• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
13°Bratislava

Ako postupovať, ak ste zrazili zviera?

  • 9:23 09.02.2019
  • Bratislava
Ako postupovať, ak ste zrazili zviera?

Zima je pre šoférov náročným obdobím nielen kvôli zhoršeným poveternostným podmienkam, ale aj pre zvýšený výskyt divej zveri. Jedná sa o špecifický druh dopravnej nehody, na ktorú sa vzťahujú určité povinnosti dané zákonom.

Stretnúť lesnú zver na ceste môžete najmä ráno, keď sa stmieva a v čase dopravných špičiek. Rizikové sú úseky vedúce cez lesné porasty, medzi lesmi a poliami a na cestách vedúcich okolo vodných tokov.

Tieto úseky bývajú označené dopravnými značkami, mali by ste preto na týchto úsekoch zvýšiť pozornosť.

Nie vždy je však možné vyhnúť sa zrážke so zvieraťom. Ak zviera zbadáte včas, zatrúbte naňho a brzdite. Nikdy nesvieťte a neblikajte diaľkovými svetlami, pretože vtedy zviera oslepíte, môžete ho šokovať a nepohne sa z miesta.

Postup: hlavne si divú zver nebrať domov na večeru

Najčastejšie môžete na našich cestách naraziť na srnku, jeleňa, či zajaca.

Vo všetkých prípadoch máte pri ich zrážke povinnosť kontaktovať políciu a oznámiť im nehodu na telefónnom čísle 158, prípadne 112. Nemusíte sa báť pokuty, v takomto prípade sa vinník neurčuje a zrážka sa považuje za škodovú udalosť.

Pred príchodom policajtov nezabudnite zapnúť výstražné svetlá (smerovky), vytiahnuť z kufra výstražný trojuholník a korektne ho umiestniť do dostatočnej vzdialenosti. Nič nepokazíte ani tým, keď si oblečiete reflexnú vestu. Všeobecne sa neodporúča sedieť v aute, pokiaľ ostalo stáť na ceste, bezpečnejšie je zájsť niekoľko metrov, aby vás nezrazili ďalšie vozidlá.

Policajti následne kontaktujú zástupcov príslušného poľovníckeho združenia a zabezpečia čo najrýchlejšie odstránenie prekážky na ceste. Ak vám napadne vyriešiť situáciu jednoduchšie, zobrať si zrazené zviera a upiecť si ho na večeru, dopúšťate sa tým regulárneho trestného činu pytliactva.

Ak ste zrazili zviera a máte uzatvorené relevantné havarijné poistenie, máte z veľkej časti vyhraté. V takomto prípade preplatí škody na vozidle vaša poisťovňa. Proces nahlasovania škodovej udalosti je relatívne jednoduchý, mali by ste k nemu doložiť aj dokumentáciu od polície, ktorá sa dostavila na miesto nehody.

Náhrada škody: platiť môžu všetci

Zrážka zo zvieraťom má často za následok aj škody na vozidle.

V takom prípade môžete žiadať o náhradu škody iba v prípade, ak máte uzatvorené havarijné poistenie alebo taký typ povinného ručenia, ktoré škody spôsobené zrážkou so zvieraťom akceptuje.

Aj poľovnícke združenie či iný majiteľ zvieraťa si môže nárokovať na náhradu škody, ktorú ste mu spôsobili zrážkou zvieraťa. Jedná sa napríklad o dobytok. V takomto prípade bude škoda hradená z vášho povinného zmluvného poistenia. Práve preto je potrebné pri výbere poistenia dbať na všetky detaily ponúk poisťovní a nerozhodovať sa výlučne na základe ceny, ale najmä služieb a poistného krytia, ktoré ponúkajú.

Špecifickým prípadom je zrážka s domácim zvieraťom (napríklad psom), ktoré sa voľne pohybuje po ceste. V tomto prípade je možné žiadať náhradu škody od majiteľa zvieraťa, ktorý je zodpovedný za to, že sa zviera pohybovalo bez dozoru. Rovnako ako pri zrážke s divou zverou, aj po zrazení psa alebo mačky musíte kontaktovať políciu na čísle 158 napriek tomu, že na automobile nevznikli škody.

Otázne je, či sa k majiteľovi domáceho zvieraťa vôbec dopátrate, pretože ak zviera voľne behá po ceste a nemá čip alebo obojok s príveskom, nezistíte, komu patrí. Majiteľ môže tiež tvrdiť, že ste spôsobili škody aj vy jemu, keďže ste mu zranili alebo zabili zviera.

V tomto prípade majú výhodu tí, ktorí majú uzatvorené havarijné poistenie alebo iný typ povinného poistenia, ktorý akceptuje zrážku s domácim zvieraťom.

Väčšie škody na automobiloch a motocykloch vznikajú skôr v prípade, keď sa vozidlo idúce v jednom pruhu vyhýba zvieraťu na ceste a pritom spôsobí kolíziu s oprotiidúcim vozidlom. V takomto prípade sa situácia rieši ako konvenčná dopravná nehoda.

Ešte raz v skratke:

  • ak ste zrazili zviera, zavolajte políciu;
  • oblečte si reflexnú vestu, zapnite výstražné svetlá, korektne vyložte trojuholník a ak je to potrebné, vzdiaľte sa od vozidla;
  • nezabudnite si nechať všetku dokumentáciu z miesta nehody od polície;
  • dbajte na prevenciu: skontrolujte si, aké služby a krytie máte v PZP, prípadne v havarijnom poistení.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk, Foto: Erik Stríž
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ford našiel geniálne jednoduché riešenie ako zabrániť krádeži auta!

Ford našiel geniálne jednoduché riešenie ako zabrániť krádeži auta!

16:34 22.04.2019Auto

Zlodeji v súčasnosti kradnú autá s funkciou bezkľúčového vstupu.

SEAT našiel alternatívu k elektrine a CNG, prichádza s bio odpadom ako palivom pre autá

SEAT našiel alternatívu k elektrine a CNG, prichádza s bio odpadom ako palivom pre autá

7:37 21.04.2019Auto

Použiť ako palivo pre osobné automobily biologický odpad nie je taký nonsens, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Elektromobily sú menej ekologické než dieslové autá, tvrdí nemecká štúdia

Elektromobily sú menej ekologické než dieslové autá, tvrdí nemecká štúdia

16:38 20.04.2019Auto

Nemeckí vedci spochybnili ekologickosť elektromobilov. Podľa novej štúdie pomáhajú životnému prostrediu len na papieri a v skutočnosti sú škodlivejšie než autá s dieslovými motormi.

Poznáme ďalšiu obeť nových emisných noriem!Táto automobilka ruší výrobu niektorých modelov

Poznáme ďalšiu obeť nových emisných noriem!Táto automobilka ruší výrobu niektorých modelov

14:22 18.04.2019Auto

Táto automobilka zruší výrobu ostrých hatchbackov.

Jaguar Land Rover prerušil kvôli Brexitu výrobu áut, výrobu pozastavuje aj Opel či BMW

Jaguar Land Rover prerušil kvôli Brexitu výrobu áut, výrobu pozastavuje aj Opel či BMW

14:17 17.04.2019Auto

Pánom výroby je dopyt, ale ako naplánovať výrobu, keď nie je jasné ani to, či bude firme dovolené tento dopyt uspokojovať?