• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Na Slovenku roka sú nominované aj Soňa Müllerová a Diana Mórová

  • 14:17 28.01.2019
  • Bratislava
Na Slovenku roka sú nominované aj Soňa Müllerová a Diana Mórová

Jedenásty ročník čitateľskej ankety Slovenka roka pozná mená svojich nominantiek.

Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom (SND) predstavili v pondelok 28 úspešných Sloveniek nominovaných na titul Slovenka roka 2019. Nová desaťročnica ankety prináša niekoľko noviniek. Jednou z nich je počet kategórií, ktorý bude tento rok deväť - biznis a manažment, umenie a kultúra, médiá a komunikácia, veda a výskum, vzdelávanie, podpora mladých talentov, zdravotníctvo, šport a charita. Okrem toho nominačná komisia aj tento rok udelí titul Absolútna Slovenka roka a Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre Slovensko.

V kategórii biznis a manažment sú nominované spoluzakladateľka spoločnosti NG Aviaton Simona Franková, členka manažmentu a riaditeľka pre inovácie a rozvoj spoločnosti Philip Morris Andrea Gontkovičová, členka predstavenstva Poštovej banky, zodpovedná za oblasť riadenia rizík, financií a back office Zuzana Žemlová. Sopranistka, sólistka Opery SND Eva Hornyáková, herečka Diana Mórová a sólo-harfistka Slovenskej filharmónie Katarína Turnerová sú nominované v kategórii umenie a kultúra.

V oblasti médiá a komunikácia sú nominované redaktorka Televíznych novín TV Markíza Zuzana Ferenčáková, vysokoškolská pedagogička na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mária Follrichová a televízna moderátorka Soňa Müllerová. V kategórii veda a výskum získali nomináciu pracovníčka Ústavu biochémie a mikrobiológie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Daniela Hudecová, prodekanka pre vedu, výskum a rozvoj a vedúca Katedry fyzikálnej chémie na Ústave chemických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Oriňaková a architektka, pedagogička a historička architektúry Jana Pohaničová.

V novej kategórii podpora mladých talentov získali nomináciu vedúca oddelenia školstva, kultúry, športu a mládeže Mestského úradu v Starej Ľubovni Eva Kollárová, zakladateľka, dirigentka a manažérka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková a umelecká vedúca, pedagogička a choreografka Detského folklórneho súboru Klnka Ingrid Saňková. Riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Trnave Valburga Lobotková, učiteľka Základnej školy (ZŠ) v Muránskej Dlhej Lúke Monika Podolinská, riaditeľka ZŠ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici Zuzana Sedláčeková a riaditeľka Gymnázia v Považskej Bystrici Mária Vydrová získali nomináciu v kategórii vzdelávanie. V kategórii šport sú nominované biatlonistka Paulína Fialková, paralympijská športovkyňa, majsterka sveta v streľbe Kristína Funková a profesionálna trénerka golfu Zuzana Kamasová.

Za oblasť charita získali nomináciu dobrovoľníčka a zakladateľka školy na Madagaskare Anežka Boriová Jendeková, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová a predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej Jaroslava Valčeková. Vedúca sestra na Psychiatrickej klinike Jeseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Martin Martina Dubovcová, farmaceutka Alena Chytilová a zakladateľka občianskeho združenia Malíček, ktoré pomáha predčasne narodeným deťom a ich rodinám, Ľubica Kaiserová sú nominované v kategórii zdravotníctvo.

Máme za sebou desať rokov, v ich priebehu sme predstavili 259 dám, ktoré niečo znamenali v našom živote ekonomickom, spoločenskom, kultúrnom, zdravotníckom, atď. Hlavnou myšlienkou ankety bolo motivovať ostatné ženy na príkladoch príbehov odprezentovaných žien,“ uviedla na tlačovej konferencii autorka projektu Mária Reháková s tým, že tento rok anketa predstaví 28 dám plus jednu mimoriadnu Slovenku: „Tá 29. bude predstavená na galavečere.“

Nominácia veľmi príjemne zaskočila Evu Hornyákovú. „S veľkou radosťou som to prijala, lebo je nás veľmi veľa žien, ktoré by si toto ocenenie umelkýň zaslúžili,“ povedala pre TASR sólistka Opery SND, ktorá v roku 2007 debutovala v úlohe Mimi v Pucciniho opere Bohéma. „Vyšším zmyslom našej práce je potešiť dušu umením, ktoré v dnešnom svete, keď je tak veľa negatívneho okolo nás a kritiky všetkého, že keď príde človek do divadla a užije si tú čistú esenciu radosti, že to je vyšší zmysel toho celého. A som rada, že môžem byť nominovanou, ktorá môže dávať tú radosť - vyšší zmysel - potešenie duše aj ďalej,“ dodala.

Pre Soňu Müllerovú je nominácia na Slovenku roka ďalšou zaujímavou vecou a radosťou, ktorá prišla do jej života. „Je to ďalšia možnosť spoznať nové Slovenky, zaujímavé ženy, ktoré potom budem predstavovať opäť v Dámskom klube, lebo všetko nové, čo je okolo mňa, čo je zaujímavé - ľudia, témy, tak to zbieram a potom dávam divákom,“ prezradila moderátorka, ktorá je súčasťou médií 37 rokov.

Som nesmierne vďačná, úplne obyčajná učiteľka, ktorá pracuje s rómskymi deťmi. Pochádzajú a žijú v osade. Zistila som, že učiť tieto deti je asi najúžasnejšia vec na svete,“ povedala pre TASR Monika Podolinská, učiteľka ZŠ, ktorú navštevuje 67 výlučne rómskych žiakov z osady Rúbanka. Trvalo jej však veľmi dlho, kým si našla spôsob, ako sa k rómskym deťom dostať: „Bolo to cez poznanie. Začala som chodiť priamo do osady, učiť sa jazyk a šiť svoje učenie priamo na mieru týmto deťom. Pre mňa sú naozaj výnimočné.“

O víťazkách v jednotlivých kategóriách rozhodnú čitatelia týždenníka Slovenka spoločne s divákmi a poslucháčmi RTVS formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na www.slovenkaroka.sk. Hlasovanie sa začne 29. januára a ukončí sa 3. mája.

Mená víťaziek sa verejnosť dozvie 5. mája počas galavečera, ktorý sa uskutoční v novej budove SND v Bratislave a v priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. Finálový večer bude patriť nielen nominovaným úspešným Slovenkám, ale aj bohatému kultúrnemu programu. Večerom bude sprevádzať dvojica Janette Štefánková a Ľubomír Bajaník. Záštitu nad 11. ročníkom ankety prevzal prezident SR Andrej Kiska.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Skupina Queen vystúpi na udeľovaní Oscarov

Skupina Queen vystúpi na udeľovaní Oscarov

VČERA - 7:50Kultúra

Pozvanie prichádza po kasovom úspechu životopisného filmu Bohemian Rhapsody.

Zlatého medveďa si z Berlinále odniesol film izraelského režiséra

Zlatého medveďa si z Berlinále odniesol film izraelského režiséra "Synonymá"

6:03 17.02.2019Kultúra

Film Synonymá izraelského režiséra Nadava Lapida o mladom migrantovi bojujúcom s vlastnou identitou získal v sobotu večer hlavnú cenu 69. ročníka medzinárodného filmového festivalu Berlinále.

Tento typ matiek vychováva úspešné dcéry

Tento typ matiek vychováva úspešné dcéry

18:14 15.02.2019Kultúra

Aj keď sa deťom tento štýl výchovy možno nepáči, v dospelosti z neho môžu veľa vyťažiť.

Ed Sheeran predal v Prahe už vyše 100.000 vstupeniek

Ed Sheeran predal v Prahe už vyše 100.000 vstupeniek

14:59 13.02.2019Kultúra

O vystúpenie Eda Sheerana v Prahe je enormný záujem.

Helena Vondráčková sa vráti na Slovensko, v Nitre oslávi 55 rokov na scéne

Helena Vondráčková sa vráti na Slovensko, v Nitre oslávi 55 rokov na scéne

11:38 12.02.2019Kultúra

Hostia sa môžu tešiť na veľkolepú scénu, vizuály, speváčku bude sprevádzať Charlie Band a príde niekoľko hostí, ktorých mená zatiaľ nechce zverejňovať.