• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Ako postupovať, ak ste zrazili zviera?

  • 9:23 09.02.2019
  • Bratislava
Ako postupovať, ak ste zrazili zviera?

Zima je pre šoférov náročným obdobím nielen kvôli zhoršeným poveternostným podmienkam, ale aj pre zvýšený výskyt divej zveri. Jedná sa o špecifický druh dopravnej nehody, na ktorú sa vzťahujú určité povinnosti dané zákonom.

Stretnúť lesnú zver na ceste môžete najmä ráno, keď sa stmieva a v čase dopravných špičiek. Rizikové sú úseky vedúce cez lesné porasty, medzi lesmi a poliami a na cestách vedúcich okolo vodných tokov.

Tieto úseky bývajú označené dopravnými značkami, mali by ste preto na týchto úsekoch zvýšiť pozornosť.

Nie vždy je však možné vyhnúť sa zrážke so zvieraťom. Ak zviera zbadáte včas, zatrúbte naňho a brzdite. Nikdy nesvieťte a neblikajte diaľkovými svetlami, pretože vtedy zviera oslepíte, môžete ho šokovať a nepohne sa z miesta.

Postup: hlavne si divú zver nebrať domov na večeru

Najčastejšie môžete na našich cestách naraziť na srnku, jeleňa, či zajaca.

Vo všetkých prípadoch máte pri ich zrážke povinnosť kontaktovať políciu a oznámiť im nehodu na telefónnom čísle 158, prípadne 112. Nemusíte sa báť pokuty, v takomto prípade sa vinník neurčuje a zrážka sa považuje za škodovú udalosť.

Pred príchodom policajtov nezabudnite zapnúť výstražné svetlá (smerovky), vytiahnuť z kufra výstražný trojuholník a korektne ho umiestniť do dostatočnej vzdialenosti. Nič nepokazíte ani tým, keď si oblečiete reflexnú vestu. Všeobecne sa neodporúča sedieť v aute, pokiaľ ostalo stáť na ceste, bezpečnejšie je zájsť niekoľko metrov, aby vás nezrazili ďalšie vozidlá.

Policajti následne kontaktujú zástupcov príslušného poľovníckeho združenia a zabezpečia čo najrýchlejšie odstránenie prekážky na ceste. Ak vám napadne vyriešiť situáciu jednoduchšie, zobrať si zrazené zviera a upiecť si ho na večeru, dopúšťate sa tým regulárneho trestného činu pytliactva.

Ak ste zrazili zviera a máte uzatvorené relevantné havarijné poistenie, máte z veľkej časti vyhraté. V takomto prípade preplatí škody na vozidle vaša poisťovňa. Proces nahlasovania škodovej udalosti je relatívne jednoduchý, mali by ste k nemu doložiť aj dokumentáciu od polície, ktorá sa dostavila na miesto nehody.

Náhrada škody: platiť môžu všetci

Zrážka zo zvieraťom má často za následok aj škody na vozidle.

V takom prípade môžete žiadať o náhradu škody iba v prípade, ak máte uzatvorené havarijné poistenie alebo taký typ povinného ručenia, ktoré škody spôsobené zrážkou so zvieraťom akceptuje.

Aj poľovnícke združenie či iný majiteľ zvieraťa si môže nárokovať na náhradu škody, ktorú ste mu spôsobili zrážkou zvieraťa. Jedná sa napríklad o dobytok. V takomto prípade bude škoda hradená z vášho povinného zmluvného poistenia. Práve preto je potrebné pri výbere poistenia dbať na všetky detaily ponúk poisťovní a nerozhodovať sa výlučne na základe ceny, ale najmä služieb a poistného krytia, ktoré ponúkajú.

Špecifickým prípadom je zrážka s domácim zvieraťom (napríklad psom), ktoré sa voľne pohybuje po ceste. V tomto prípade je možné žiadať náhradu škody od majiteľa zvieraťa, ktorý je zodpovedný za to, že sa zviera pohybovalo bez dozoru. Rovnako ako pri zrážke s divou zverou, aj po zrazení psa alebo mačky musíte kontaktovať políciu na čísle 158 napriek tomu, že na automobile nevznikli škody.

Otázne je, či sa k majiteľovi domáceho zvieraťa vôbec dopátrate, pretože ak zviera voľne behá po ceste a nemá čip alebo obojok s príveskom, nezistíte, komu patrí. Majiteľ môže tiež tvrdiť, že ste spôsobili škody aj vy jemu, keďže ste mu zranili alebo zabili zviera.

V tomto prípade majú výhodu tí, ktorí majú uzatvorené havarijné poistenie alebo iný typ povinného poistenia, ktorý akceptuje zrážku s domácim zvieraťom.

Väčšie škody na automobiloch a motocykloch vznikajú skôr v prípade, keď sa vozidlo idúce v jednom pruhu vyhýba zvieraťu na ceste a pritom spôsobí kolíziu s oprotiidúcim vozidlom. V takomto prípade sa situácia rieši ako konvenčná dopravná nehoda.

Ešte raz v skratke:

  • ak ste zrazili zviera, zavolajte políciu;
  • oblečte si reflexnú vestu, zapnite výstražné svetlá, korektne vyložte trojuholník a ak je to potrebné, vzdiaľte sa od vozidla;
  • nezabudnite si nechať všetku dokumentáciu z miesta nehody od polície;
  • dbajte na prevenciu: skontrolujte si, aké služby a krytie máte v PZP, prípadne v havarijnom poistení.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk, Foto: Erik Stríž
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

VČERA - 7:35Auto

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva, že na nemeckých cestách bude najneskôr do roka 2022 milión elektrických vozidiel.

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

9:10 20.08.2019Auto

Najčastejším problémom, ktorý stojí za nefunkčnosťou klimatizácie, je únik chladiacej kvapaliny.

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.