• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Mladých k extrémistickým skupinám ťahajú nenaplnené potreby,vyplynulo z diskusie

  • 13:50 14.01.2019
  • Bratislava
Mladých k extrémistickým skupinám ťahajú nenaplnené potreby,vyplynulo z diskusie

Diskusia sa uskutočnila po premietaní dokumentárneho filmu Až přijde válka o kontroverznej domobrane Slovenskí branci.

Jedným z dôvodov, prečo mladí ľudia vstupujú do extrémistických skupín, je, že nemajú možnosť napĺňať svoje potreby bezpečnejším spôsobom. V rámci diskusie o extrémizme mladých to vyhlásila sociálna pracovníčka z občianskeho združenia Mládež ulice Karin Andrášiková.

Andrášiková spomenula, ako mama jedného z brancov vysvetlila jeho vstup do organizácie. „Hovorila o potrebách, ktoré sú úplne normálne. Bol to introvertný chlapec, ktorý chcel niekam patriť a zaujímala ho vojenská tematika. Ideologické presvedčenie bolo až na 250. mieste. Keď už je však niekto v radikálnej skupine, postupne preberá aj jej názory,“ uviedla.

S tým súhlasil aj predseda Rady mládeže Slovenska a riaditeľ Ústredia Slovenského skautingu Juraj Lizák. „Na strednej škole chce každý patriť do nejakej subkultúry. A nájdu sa aj takí, ktorí budú potrebovať militantnú subkultúru,“ myslí si. Riešením podľa neho môžu byť branné oddiely, aké v spolupráci s tamojšími ozbrojenými silami fungujú v Českej republike.

Podľa Lizáka si tiež organizácie ako Slovenskí branci „ukradli“ pojem vlastenectvo. „Aj skauting napríklad vychováva k vlastenectvu, napríklad, keď sa malí skauti učia, ako na medzinárodných podujatiach reprezentovať Slovensko. Ide o takzvané pozitívne vlastenectvo,“ priblížil. S pojmom pozitívne vlastenectvo pracuje aj ďalší diskutujúci - Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti. „Napríklad v rámci projektu Sebavedomé Slovensko chceme ukázať, na ktoré časti histórie môžeme byť hrdí a s ktorými sa musíme vyrovnať,“ povedal.

Lizák je tiež presvedčený, že mladým chýba postojové vzdelávanie, ktoré si školy a rodičia prehadzujú medzi sebou. „Aj vo filme bolo vidieť, že branci si vedeli založiť občianske združenie, ale pritom boli schopní povedať, že demokracia je blbosť,“ pripomenul. Postoje potom podľa neho pomáhajú formovať napríklad mládežnícke organizácie.

Ako však upozornila Andrášiková, nie všetci majú možnosť byť členmi takýchto organizácií alebo sa vôbec zúčastňovať mimoškolských aktivít. „Je veľa mladých ľudí, ktorí prepadajú službami, ktoré máme. Či už kvôli financiám alebo diaľke. Niektoré služby sú tiež elitárske. Mám pocit, že sa zabúda na deti, ktoré ešte nevedia, čo chcú robiť a zároveň možno ani nevedia budovať vzťahy,“ vyhlásila. Sociálny pracovník v Centre pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Bratislave I Michal Lazarov preto zdôrazňuje prácu s deťmi v školách. „Záleží, aká bude ďalšia generácia učiteľov,“ konštatoval.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Slovenskí branci (FB)
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stred a východ Slovenska čaká mrazivá noc s teplotami až -20 stupňov Celzia

Stred a východ Slovenska čaká mrazivá noc s teplotami až -20 stupňov Celzia

DNES - 20:25Domáce

Veľkú časť stredného a východného Slovenska čaká ďalšia mrazivá noc. Teploty v niektorých lokalitách môžu dosiahnuť až –20 stupňov Celzia.

Tomáš: Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru

Tomáš: Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru

DNES - 16:41Domáce

Je úplne prirodzené, ak sa Maroš Šefčovič chce v prezidentských voľbách profilovať ako kandidát s podporu strany Smer-SD, a nie ako jej kandidát.

O Glváčovi musí rozhodnúť vedenie Smeru-SD

O Glváčovi musí rozhodnúť vedenie Smeru-SD

DNES - 16:35Domáce

O tom, či bude mať podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) naďalej dôveru strany Smer-SD, musí rozhodnúť jej predsedníctvo po tom, čo si vypočuje Glváčovo vysvetlenie

Saková: Následky snehovej kalamity mohli byť miernejšie

Saková: Následky snehovej kalamity mohli byť miernejšie

DNES - 16:31Domáce

Následky snehovej kalamity na severe Slovenska nemuseli byť také rozsiahle, keby sa mimoriadna situácia vyhlásila skôr.

Dohoda o spoločnom kandidátovi je stále možná,tvdia zástupcovia opozície

Dohoda o spoločnom kandidátovi je stále možná,tvdia zástupcovia opozície

DNES - 13:33Domáce

Voľba budúceho prezidenta bude mať mimoriadny význam pre charakter štátu a vývoj Slovenska v budúcnosti.