mozgu

Chlórpyrifos, ktorý sa najčastejšie využíva ako pesticíd, má spomaľujúci účinok na vývin mozgu a negatívne ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy u žien počas tehotenstva. Kontakt s touto chemikáliou má trvalé následky na zdravie detí. Výskum dokázal, že deti vo veku od 11 do 14 rokov, ktoré boli počas vývoja v maternici vystavené chlórpyrifosu, častejšie trpeli triaškou rúk.

Ohybné plasty môžu prispieť k vzniku rakoviny

Ftaláty sa vo veľkom využívajú na výrobu ohybnejších plastov. Nájdeme ich v pršiplášťoch, podlahových častiach, sprejoch na vlasy, lakoch na nechty, obaloch na potraviny a v hračkách. Bis-ftalát (DEHP) je podľa oficiálneho vyhlásenia americkej vlády endokrinný disruptor, a dokáže vyvolať rakovinu. Ďalšie ftaláty dokážu ohroziť pohlavné ústrojenstvo človeka a proces vývoja u detí.

Ftaláty sa pravdepodobne vyskytujú v organizme každého, kto má doma prach. Podľa niektorých štúdií sa vyššie množstvo týchto chemikálií nájde u žien, pretože používajú dekoračnú kozmetiku.

Nebezpečné ftaláty dokážu vyvolať aj predčasný pôrod a ohroziť zdravie detí v neskoršom veku. Takisto sa spájajú s poklesom hladiny testosterónu u mužov.

Čo robiť, aby ste sa im vyhli?

 • Jedzte menej jedla z plechoviek a dajte prednosť čerstvým potravinám. Ak uprednostníte organické a BIO potraviny, máte väčšiu šancu vyhnúť sa pesticídom.
 • Neohrievajte plastové nádoby v mikrovlnke a neumývajte ich v umývačke riadu. Pri kontakte s teplom dochádza k zrýchlenému uvoľňovaniu chemikálií z ich povrchu. Ak máte poškriabané plastové nádoby, radšej ich vyhoďte.
 • Jedzte viac potravín bohatých na jód – ryby a morské produkty, mliečne výrobky a brusnice. Jód je kľúčovým prvkom pre zdravie štítnej žľazy a pomáha správnemu vývoju mozgu a kostí.
 • Nakupujte kozmetiku bez obsahu ftalátov, parabénov, triclosanu a benzofenónov.
 • Pri nákupe kobercov, nábytku a odevov voľte prirodzene nehorľavé materiály ako bavlna.
 • Pravidelne vetrajte v domácnosti.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, businessinsider.com, nih.gov, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

VČERA - 21:11Zdravie

Lekári často zdôrazňujú dôležitosť pitného režimu počas dňa. Ako by však vyzerali reálne následky toho, že by ste cez deň vypili len jediný pohár vody?

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

VČERA - 19:30Zdravie

Pokiaľ patríte k ženám, ktoré len s ťažkosťami prežívajú príznaky predmenštruačného syndrómu, nezhoršujte svoj stav niektorou z týchto vecí.

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

21:11 22.08.2019Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

20:18 22.08.2019Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.