• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2019Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

8 znakov toho, že ste vo vzťahu príliš sebeckí

  • 19:04 14.01.2019
  • Bratislava
8 znakov toho, že ste vo vzťahu príliš sebeckí

Vzťah funguje na základe vzájomného porozumenia a tolerancie. V prípade, že jeden z partnerov je príliš zameraný sám na seba, dochádza ku konfliktom.

V každom vzťahu sa nájdu chvíle, keď sa jeden z partnerov správa sebecky, a to je v poriadku. Pokiaľ však egocentrizmus jedného z vás vplýva na každodenný život, naskytá sa problém.

Zamyslite sa nad týmito situáciami: Pýtate sa niekedy partnera, čo by chcel robiť cez víkend, alebo vždy plánujete to, čo vyhovuje vašim predstavám? Keď sa na niečom nezhodnete, snažíte sa počúvať aj partnerove výhrady, alebo si len poviete svoje, a viac vás nezaujíma? Ak ste sa v týchto situáciách našli, je načase si priznať, že sa k svojmu partnerovi správate sebecky. Sebeckosť na sebe spoznáte aj vďaka týmto 8 znakom:

1. Očakávate, že vás partner bude počúvať, aj keď mu to nijako neoplatíte

Jeden z najlepších dôvodov na vzťah je ten, že po svojom boku máte niekoho, komu sa môžete zdôveriť so svojimi problémami, a kto sa postaví na vašu stranu, aj keď je celý svet proti vám. Ak vás partnerove slová o tom, aký mal deň, začnú nudiť, alebo na ne prestanete reagovať, zavriete tak pred ním svoj vstup k emóciám a intimite, aj ak proti tomu nevznáša námietky.

2. Namiesto rozhovoru riešite hádky tichom

Len málokto si to uvedomuje, no tou najdôležitejšou vecou pri pocite hnevu alebo smútku je vyrozprávať sa. Tichá domácnosť je veľmi sebeckým a detinským prístupom k riešeniu problémov, ktorý partnerovi utŕži ďalšie rany.

Týchto 5 varovných signálov by ste vo vzťahu nemali podceniť – môžu viesť k jeho krachu

3. Trváte na tom, že váš názor je vždy ten správny

Ide azda o najvarovnejší znak toho, že ste vo vzťahu len preto, aby ste si splnili vlastné ciele bez ohľadu na partnerove potreby. Vzťah je vždy o dvoch ľuďoch, a pokiaľ nenájdete cestu ku kompromisu, koncu sa nevyhnete.

4. Často označujete partnera za toho sebeckejšieho z vás dvoch

Len ťažko dokážeme na iných tolerovať to, čo sa nám nepáči na sebe samom. Keď partnera obviníme zo sebeckosti, často tým dokazujeme jedine to, že nie je schopný vyhovieť našim sebeckým požiadavkám.

5. Rozčuľuje vás, keď vás partner nezahrnie do svojho plánu

V zdravom vzťahu si partneri musia nájsť čas aj sami pre seba. Ak vás hnevá, že si partner vyčlení chvíľu zo svojho voľného času sám pre seba alebo pre kamarátov, niet pochýb o tom, že sa k nemu správate sebecky.

6. Preháňate to s kritikou jeho/jej kamarátov a rodiny

Psychológovia sa v manželských poradniach často stretávajú s pármi, v ktorých jeden partner odmieta tráviť čas s kamarátmi alebo rodinou toho druhého. Niekedy ich dokonca ponižuje, čím dáva najavo svoju nadradenosť, ktorá v rovnocennom vzťahu nemá miesto.

7. Zanedbávate partnerove potreby

O skrachovanom vzťahu sa podľa terapeutov dá hovoriť vtedy, keď jedného z partnerov prestáva zaujímať, čo toho druhého dokáže uspokojiť. Nežijeme síce len preto, aby sme uspokojovali nároky svojich partnerov, ale splniť im raz za čas to, po čom túžia, pomáha udržať spokojnosť vo vzťahu, čo by malo platiť vzájomne.

8. Keď sa vám nepodarí presadiť svoj názor, hrozíte rozchodom (aj keď to nemyslíte vážne)

Ani v tom najideálnejšom vzťahu sa nám vždy nepodarí získať všetko, po čom túžime. Ak často hrozíte skončením vzťahu, ako si k vám partner môže vybudovať dôveru?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffpost.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

VČERA - 14:11Zaujímavosti

Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu na košickom filmovom festivale Art Film Fest (AFF) získal herec Roman Luknár.

Ľudia, ktorí plačú pri filmoch sú výnimoční. Toto to o nich vypovedá

Ľudia, ktorí plačú pri filmoch sú výnimoční. Toto to o nich vypovedá

19:30 14.06.2019Zaujímavosti

Štúdia skúmala, prečo niektorých ľudí dokáže dojať aj fiktívny príbeh.

Video: V rieke sa objavili jedinečné ružové delfíny

Video: V rieke sa objavili jedinečné ružové delfíny

18:33 14.06.2019Zaujímavosti

Zo záberov sa zdá, že ružových delfínov bude možno pribúdať.

V Prahe odznie koncert pre Čaputovú. Zahrajú na ňom známi interpreti

V Prahe odznie koncert pre Čaputovú. Zahrajú na ňom známi interpreti

14:32 14.06.2019Zaujímavosti

Miestom konania koncertu je lúka na Kampe pri Kaviarni Mlýnská. TASR o tom informoval Ladislav Snopko, dramaturg a iniciátor koncertu.