• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Mladých k extrémistickým skupinám ťahajú nenaplnené potreby,vyplynulo z diskusie

  • 13:50 14.01.2019
  • Bratislava
Mladých k extrémistickým skupinám ťahajú nenaplnené potreby,vyplynulo z diskusie

Diskusia sa uskutočnila po premietaní dokumentárneho filmu Až přijde válka o kontroverznej domobrane Slovenskí branci.

Jedným z dôvodov, prečo mladí ľudia vstupujú do extrémistických skupín, je, že nemajú možnosť napĺňať svoje potreby bezpečnejším spôsobom. V rámci diskusie o extrémizme mladých to vyhlásila sociálna pracovníčka z občianskeho združenia Mládež ulice Karin Andrášiková.

Andrášiková spomenula, ako mama jedného z brancov vysvetlila jeho vstup do organizácie. „Hovorila o potrebách, ktoré sú úplne normálne. Bol to introvertný chlapec, ktorý chcel niekam patriť a zaujímala ho vojenská tematika. Ideologické presvedčenie bolo až na 250. mieste. Keď už je však niekto v radikálnej skupine, postupne preberá aj jej názory,“ uviedla.

S tým súhlasil aj predseda Rady mládeže Slovenska a riaditeľ Ústredia Slovenského skautingu Juraj Lizák. „Na strednej škole chce každý patriť do nejakej subkultúry. A nájdu sa aj takí, ktorí budú potrebovať militantnú subkultúru,“ myslí si. Riešením podľa neho môžu byť branné oddiely, aké v spolupráci s tamojšími ozbrojenými silami fungujú v Českej republike.

Podľa Lizáka si tiež organizácie ako Slovenskí branci „ukradli“ pojem vlastenectvo. „Aj skauting napríklad vychováva k vlastenectvu, napríklad, keď sa malí skauti učia, ako na medzinárodných podujatiach reprezentovať Slovensko. Ide o takzvané pozitívne vlastenectvo,“ priblížil. S pojmom pozitívne vlastenectvo pracuje aj ďalší diskutujúci - Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti. „Napríklad v rámci projektu Sebavedomé Slovensko chceme ukázať, na ktoré časti histórie môžeme byť hrdí a s ktorými sa musíme vyrovnať,“ povedal.

Lizák je tiež presvedčený, že mladým chýba postojové vzdelávanie, ktoré si školy a rodičia prehadzujú medzi sebou. „Aj vo filme bolo vidieť, že branci si vedeli založiť občianske združenie, ale pritom boli schopní povedať, že demokracia je blbosť,“ pripomenul. Postoje potom podľa neho pomáhajú formovať napríklad mládežnícke organizácie.

Ako však upozornila Andrášiková, nie všetci majú možnosť byť členmi takýchto organizácií alebo sa vôbec zúčastňovať mimoškolských aktivít. „Je veľa mladých ľudí, ktorí prepadajú službami, ktoré máme. Či už kvôli financiám alebo diaľke. Niektoré služby sú tiež elitárske. Mám pocit, že sa zabúda na deti, ktoré ešte nevedia, čo chcú robiť a zároveň možno ani nevedia budovať vzťahy,“ vyhlásila. Sociálny pracovník v Centre pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Bratislave I Michal Lazarov preto zdôrazňuje prácu s deťmi v školách. „Záleží, aká bude ďalšia generácia učiteľov,“ konštatoval.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Slovenskí branci (FB)
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fasel: Slovensko je hokejová krajina, pri šampionáte nebudeme čeliť problémom

Fasel: Slovensko je hokejová krajina, pri šampionáte nebudeme čeliť problémom

VČERA - 18:08Domáce

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel je presvedčený o tom, že Slovensko pri májových majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji určite nebude čeliť žiadnym problémom.

Kiska: Výsledky volieb ukázali, že Slováci chcú slušnú a spravodlivú krajinu

Kiska: Výsledky volieb ukázali, že Slováci chcú slušnú a spravodlivú krajinu

VČERA - 16:58Domáce

"Občania chcú, aby sme pokračovali v boji za vyvedenie Slovenska z morálnej krízy," zhodnotil Kiska.

Kiska navštívil rehabilitačný tábor v Tatrách pre ukrajinské vdovy a siroty

Kiska navštívil rehabilitačný tábor v Tatrách pre ukrajinské vdovy a siroty

VČERA - 16:29Domáce

Takmer päť desiatok ukrajinských žien a detí v týchto dňoch trávi čas vo Vysokých Tatrách. V pondelok rehabilitačný tábor pre siroty a vdovy, ktoré vo vojne prišli o otcov a manželov, navštívil aj prezident SR Andrej Kiska.

Trinásť svedkov by malo vypovedať v utorok v kauze zabitého Filipínca

Trinásť svedkov by malo vypovedať v utorok v kauze zabitého Filipínca

VČERA - 14:52Domáce

Trinásť svedkov je predvolaných na utorkový proces, pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava I by mali vypovedať v kauze zo zabitia Filipínca Henryho Acordu.

NBS podala trestné oznámenie v kauze poisťovne Rapid life

NBS podala trestné oznámenie v kauze poisťovne Rapid life

VČERA - 13:56Domáce

Národná banka Slovenska (NBS) v pondelok podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v kauze poisťovne Rapid life na Generálnej prokuratúre SR a na Úrade inšpekčnej služby.