• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
13°Bratislava

Amaxofóbia alebo strach zo šoférovania: Aké sú príznaky a ako prekonať strach

  • 7:10 29.01.2019
  • Bratislava
Amaxofóbia alebo strach zo šoférovania: Aké sú príznaky a ako prekonať strach

Strach zo šoférovania sa netýka iba žien. Môže nastať po akejkoľvek zlej skúsenosti, nehode, či v nepredvídateľnej situácii na novej neznámej trase.

Strach zo šoférovania môže mať rôzne príčiny a môže byť rôznej intenzity. Niekedy je natoľko silný, že človek radšej ani nechce získať vodičský preukaz, niekedy nastane po traumatickej skúsenosti, kedy sa človek bojí, že by sa niečo podobné mohlo zopakovať. V extrémnych prípadoch si človek nedokáže sadnúť do auta ani ako spolujazdec.

Strach je vnímaný prevažne negatívne, ide však o obranný mechanizmus, ktorý nás varuje pred nebezpečenstvom a bráni nás pred riskovaním, čo nám môže často aj zachrániť život, Ak sa však stane neúnosným a obmedzuje naše každodenné fungovanie, ide o vážny zdravotný problém, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Ak strach nie je založený na predchádzajúcich negatívnych skúsenostiach, ide o iracionálny pocit, obavu z nepoznaného, nazývame ho fóbia.

Medzi vonkajšie prejavy amaxofóbie patrí vyhýbanie sa cestovaniu dopravnými prostriedkami alebo šoférovaniu, zvýšený tep, triaška alebo bolesti žalúdka. Takáto osoba neustále hľadá výhovorky, ako sa vyhnúť šoférovaniu a aby sa mohla zbaviť zodpovednosti.

Príčiny amaxofóbie

Najčastejšie príčiny strachu zo šoférovania sú nasledovné:

Strach zo zlyhania

Môže isť o črtu osobnosti, ktorá sa prejavuje aj v iných životných oblastiach. Veľmi často však vzniká v začiatkoch šoférovania, ak sa človek stretne v autoškole s neprimeraným správaním inštruktora alebo ho rodičia pri šoférovaní neustále upozorňujú na chyby. Človek tak získa nedôveru voči svojim schopnostiam a stáva sa neistým.

Traumatický zážitok

Najčastejšou príčinou strachu zo šoférovania je dopravná nehoda. Ak má človek negatívnu skúsenosť s nehodou, kedy došlo k zraneniu alebo veľkému poškodeniu vozidla, bude si to vyžadovať dlhší čas, kým v sebe nájde opäť sebaistotu v šoférovaní. Ak strach po prekonaní traumy pretrváva pridlho alebo sa stupňuje, je potrebné navštíviť odborníka.

Strach z nepredvídateľných udalostí

Môže ísť o nepriamu skúsenosť s nehodou, ktorá sa stala niekomu z vašich blízkych alebo ak ste boli svedkom dopravnej nehody. Takáto udalosť vás núti zamyslieť sa nad tým, čo by bolo, ak by sa to stalo vám. Pochopíte, že takéto situácie sa nevyhýbajú nikomu a zomkne vás strach.

V menšom merítku môže ísť o strach z neznámych miest (napríklad ak šoférujete v cudzej krajine alebo v horách) alebo o strach z parkovania na miestach, kde to dobre nepoznáte a nemáte istotu, kde bude možné zaparkovať. Radšej v takom prípade na dané miesto buď nejdete autom alebo zaparkujete ďaleko, ale na známom mieste.

Ako strach prekonať

Čo robiť, aby ste strach zo šoférovania úspešne prekonali? Psychológovia ponúkajú zopár užitočných rád.

1. Spravte si z nepriateľa priateľa

Choďte na to postupne a trpezlivo. Začnite s jednoduchšími trasami, ktoré dobre poznáte a vyhýbajte sa dopravným špičkám. Nenechajte sa odradiť drobnými neúspechmi. Verte si a pravidelne trénujte.

2. Nájdite si skúseného spolujazdca, ktorý vás podporuje.

Pri výbere spolujazdca si dávajte pozor na večne kritizujúcich ľudí, ktorí vedia všetko lepšie. Malo by ísť o miernu a empatickú osobu, ktorá vás dokáže podporiť a motivovať a prípadne dať zopár dobrých rád. Samozrejme by to mal byť skúsený vodič. Ak takú osobu vo svojom okolí nemáte, zaplaťte si zopár kondičných jázd s inštruktorom.

3. Jazdite na staršom aute.

Strach býva často zapríčinený aj obavou z poškodenia drahého auta, ktoré možno navyše nepatrí vám. Uspokojte sa teda zo začiatku s obyčajnejším jazdeným autom, aby ste necítili prehnanú zodpovednosť za prípadný škrabanec, ktorý by vás na novom aute vyšiel draho. Takéto škrabance môžu vzniknúť napríklad pri parkovaní, kedy sa opriete autom o vysoký obrubník, stĺp, prípadne iné auto. V takomto prípade sa škody spôsobené na druhom vozidle vyplatia z vášho povinného zmluvného poistenia.

4. Úspech začína v hlave.

Nalaďte sa pozitívne, pochváľte sa za malé úspechy a získajte späť svoju sebadôveru. Potešte sa maličkosťou, keď zvládnete prekonať svoj strach a motivujte sa k ďaľším dobrým výkonom. Nezabúdajte, že kľúčom k úspechu je nevzdávať sa pri prvej prekážke.

5. Vytvorte si v aute pohodovú atmosféru.

Uistite sa, že je auto v dobrom stave, pred jazdou si nastavte všetko, čo je potrebné, aby vás to počas cesty nerozptyľovalo, zhlboka sa nadýchnite a vyrazte.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Mária Strížová, Autoviny.sk, Foto: Unsplash
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ford našiel geniálne jednoduché riešenie ako zabrániť krádeži auta!

Ford našiel geniálne jednoduché riešenie ako zabrániť krádeži auta!

16:34 22.04.2019Auto

Zlodeji v súčasnosti kradnú autá s funkciou bezkľúčového vstupu.

SEAT našiel alternatívu k elektrine a CNG, prichádza s bio odpadom ako palivom pre autá

SEAT našiel alternatívu k elektrine a CNG, prichádza s bio odpadom ako palivom pre autá

7:37 21.04.2019Auto

Použiť ako palivo pre osobné automobily biologický odpad nie je taký nonsens, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Elektromobily sú menej ekologické než dieslové autá, tvrdí nemecká štúdia

Elektromobily sú menej ekologické než dieslové autá, tvrdí nemecká štúdia

16:38 20.04.2019Auto

Nemeckí vedci spochybnili ekologickosť elektromobilov. Podľa novej štúdie pomáhajú životnému prostrediu len na papieri a v skutočnosti sú škodlivejšie než autá s dieslovými motormi.

Poznáme ďalšiu obeť nových emisných noriem!Táto automobilka ruší výrobu niektorých modelov

Poznáme ďalšiu obeť nových emisných noriem!Táto automobilka ruší výrobu niektorých modelov

14:22 18.04.2019Auto

Táto automobilka zruší výrobu ostrých hatchbackov.

Jaguar Land Rover prerušil kvôli Brexitu výrobu áut, výrobu pozastavuje aj Opel či BMW

Jaguar Land Rover prerušil kvôli Brexitu výrobu áut, výrobu pozastavuje aj Opel či BMW

14:17 17.04.2019Auto

Pánom výroby je dopyt, ale ako naplánovať výrobu, keď nie je jasné ani to, či bude firme dovolené tento dopyt uspokojovať?