• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 26.6.2019Meniny má Adriána
27°Bratislava

Na na okraji našej slnečnej sústavy bol spozorovaný tajomný objekt

  • 19:30 30.01.2019
  • Svet
Na na okraji našej slnečnej sústavy bol spozorovaný tajomný objekt

Tento tajomný objekt by podľa vedcov mohol poskytnúť dôležité informácie o tom, ako vznikajú planéty.

Zatiaľ čo astronómovia stále hľadajú obrovskú novú planétu niekde za Neptúnom, čoraz častejšie sa vedcom darí objavovať menšie objekty, ktoré však poskytujú cenné informácie o našej slnečnej sústave. Tímu vedcov v Národnom astronomickom observatóriu v Japonsku sa podarilo zachytiť novú triedu objektov, o ktorej sa dlho predpokladalo, že existuje v Kuiperovom páse na okraji slnečnej sústavy.

Ide o malé teleso o veľkosti niekoľkých kilometrov ktoré by mohol pomôcť ozrejmiť, ako vznikajú planéty. Tiež môže pomôcť vyriešiť desiatky rokov staré tajomstvo o tom, kde sa takéto objekty skrývajú.

Astronómom stačilo k objavu málo

Nový objekt s priemerom 2,6 km dokázali japonskí astronómovia odhaliť sledovaním hviezd a čakaním na tieň objektu, ktorý prechádza medzi hviezdou a Zemou. Výskumníci sledovali asi 2000 hviezd po dobu 60 hodín, pomocou jednoduchého vybavenia - dvoch malých 28 centimetrových ďalekohľadov umiestnených na streche.

Ide o prvý objav svojho druhu, napriek tomu, že o existencii tohto typu objektu sa predpokladalo viac ako 70 rokov. V Kuiperovom páse, ktorý sa rozprestiera za Neptúnom pravdepodobne existujú stovky tisíc objektov, no doteraz sme vedeli len o tých skutočne veľkých, akým je napríklad Pluto.

Kľúč k vysvetleniu vzniku planét

Predpokladá sa, že sú dôležitým chýbajúcim článkom pri hľadaní toho, ako sa z pôvodných zhlukov prachu a ľadu vytvorili planéty, ktoré poznáme dnes. Predpokladá sa, že ide o zvyšky ranej slnečnej sústavy. Pretože sú tak vzdialené a väčšinou nie sú ovplyvnené žiarením a väčšími planétami, sú stále do značnej miery tak zachované, ako z obdobia ich vzniku. Vďaka tomu sa vedci môžu pozrieť späť v čase na to, ako mohla slnečná sústava vyzerať predtým, ako sa vytvorili planéty.

Vedci už dávno predpovedali existenciou týchto objektov, no doteraz neboli pozorované. Zistenie naznačuje, že v skutočnosti existuje v oblasti omnoho viac objektov, ako sa doteraz predpokladalo. Vedci si tiež myslia, že tieto objekty najprv tvoria zhluky o veľkosti niekoľkých kilometrov a potom sa zlúčia do planét, ako ich poznáme.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, nao.ac.jp, Foto: Flickr.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Keď nefunguje mobilná sieť, telefonovať sa dá pomocou wifi

Keď nefunguje mobilná sieť, telefonovať sa dá pomocou wifi

18:37 12.05.2019Veda

Keď nefunguje mobilná sieť, zákazník sa môže pripojiť na wifi a telefonovať či posielať textové správy cez internetové aplikácie.

Slováci testujú podmienky na základňu na Mesiaci

Slováci testujú podmienky na základňu na Mesiaci

9:59 29.04.2019Veda

Výsledky simulovaných misií budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci.

12 znakov, ktoré svedčia o tom, že sa nachádzame uprostred šiesteho masového vyhynutia

12 znakov, ktoré svedčia o tom, že sa nachádzame uprostred šiesteho masového vyhynutia

19:32 18.03.2019Veda

Na Zemi sa naposledy odohralo masové vyhynutie živočíchov pred 65 miliónmi rokov, keď masívny asteroid vyhubil väčšinu zvierat na povrchu planéty, vrátane dinosaurov. Dnes od podobného scenára nie sme ďaleko.

Ruskí vedci sa dokázali vrátiť v čase, má to však háčik

Ruskí vedci sa dokázali vrátiť v čase, má to však háčik

19:47 14.03.2019Veda

Ruskí vedci využili kvantový počítač, aby sa vrátili v čase.

Nadácia ESET vyhlásila grantovú výzvu na popularizáciu vedy a výskumu

Nadácia ESET vyhlásila grantovú výzvu na popularizáciu vedy a výskumu

11:44 09.03.2019Veda

Neziskové projekty, ktoré popularizujú vedu a výskum na Slovensku, majú verejnoprospešný dosah, dlhodobý prínos a slúžia širokej komunite ľudí.