• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Ford ukázal vylepšené Mondeo, tentokrát aj ako hybridné kombi

  • 10:36 28.01.2019
  • Bratislava
Ford ukázal vylepšené Mondeo, tentokrát aj ako hybridné kombi

Facelift Mondea je konzervatívny, inovácie sa udiali prevažne v technológiách.

Súčasná generácia Fordu Mondeo je ešte iba štvrtá, hoci sa automobil vyrába od roku 1993. Nepochybne najviac zarezonovala tretia generácia, ktorá z Mondea spravila nádherné auto pre masy, možno aj preto tá štvrtá (Mk5) dlho otáľala s uvedením do predaja. Medzi odhalením novej generácie a spustením jej predala prešli dva roky. Od roku 2015 si ale kupujeme Mondeo v jeho najlepšej forme a pred niekoľkými dňami automobilka na autosalóne v Bruseli predviedla jeho facelift.

Modernizácia Mondea sa nesie v duchu evolúcie, vylepšovania detailov a techniky. Novinka prichádza s ponukou nových asistenčných systémov, novými naftovými motormi a doplnkovým hybridným pohonom verzie Wagon, teda kombi.

Technologickou novinkou je funkcia Intelligent Speed Limiter, ktorá kombinuje doteraz používaný obmedzovač rýchlosti a rozpoznávanie dopravných značiek. Mondeo automaticky spomalí aj s aktivovaným tempomatom, ak zaregistruje obmedzenie maximálnej povolenej rýchlosti. Na centrálnej 8-palcovej dotykovej obrazovke sa zobrazuje nové rozhranie systému SYNC 3 s podporou platforiem Android Auto a Apple CarPlay.

Naftové motory nehrajú druhú ligu

Hybridný Mondeo Wagon disponuje benzínovým motorom pracujúcim v Atkinsonovom cykle, lithium-ionový akumulátor disponuje kapacitou 1,4 kWh a automobilka avizuje mimoriadne účinnú rekuperáciu energie na úrovni až 90 percent. Hybridné kombi tak dokáže jazdiť už za 4,2 litra benzínu na 100 kilometrov jazdy. Pôsobivé. Roelant de Waard, viceprezident marketingu, predaja a služieb vo Forde, v tlačovej správe odhaľuje veľkolepý plán automobilky predávať až polovicu kombíkov v Európe v práve hybridnom vyhotovení.

Dvojlitrový naftový motor EcoBlue je údajne skvelým agregátom pre dlhé trasy a nová automatická 8-stupňová prevodovka dostala nové vyhotovenie ovládača v podobe otočného kruhového voliča. Spektrum maximálnych výkonov motora 2.0 EcoBlue pozostáva z verzií 90 kW (120 k), 112 kW (150 k) a 142 kW (190 k).

Benzínový motor EcoBoost s maximálnym výkonom 123 kW (165 k) ostáva aj naďalej v ponuke. O niečo menej pôsobivé sú čísla o veľkosti batožinového priestoru. V základnom usporiadaní sedadiel ponúkne Mondeo Wagon 403 litrov, po sklopení zadných sedadiel 1 508 litrov priestoru. Doplnkový priestor automobil ponúkne pod podlahou batožinového priestoru. Pre porovnanie, Škoda Octavia kombi disponuje batožinovým priestorom s kapacitou 610 /1740 dm³.

Vzhľad nového Mondea bude môcť ešte dodatočne vylepšovať aplikovaním príplatkových balíčkov Titanium, ST-Line a Vignale.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk, Foto: Ford
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

VČERA - 7:35Auto

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva, že na nemeckých cestách bude najneskôr do roka 2022 milión elektrických vozidiel.

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

9:10 20.08.2019Auto

Najčastejším problémom, ktorý stojí za nefunkčnosťou klimatizácie, je únik chladiacej kvapaliny.

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.