• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2019Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

Mladých k extrémistickým skupinám ťahajú nenaplnené potreby,vyplynulo z diskusie

  • 13:50 14.01.2019
  • Bratislava
Mladých k extrémistickým skupinám ťahajú nenaplnené potreby,vyplynulo z diskusie

Diskusia sa uskutočnila po premietaní dokumentárneho filmu Až přijde válka o kontroverznej domobrane Slovenskí branci.

Jedným z dôvodov, prečo mladí ľudia vstupujú do extrémistických skupín, je, že nemajú možnosť napĺňať svoje potreby bezpečnejším spôsobom. V rámci diskusie o extrémizme mladých to vyhlásila sociálna pracovníčka z občianskeho združenia Mládež ulice Karin Andrášiková.

Andrášiková spomenula, ako mama jedného z brancov vysvetlila jeho vstup do organizácie. „Hovorila o potrebách, ktoré sú úplne normálne. Bol to introvertný chlapec, ktorý chcel niekam patriť a zaujímala ho vojenská tematika. Ideologické presvedčenie bolo až na 250. mieste. Keď už je však niekto v radikálnej skupine, postupne preberá aj jej názory,“ uviedla.

S tým súhlasil aj predseda Rady mládeže Slovenska a riaditeľ Ústredia Slovenského skautingu Juraj Lizák. „Na strednej škole chce každý patriť do nejakej subkultúry. A nájdu sa aj takí, ktorí budú potrebovať militantnú subkultúru,“ myslí si. Riešením podľa neho môžu byť branné oddiely, aké v spolupráci s tamojšími ozbrojenými silami fungujú v Českej republike.

Podľa Lizáka si tiež organizácie ako Slovenskí branci „ukradli“ pojem vlastenectvo. „Aj skauting napríklad vychováva k vlastenectvu, napríklad, keď sa malí skauti učia, ako na medzinárodných podujatiach reprezentovať Slovensko. Ide o takzvané pozitívne vlastenectvo,“ priblížil. S pojmom pozitívne vlastenectvo pracuje aj ďalší diskutujúci - Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti. „Napríklad v rámci projektu Sebavedomé Slovensko chceme ukázať, na ktoré časti histórie môžeme byť hrdí a s ktorými sa musíme vyrovnať,“ povedal.

Lizák je tiež presvedčený, že mladým chýba postojové vzdelávanie, ktoré si školy a rodičia prehadzujú medzi sebou. „Aj vo filme bolo vidieť, že branci si vedeli založiť občianske združenie, ale pritom boli schopní povedať, že demokracia je blbosť,“ pripomenul. Postoje potom podľa neho pomáhajú formovať napríklad mládežnícke organizácie.

Ako však upozornila Andrášiková, nie všetci majú možnosť byť členmi takýchto organizácií alebo sa vôbec zúčastňovať mimoškolských aktivít. „Je veľa mladých ľudí, ktorí prepadajú službami, ktoré máme. Či už kvôli financiám alebo diaľke. Niektoré služby sú tiež elitárske. Mám pocit, že sa zabúda na deti, ktoré ešte nevedia, čo chcú robiť a zároveň možno ani nevedia budovať vzťahy,“ vyhlásila. Sociálny pracovník v Centre pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Bratislave I Michal Lazarov preto zdôrazňuje prácu s deťmi v školách. „Záleží, aká bude ďalšia generácia učiteľov,“ konštatoval.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Slovenskí branci (FB)
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pád do studne neprežili dve osoby

Pád do studne neprežili dve osoby

VČERA - 21:50Domáce

Napriek veľkej snahe záchranárov sa ich nepodarilo oživiť.

Čaputová vie, čo trápi seniorov, skonštatovali hostia po slávnostnom obede

Čaputová vie, čo trápi seniorov, skonštatovali hostia po slávnostnom obede

VČERA - 21:17Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa počas slávnostného obeda so 40 seniormi zaujímala o ich problémy aj aktivity, ktoré organizujú.

Sociologička zhodnotila prejav prezidentky Zuzany Čaputovej

Sociologička zhodnotila prejav prezidentky Zuzany Čaputovej

VČERA - 21:12Domáce

V prejave Zuzany Čaputovej zazneli podľa sociologičky kritické komentáre k dnešnej situácii, ktoré bolo treba počuť.

Búrky s krúpami sa môžu v nedeľu vyskytnúť na celom Slovensku

Búrky s krúpami sa môžu v nedeľu vyskytnúť na celom Slovensku

VČERA - 19:07Domáce

Búrky s krúpami sa môžu v nedeľu (16. 6.) ojedinele vyskytnúť na celom území Slovenska.

Hasiči hľadajú na Oravskej priehrade muža, ktorý sa nevynoril po skoku do vody

Hasiči hľadajú na Oravskej priehrade muža, ktorý sa nevynoril po skoku do vody

VČERA - 16:59Domáce

Hasiči hľadajú na Oravskej priehrade muža, ktorý mal v časti Prístav skočiť z člna do vody a už sa nevynoril.