• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

Amaxofóbia alebo strach zo šoférovania: Aké sú príznaky a ako prekonať strach

  • 7:10 29.01.2019
  • Bratislava
Amaxofóbia alebo strach zo šoférovania: Aké sú príznaky a ako prekonať strach

Strach zo šoférovania sa netýka iba žien. Môže nastať po akejkoľvek zlej skúsenosti, nehode, či v nepredvídateľnej situácii na novej neznámej trase.

Strach zo šoférovania môže mať rôzne príčiny a môže byť rôznej intenzity. Niekedy je natoľko silný, že človek radšej ani nechce získať vodičský preukaz, niekedy nastane po traumatickej skúsenosti, kedy sa človek bojí, že by sa niečo podobné mohlo zopakovať. V extrémnych prípadoch si človek nedokáže sadnúť do auta ani ako spolujazdec.

Strach je vnímaný prevažne negatívne, ide však o obranný mechanizmus, ktorý nás varuje pred nebezpečenstvom a bráni nás pred riskovaním, čo nám môže často aj zachrániť život, Ak sa však stane neúnosným a obmedzuje naše každodenné fungovanie, ide o vážny zdravotný problém, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Ak strach nie je založený na predchádzajúcich negatívnych skúsenostiach, ide o iracionálny pocit, obavu z nepoznaného, nazývame ho fóbia.

Medzi vonkajšie prejavy amaxofóbie patrí vyhýbanie sa cestovaniu dopravnými prostriedkami alebo šoférovaniu, zvýšený tep, triaška alebo bolesti žalúdka. Takáto osoba neustále hľadá výhovorky, ako sa vyhnúť šoférovaniu a aby sa mohla zbaviť zodpovednosti.

Príčiny amaxofóbie

Najčastejšie príčiny strachu zo šoférovania sú nasledovné:

Strach zo zlyhania

Môže isť o črtu osobnosti, ktorá sa prejavuje aj v iných životných oblastiach. Veľmi často však vzniká v začiatkoch šoférovania, ak sa človek stretne v autoškole s neprimeraným správaním inštruktora alebo ho rodičia pri šoférovaní neustále upozorňujú na chyby. Človek tak získa nedôveru voči svojim schopnostiam a stáva sa neistým.

Traumatický zážitok

Najčastejšou príčinou strachu zo šoférovania je dopravná nehoda. Ak má človek negatívnu skúsenosť s nehodou, kedy došlo k zraneniu alebo veľkému poškodeniu vozidla, bude si to vyžadovať dlhší čas, kým v sebe nájde opäť sebaistotu v šoférovaní. Ak strach po prekonaní traumy pretrváva pridlho alebo sa stupňuje, je potrebné navštíviť odborníka.

Strach z nepredvídateľných udalostí

Môže ísť o nepriamu skúsenosť s nehodou, ktorá sa stala niekomu z vašich blízkych alebo ak ste boli svedkom dopravnej nehody. Takáto udalosť vás núti zamyslieť sa nad tým, čo by bolo, ak by sa to stalo vám. Pochopíte, že takéto situácie sa nevyhýbajú nikomu a zomkne vás strach.

V menšom merítku môže ísť o strach z neznámych miest (napríklad ak šoférujete v cudzej krajine alebo v horách) alebo o strach z parkovania na miestach, kde to dobre nepoznáte a nemáte istotu, kde bude možné zaparkovať. Radšej v takom prípade na dané miesto buď nejdete autom alebo zaparkujete ďaleko, ale na známom mieste.

Ako strach prekonať

Čo robiť, aby ste strach zo šoférovania úspešne prekonali? Psychológovia ponúkajú zopár užitočných rád.

1. Spravte si z nepriateľa priateľa

Choďte na to postupne a trpezlivo. Začnite s jednoduchšími trasami, ktoré dobre poznáte a vyhýbajte sa dopravným špičkám. Nenechajte sa odradiť drobnými neúspechmi. Verte si a pravidelne trénujte.

2. Nájdite si skúseného spolujazdca, ktorý vás podporuje.

Pri výbere spolujazdca si dávajte pozor na večne kritizujúcich ľudí, ktorí vedia všetko lepšie. Malo by ísť o miernu a empatickú osobu, ktorá vás dokáže podporiť a motivovať a prípadne dať zopár dobrých rád. Samozrejme by to mal byť skúsený vodič. Ak takú osobu vo svojom okolí nemáte, zaplaťte si zopár kondičných jázd s inštruktorom.

3. Jazdite na staršom aute.

Strach býva často zapríčinený aj obavou z poškodenia drahého auta, ktoré možno navyše nepatrí vám. Uspokojte sa teda zo začiatku s obyčajnejším jazdeným autom, aby ste necítili prehnanú zodpovednosť za prípadný škrabanec, ktorý by vás na novom aute vyšiel draho. Takéto škrabance môžu vzniknúť napríklad pri parkovaní, kedy sa opriete autom o vysoký obrubník, stĺp, prípadne iné auto. V takomto prípade sa škody spôsobené na druhom vozidle vyplatia z vášho povinného zmluvného poistenia.

4. Úspech začína v hlave.

Nalaďte sa pozitívne, pochváľte sa za malé úspechy a získajte späť svoju sebadôveru. Potešte sa maličkosťou, keď zvládnete prekonať svoj strach a motivujte sa k ďaľším dobrým výkonom. Nezabúdajte, že kľúčom k úspechu je nevzdávať sa pri prvej prekážke.

5. Vytvorte si v aute pohodovú atmosféru.

Uistite sa, že je auto v dobrom stave, pred jazdou si nastavte všetko, čo je potrebné, aby vás to počas cesty nerozptyľovalo, zhlboka sa nadýchnite a vyrazte.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Mária Strížová, Autoviny.sk, Foto: Unsplash
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

13:04 20.07.2019Auto

Spoločnosť Flixmobility, ktorá prevádzkuje autobusovú prepravu pod značkou Flixbus, plánuje vstúpiť na trh zdieľanej mobility.

Jaguar Land Rover bude vyrábať elektromobily v Británii

Jaguar Land Rover bude vyrábať elektromobily v Británii

13:59 30.06.2019Auto

Najväčší britský výrobca automobilov Jaguar Land Rover (JLR) oznámi na budúci týždeň plány na výrobu elektromobilov vo svojej továrni v anglickom Castle Bromwich.